Biyometrik Fotoğraf Nedir ve Nasıl Olmalıdır?

Biyometrik fotoğraf nedir, nasıl olmalıdır ve nerede çektirebilirim?

Biyometrik fotoğraf, standartları ICAO tarafından belirlenmiş olan ve buna uygun makinelerde okunup dijital olarak kayıt altına alınan, seyahat belgelerinde (Pasaport, Ehliyet) kullanılan, en az 600dpi olacak şekilde yüksek kaliteli, arka fonu beyaz, başka objelerin olmadığı, belli ölçüleri ve özellikleri olan vesikalık fotoğraf türüdür.

Çözünürlük kalitesi eski klasik vesikalığa göre daha yüksek olan biyometrik fotoğraf aslında vesikalık fotoğraflarla aynıdır. Yeni verilen Pasaport ve Ehliyetlerde kullanılması mecburi hale gelen biyometrik vesikalık fotoğrafın biyometrik olup olmadığını nasıl anlaşılır. Şimdi biraz daha detaylara bakalım.

Biyometrik Fotoğraf Nedir, Nasıl Olmalıdır ve Nerede Çektirebilirim?

Biyometrik terim olarak, bireylerin ölçülebilir davranışsal ve fiziksel karakteristiklerini tanıyarak kimlik saptamak üzere, uluslararası standart hale gelmiş otomatik sistemler için kullanılan bir ifadedir. Kısaca biyometri, kişinin ölçülebilir biyolojik izlerini tanımlamak için kullanılır.Biyometrik Fotoğraf Nedir, Nasıl Olmalıdır ve Nerede Çektirebilirim?
e-Pasaportlarda yüz, parmak izi ve göz bebeği olmak üzere üç tür biyometrik verinin kullanılmaktadır. Yeni kimlik kartları ve online olarak başlayan yeni pasaport başvurularında biyometrik fotoğraf şartı getirilmiştir.

ICAO Standartlarındaki Biyometrik Fotoğraf için Aranan Özellikler

Bkz. Biyometrik Fotoğraf Özellikleri

 • Yüz, fotoğraf üzerinde ortalanmış olarak saç modeliyle birlikte tamamen görünür olmalıdır.
 • Fotoğrafta leke ve bükülmeler olmamalıdır. Renkler nötr olmalı ve yüzün doğal renklerini yansıtmalıdır.
 • Kontrast iyi ayarlanmalı, ayrıntılar yeterince keskin ve net olmalıdır.
 • Gözler açık konumda olmalı ve net olarak görünmelidir. Saçlar gözleri kapatmamalı ve fotoğraf çekilirken doğrudan kameraya bakılmalıdır.
 • Başın konumu dik olmalı, baş herhangi bir yöne dönük olmamalıdır. Fotoğraf gülme vb. mimikler olmadan, ağız kapalı olarak çekilmelidir.
 • Fon beyaz ve desensiz olmalıdır. Fonda gölgeler oluşmamalıdır.
 • Işık yüze eşit ölçüde yansıtılmalı, yansıma veya gölgeler bulunmamalıdır. Fotoğrafta “kırmızı-göz” bulunmamalıdır.
 • Gözler net bir şekilde görünmeli, gözlük camı üzerinde yansımalar bulunmamalı, renkli cam veya güneş gözlüğü kullanılmamalıdır. Gözlük camının kenarı veya çerçevesi gözleri kapatmamalı ya da gözleri kapatacak ölçüde kalın olmamalıdır.
 • Küçük çocukların fotoğraflarında başka kişi veya nesneler bulunmamalıdır.
 • Kişinin zorunlu olarak kullandığı gözlük ve benzeri aksesuarlar dışında fotoğrafta şapka, başlık, pipo, vb. nesneler bulunmamalıdır.
 • Başörtülü fotoğraflarda yüz çene ucundan alına kadar görünür olmalı, yüzün üzerinde gölgeler oluşmamalıdır.

Biyometrik Fotoğraf Nerede Çektirebilirim?

Biyometrik fotoğraf günümüzde vesikalık fotoğraf çeken tüm fotoğraf stüdyolarında çekilebilmektedir ve ücreti standart vesikalık ile neredeyse aynıdır.

Fotopedi.Org Facebook Sayfasını Takip Edin:

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

Görüşler

Bir yorum var“Biyometrik Fotoğraf Nedir ve Nasıl Olmalıdır?

Cevap Yazın