İlk İnsan Fotoğrafı

Bugün Google ‘a girenler “Louis Daguerre’in 224. doğum gününü” görecekler.

Peki Louis Daguerre Kimdir?

 

Louis Daguerre

Louis Daguerre, 18 Kasım 1787 – 10 Temmuz 1851 tarihleri arasında Fransa’da yaşamış şair ve kimyager olup, fotoğrafta ilk kalıcı görüntü tekniği olan Dagerreyotipi’ yi bularak tarihe geçmeyi başarmıştır.  Dagerreyotipi, denilen bu yöntem gümüş nitratla ışığa duyarlı hale getirilen bakır levhaların, Camera Obscura içinde 10-20 dakika arasında pozlanarak, civa buharına tabi tutulup geliştirilmesiyle fotoğrafik görüntü elde etme yöntemidir. Bu kadar uzun süreli pozlama yapmanın yanında birde kalıcı hale getirilen bu fotoğrafların çoğaltılamıyor olması en büyük eksileriydi.

 

 

 

Adı geçmişken gelin birde kısaca  “Camera Obscura” ‘nın ne olduğunu açıklayalım.  Camera Obscura, namı değer kara kutu günümüz fotoğraf makinelerinin atası olarak bilinir.  İlk kez M.Ö. 4. yüzyılda Aristo tarafından değinilmiş, sonrasında geliştirilerek resim yapımında kullanılmıştır. 16.yy.da bu araçlara dış bükey mercekler yerleştirilmiştir. Camera obskura‘ ya ışığa karşı duyarlı bir malzeme yerleştirilmesini ilk düşünen kişi 1800 de İngiliz Thomas Wedgwood olmuş, Fransız Niepce bunu gerçekleştirmiş ve ilk fotoğrafı 1826’da çekmeyi başarmıştır.

Günümüz fotoğraf makinelerin atası "Camera Obscura"

İlk İnsan Fotoğrafı

Aşağıdaki fotoğraf Daguerre tarafından1838 yılında çekilmiştir. Temple Bulvarı‘nda çekilen bu fotoğrafta insana ait bir görüntünün yer aldığı fotoğraf olarak kabul edilir. Louis Daguerre tekniğiyle 10 dakikadan fazla olan pozlama süresinden dolayı caddede ki hareketlilik fotoğrafa yansımamıştır. Bu fotoğraftaki tek istisna ayakkabısını boyatan sol alt köşedeki adamdır.

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

İlk görüş bildiren siz olun

Cevap Yazın