2012 National Geographic Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı [National Geographic 2012 Photo Contest Winners]

“National Geographic Fotoğraf Yarışması” amatör ve profesyonel fotoğrafçıların sonucunu en çok merak ettiği aynı zamanda her yıl çok sayıda katılımın gerçekleştiği fotoğraf yarışmalarından da biridir. Geçtiğimiz yıl düzenlenen“National Geographic Fotoğraf Yarışması 2012″ de bu anlamda 150′ den fazla ülkeden 22.000′nin üzerinde fotoğraf katılımıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Kazananın 10.000$ büyük ödül alacağı National Geographic 2012 Fotoğraf Yarışması sonuçları belli oldu. National Geographic tarafından seçilen bu 2012 yılının en güzel fotoğraflarını aşağıda Nature,People ve Places olmak üzere üç ayrı kategoride izleyebilirsiniz.

Nature Kategorisi Kazananları

Halkın Oylaması Kazananı

Picture 6 of 6

Everyday in mara starts with something new and different and day ends with memorable experiences with spectacular photographs . I was very lucky of sighting and photographing Malaika the name of female Cheetah and her cub . she is well known for its habit to jump on vehicles. She learned that from her mother Kike, and Kike from her mother Amber.Like her mother she is teaching lessons to her cub . Teaching lessons means addition of another moment for tourist . This is one of the tender moment between Malaika and her cub . I was very lucky to capture that moment . Photo Location Masai mara National Reserve , Kenya

People Kategorisi Kazananları

Kazanan

Picture 1 of 5

At the end of the day women are allowed to pick through the dumpsite. Photo Location Dandora, Kenya

Places Kategorisi Kazananları

Kazanan

Picture 1 of 3

The Matterhorn 4478 m at full moon. Photo Location Zermatt, Switzerland


Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

%d blogcu bunu beğendi: