En Güzel Kar Fotoğrafları İçin 8 Önemli İpucu

Kar ile kaplı bitki örtüsü, parçalı bulutlu bir gökyüzü ve hafiften parlayan bir güneş. En güzel kar fotoğrafları çekmek için önemli ipuçlarını bu yazıda bulabilirsiniz.

Dijital fotoğraf makinesi ile kar yağarken ya da her yerin kar ile kaplı olduğu bir manzaranın fotoğrafını çekmek en zor durumlardan birisidir. Özellikle pozlama ve beyaz dengesi parlak ışık koşulları altında aldatıcı olabilmektedir.

Gökyüzünde parlayan güneş ve parçalı bulutlu havanın renkleri karıştırmasını önlemek için özel önlemler almak gerekebilir. Özellikle çok parlak kar, zeminde güneş ışığını yansıtarak ikinci bir ışık kaynağı gibi davranır.

kar fotoğrafları manzara

Genellikle kameranın otomatik beyaz denge hesabı bu durumu düzeltir ve fotoğrafın aşırı pozlamaya maruz kalmasını önlemek için pozlama değerini düşürür. Bazı kameralarda “Kar” ya da “Kış” ayarı sunan özellikler mevcuttur ve bu özellik yukarıdaki işlemleri çoğu durumda otomatik yaptığı için çok yararlı olmaktadır.

kar fotoğrafları manzara

Dijital fotoğraf makinelerinde bulunan kar modu genellikle etkin ve kabul edilebilir sonuçlar sunmaktadır. Ancak, dijital fotoğraf makinesi marka ve model bağlı olarak her zaman mükemmelsonuç alamayabilirsiniz. Ayrıca, bu otomatik mod kullanılarak genellikle fotoğrafçının yaratıcılığını sınırlayan, diyafram ve enstantane hızı üzerinde kontrolü kaybedeceği anlamına gelmektedir. Neyse ki, önceden ayarlanmış bir otomatik mod yardımı olmadan güzel kar fotoğrafları çekmek için yollar mevcut ve biz Türk Nikon olarak size bu ipuçlarını aktarmaya çalışacağız.

En Güzel Kar Fotoğrafları İçin 8 Mükemmel İpucu

Karla kaplı manzara fotoğrafları ve kış sahnesi fotoğraflarını daha iyi çekebilmek için 8 ipucu ve tekniği sizlere sunuyoruz.

1. Kar alçalırken, kar tanelerinin hareketini yakalamak için yavaş bir enstantane hızı kullanın. Eğer yakaladığınız fotoğraf karesinde ışık kaynağınız varsa çok daha verimli çalışabilirsiniz.
2. Kar tanelerinin hareketini düzeltmek için flaş kullanınız. Aksi takdirde kar taneleri donuk veya bulanık görünebilir.
3. Bir strobe lamba erişiminiz varsa, sırayla kar tanelerinin hareketi yakalamak ve çok ilginç efektler oluşturmak için yine yavaş bir enstantane hızı ile kullanabilirsiniz.
4. İyi bir kar dokusu ve şekli yakalamak için güneşin ufukta düşük olduğu altın saatlerde çekim yapın. aksi takdirde kar düz beyaz ve kimliksiz gözükebilir.
5. İyi bir kompozisyon için siyah beyaz kar manzarası üzerine tek bir renkte öğe kullanarak çekim yapmaktan geçecektir. Örneğin kırmızı, sarı veya turuncu. Tek renkli konular özellikle kar üzerinde son derece etkili sonuçlar üretebilir.
6. Kar fotoğrafı çekerken kontrast kaybını önlemek için sepya (sephia) veya siyah-beyaz çekimden kaçınmanızda fayda bulunuyor.
7. Güneşli havalarda gökyüzü mavi ve ışık çok parlak ise beyaz dengesi ayarını manuel ayarlamanız gerekebilir. Bunun için karın temiz olduğu yöne objektifinizi çevirip beyaz dengesini ayarlayabilirsiniz. Tabi bu durumda oluşması muhtemel gölgelere dikkat etmekte fayda var.
8. Üşütmeyin ve kameranızı soğuktan korumayı unutmayın. 🙂

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

Görüşler

Bir yorum var“En Güzel Kar Fotoğrafları İçin 8 Önemli İpucu

  1. ÇOK FAYDALANDIĞIM BİR PAYLAŞIM OLMUŞ ,TEŞEKKÜR EDİYORUM

Cevap Yazın