HDR – İnanılmaz Görüntüler!

High Dynamic Range Imaging nedir? (HDR)

HDR ( High Dynamic Range Imaging)  farklı pozlama ayarlarında 3-5 veya 7 fotoğraf çektikten sonra daha sonra bahsedeceğimiz özel yazılımlar kullanarak çekilen bu fotoğrafları tek bir fotoğraf haline getirmektir. İnanılmaz detay ve güzellikte elde edeceğiniz fotoğrafta  ayrıca ışığın ve  renklerin kontrolu sizin elinizde olacak. HDR görüntüsünü  Photoshop programında  tek bir JPG veya RAW görüntüsünü işleyerek elde edemezsiniz.

Aşağıdaki örnekte 7 fotoğrafın farklı stoplarda  pozlanmıştır. Daha sonra birleştirilmiş ve renk tonları eşleştirilmiştir

HDR’nin  Faydaları

İnsan gözü iç mekanda veya dış mekandaki görüş şekli  profesyonel dijital kameralar veya objektiflerin yakalağı görüntülerden oldukça farklıdır. Bildiğimiz gibi  gözümüzün yapısı tüm bu  objektif ve kameralardan karmaşıktır. Gözlerimiz aşırı gelen ışığı ve renkleri   kendisi ayarlar ve çok daha doğru ve güzel bir görüntü elde etmenizi sağlar. Fakat siz  bu görüntüyü tek bir RAW dosyasında yakalayamazsınız. HDR ile ışığı istediğiniz gibi ayarlayıp, tüm ayrıntıları içeren mükemmel canlı görüntüler elde edebilirsiniz. Işığın fazla olmasından veya çok kontrastlı  bir sahne olmasından endişelenmenize hiç gerek gerek yoktur. HDR ile tüm bunları kullanabilir ve mükemmeli yakalayabilirsiniz.
Aşağıda  HDR sürümü ile normal  fotografın farkını görebilirsiniz. HDR versiyonu 7 Fotografın birleşkesinden meydana gelmektedir. HDR versiyonu üzerinden baskı alındığında detayların ve zengin görünümün farkını çok daha iyi anlıyorsunuz.

Son Kontrol Sizde

HDR hakkında  bir sürü yanlış anlaşılmış nokta  var. Piyasada bu kadar çok yaratıcı teknik imkan ile birlikte  bu imkanları değerlenriebilceğiniz imkanlar mevcut. Ve  bu imkanlar bizlere  sansürsüz bizlere sunulduğunda bu imkanları abartmak eğilimi  hepimizin içine vardır.

Ne zaman HDR kullanmalısınız ?

Manzara çekimleri
Mimari ve Ticari çekimler
Tüm iç mekan çekimleri
Düğün çekimleri
Yaban Hayatı çekimleri
Geçe çekimleri

Kısaca HDR

Farklı pozlama ile en az 3,5 veya 7 çekim
32-bit görüntü içine bir dizi görüntüyü  birleştirme
HDR özel yazılım Tone-haritası
Photoshop ile son noktayı koymak.

Aşağıda sizler ile Nikon D3100 ile çekilmiş HDR uygulanmış fotoğraflar;
[miniflickr group_id=1570742@N21&tags=&sortby=interestingness-desc&per_page=50]

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

İlk görüş bildiren siz olun

Cevap Yazın