Fotoğrafları Yeniden Boyutlandırmak

5.PIXresizer

PIXresizer‘da, Resize Magic gibi sadece fotoğraf boyutlandırma için yazılmış yine ücretsiz bir programdır. Resize Magic’e göre daha gelişmiş fonsiyonaliteye sahip olan PIXresizer programını buradan indirebilirsiniz. PIXresizer‘ı ile fotoğraflarınızı tek tek boyutlandırabileceğiniz gibi toplu olarakta boyutlandırabilirsiniz.

Programı açtıktan sonra;

1. “Work with one file” tabını seçerseniz tek bir fotoğraf için boyutlandırma yapabilirsiniz.

2. “Work with multiple files” seçerseniz birden fazla fotoğraf dosyası için boyutlandırma yapabilirsiniz.

Tek bir fotoğrafın boyutlandırılmasından anlatımımıza devam edecek olursak “Load Picture” butonuna basarak fotoğrafımızı seçiyoruz. Resmin hemen altında fotoğrafımıza ilişkin bilgilere ilave olarak EXIF bilgilerine dahi ulaşma imkanımız bulunmaktadır.

3.  “Select new size” alanında %25,%33 vs. gibi oransal değerler de bulunmaktadır. Seçilen bu değer kadar fotoğrafımızın boyutlanmasını sağlayabileceğimiz gibi, hemen altta yer alan “custom size” alanlarına genişlik ve yükseklik değerlerini girerek de boyutlandırma ölçülerinizi belirleyebilirsiniz.

4.  “Select file format” alanında boyutlandırma sonrası istediğiniz dosya formatını seçip “Save Picture” butonuna basıyoruz. Program dosyayı nereye kaydetmek istediğinizi soracak belirledikten sonra boyutlandırma işleminiz sonuçlanmış olacaktır.

Toplu boyutlandırma tabında ise;

1. “Source” alanından boyutlandırılacak fotoğrafların bulunduğu dosyayı seçiyoruz. “Destination” alanında ise boyutlandırma sonrasındaki kaydedilecek klasörü seçiyoruz.

2. Fotoğraflarımıza uygulayacağımız boyutu belirliyoruz. Burada “Equal With” ve “Equal Height” kutularını işaretleyerek fotoğraflarımıza ait genişlik veya yükseklik değerlerimizi sabit tutabiliriz.

3. Tek tek boyutlandırma tabında olduğu gibi fotoğraflarımızın boyutlandırma sonrasındaki dosya formatını seçiyoruz.

“Save Picture” butonuna basarak toplu boyutlandırma işlemimizi tamamlıyoruz.

PIXresizer için boyutlandırma için en fonsiyonel programlardan biridir diyebiliriz.

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

Görüşler

4 comments on “Fotoğrafları Yeniden Boyutlandırmak

  1. Nikon’un View NX2 yazılımı dururken İrfan programından bahsetmek bence hoş değil.
    http://nikonasia-en.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/162/theme/tr#ViewNX2
    sitesinden Nikon View NX2 yazılımını edinebilirsiniz.

  2. Avatar for İlker Laçalar

    Alper Orus

    Belirtmek gerekirse bu yazı 6 sayfa ve sadece irfanview programından bahsetmiyor. Fotoğrafları basit bir şekilde yeniden boyutlandırmak isteyen birisi için bilgisayarında olabilecek en hızlı uygulama irfanview programıdır.

Cevap Yazın