Çin’de 60 Milyon Değerinde Kamera ve Ekipmana El Konuldu

Geçtiğimiz Çarşamba günü eşine az rastlanacak bir kamera ve kamera ekipmanları kaçakçılığına sahne oldu. Çin gümrük memurları 14 şüphelinin tutuklanmasıyla sonuçlanan olayda 63,5 milyon dolar değerinde 60,204 fotoğraf makinesi, 13,623 lens, 483 flaş, 1025 video kamera ve 348 projektörden oluşan çok sayıda kaçak ürüne el koydu. Yapılan açıklamada kaçakçıların Hong Kong’tan yasal olarak mal satın alarak ve gümrük vergisinden kaçınarak piyasaya %20 ila %30 arasında kar elde edecek şekilde gerçekleştirildiği belirtiliyor.

Buna örnek olarak 5D Mark II’nin fiyatı örnek verilmiş. Çin merkeze göre daha uygun fiyata ürünlerin bulunduğu Hong Kong’ta bir 5D Mark II fiyatı $1854 iken Hong Kong dışında örneğin ABD’de $2418 gibi bir fiyata denk geliyor. Canon 5D Mark II yanı sıra profesyonel seviyede kameralar, objektifler, flaş, kompakt kamera gibi çeşitli fotoğraf ekipmanlarının dahil olduğu kaçakçılıkta öncelikli olan DSLR ürünlerin arasında Nikon D5000 seriside bulunuyor.

 

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

Görüşler

2 comments on “Çin’de 60 Milyon Değerinde Kamera ve Ekipmana El Konuldu

  1. İyi olmuş çok sevindim. Ama içimizden birçok insan tüh 1-2 makina ve lens bize düşseydide sonra yakalansalardı tüüüüh tüüh dediklerini duyar gibiyim. 🙂

  2. içim gitti Lensleri görünce.. çin emniyetinde bir tanıdığı olan yok mu.? 🙂

Cevap Yazın