DSLR ve SLR nedir? Fark, avantaj ve dezavantajları nelerdir?

Türkiye’de Nikon’un tek adresi Türk Nikon olarak DSLR ve SLR fotoğraf makinesi alırken ya da araştırma yaparken sürekli karşımıza çıkan bu iki kısaltmaya değinmek istedik. SLR (Single-lens reflex), objektifi değiştirilebilen filmli makinalara verilen isimdir. DSLR  (Digital single-lens reflex), yine objektifi değiştirilebilen dijital makinalara verilen isimdir. Diğer bir ifadeyle DSLR teknolojik değişimin profesyonel fotoğraf makinalarına yansımasıdır. DSLR‘ de CCD veya CMOS sensör üzerine algılama yapılırken SLR‘de film üzerine algılama yapılır.

 DSLR ve SLR arasındaki farklar nelerdir? Avantaj ve dezavantajları nelerdir?

 • DSLR ile çekmiş olduğumuz karemizi anlık izleyebilir ve silebiliriz. SLR’da bu mümkün değildir. Sonucu ancak tab ettirdikten sonra görebilirsiniz.
 • DSLR’da fotoğraflarımızı harici depolama alanlarında saklayabiliriz (SD kart). Depolama sınırımız SD kart kapasitesi kadardır. SLR’da film kapasitesi kullanılır.
 • DSLR’da fotoğraf üzerinde oynama imkanımız vardır. İster makina üzerinde istersek çekim sonrasında bilgisayarımızda istediğimiz değişiklikleri yapabiliriz. SLR’da bu karanlık oda teknikleri ile kadrajlama, parlatma, yakma, ve bazı özel teknikler ile fotoğraf üzerinde oynama yapılabilir. Ancak bu sistemler tamamen kimyasal tepkilerle meydana gelir ve farklı uzmanlık ister.
 • Artık çoğu DSLR’da video çekim olanağı dahi vardır. SLR ile bu mümkün değildir.

DSLR’lar için herkesin fotoğrafçı olmasını sağlayan teknolojik icat dahi denilmektedir. Aslında SLR kullanıcılarının kısıtlı imkanlarına bakacak olursanız. Fotoğrafı daha çok hissettiklerini, DSLR kullanıcıları gibi shutter shutter kare çekmediklerini ve belkide daha profesyonel olduklarını düşünebilirsiniz. Bu teknolojik değişimin nasıl olduğunu merak ediyorsanız Nikon’un Tarihçesi yazımızı mutlaka okuyun.

Pratik olması açısından DSLR tercih edilebilir, ama daha fazlasını arayanlar için klasik sistem SLR’nin yerini hiç birşey alamaz. Yeni başlıyorsanız DSLR ile başlamanız daha uygun olacaktır.

Işığınız bol olsun…

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

Görüşler

4 comments on “DSLR ve SLR nedir? Fark, avantaj ve dezavantajları nelerdir?

 1. çok güzel bir anlatım.

 2. Sitedeki bilgiler gerçekten çok iyi. National geographic’in fotoğrafçılıkla ilgili derslerini çalışıyorum. Anlamadığım konuları ve eksiklerimi buradan tamamlıyorum. Elinize sağlık.

 3. Avatar for İlker Laçalar

  Banu Tırpanlı Soysal

  AF özelliği bulunmayan eski SLR lensleri dijital kameralarda kullanabilir miyiz?

 4. gerçekten çok büyük iyilik yapıyosunuz 😀 ben yeni bi nikon d3100 alıcam sizin sayenizde şimdiden bilgi ediniyorum

Cevap Yazın