Manzara Fotoğrafçılığı İçin En İyi 5 Nikon Lens

Önceki yazımızda “En Güzel Manzara Fotoğrafı Çekmek için 10 Altın Kural” ‘ı sizlerle paylaşarak manzara fotoğrafı çekimi sırasında dikkat etmemiz gereken önemli noktaları vurgulamaya çalışmıştık. Bu kurallar içinde yer alan başlıklardan biri de çekim sırasında tabi ki doğru lens kullanmaktır. Bu yazımızı tamamlayıcı kılması açısından Nikon‘un manzara fotoğrafçılığında kullanılabilecek en iyi 5 lensini  Türk Nikon olarak belirlemeye çalıştık.

Eğer varsa sizin sıralamanızı/önerilerinizi yazımızın sonuna bırakabilir veya Türk Nikon Forum’da paylaşabilirsiniz.

Manzara Fotoğrafçılığı İçin En İyi 5 Nikon Lens

1) Nikon 14-24mm f/2.8G

Nikon’un En İyi 10 Lensi (En Popüler Nikon Objektifler) içinde de gösterilen 14-24mm hem DX hem de FX gövde ile de kullanabilirsiniz. Nikon’un ürettiği en keskin lenslerden biridir. Sunmuş olduğu aralık manzara fotoğrafçılığı için son derece uygundur. Olağanüstü optik kalitesine sahip 14-24mm f/2.8G süper hızlı odaklanmasının yanında, tamamen açık diyaframda bile köşelerde son derece keskin sonuçlar alabilirsiniz ki geniş açı lenslerin en büyük sıkıntısı budur. Nikon 14-24mm ‘in eksi yanı olarak 1.000 gram oluşundan dolayı çok ağır ve filtre takılamıyor olması gösterilebilir.

Bu lens bütçe olarak size pahalı geliyorsa veya başka bir nedenden tercih etmeyi düşünmüyorsanız FX gövde kullanıyorsanız Nikon AF-S 16-35mm f/4G ED VR ‘ı , DX gövde kullanıyorsanız Nikon 12-24mm f/4G IF ED tercih edebilirsiniz.

Nikon 14-24mm f/2.8G ile çekilmiş bazı örnek manzara fotoğrafları:

2) Nikon 24-70mm f/2.8G

Nikon’un kalite olarak tartışma gerektirmeyen kendini fazlasıyla ispatlamış bu zamana kadar ürettiği en iyi lenslerden biridir. Nikon 24-70mm f/2.8 ile tamamen açık diyaframda dahi inanılmaz keskinlikte sonuçlar elde edeceksiniz. Düşük ışık koşullarında çok başarılıdır. Lensin eksileri olarak  büyük (83mmx133mm boyutunda), ağır (900 gram) ve çok pahalı olması gösterilebilir. VR özelliği olmaması eksi özellik gibi görülebilir ancak manzara çekimlerinde mutlaka tripod kullanılması gerektiğini unutmamalısınız. Nikon 24-70mm her çektiğiniz karede “parasını sonuna kadar hakkediyor” dedirten bir lenstir. Eğer DX gövdeli bir DSLR kullanıyorsanız Nikon 16-85mm VR ‘ı alternatif olarak düşünebilirsiniz.

 

Nikon 24-70mm f/2.8G ile çekilmiş bazı örnek manzara fotoğrafları:

3) Nikon 18-200mm f/3.5-5.6G VR

Nikon’un DX gövdeler için çıkardığı en iyi tak gez (genel kullanım) lenslerden biri olan Nikon 18-200mm VR ile sunduğu zoom aralığı çerçevesinde manzara fotoğraflarında çok başarılı sonuçlar alabilirsiniz. Tek lensim olsun onunla da güzel manzara fotoğrafları çekeyim diyorsanız bu lens tam size göredir.

Daha önceki 18-200mm VR ile çekilmiş en iyi 10 fotoğraf yazımızı mutlaka inceleyin.

Nikon 18-200mm VR  ile çekilmiş bazı örnek manzara fotoğrafları:

 4) Nikon 24mm f/1.4G

Nikon 24mm f/1.4 G profesyonel portre ve manzara fotoğrafçılığı için tasarlanmış, FX format dijital SLR  için çığır açan sınıfının lideri optik bir tasarıma sahiptir. Nikon 24mm f/1.4 G minimum distorsiyon ve özellikle geniş diyafram ayarlarında kenar köşelerde mükemmel netlik ve geliştirilmiş görüntü kalitesi sağlayan benzersiz bir optik tasarıma sahiptir. Nikon 24mm f/1.4 Gde özel yansıma önleyici Nano Crystal mont, ED cam ve asferik lens elemanları bir araya getirilmiştir. Bu hızlı, f/1.4 lens, aşırı ışık toplama yeteneği ile doğal bir geniş açı yakalar olağanüstü bir performans sunar. Nikon 24mm f/1.4 G, toz ve hava sızdırmaz olarak tasarlanmış, çok sağlam kullanıcıya güven veren bir yapıdadır. Kauçuk odak halkası güzel ve sorunsuz çalışır.

Nikon 24mm f/1.4 G  ile çekilmiş bazı örnek manzara fotoğrafları:

 

5) Nikon 17-35mm f/2.8D

Nikon 17-35mm f/2.8D, Nikon’un FX gövdeler için üretmiş olduğu geniş açılı profesyonel zoom lensidir. Hızlı odaklanmasının yanında tüm diyafram açıklıklarında size keskin sonuçlar sunacaktır.

Eğer DX gövde kullanıyorsanız son derece yüksek mekanik kalitesine sahip  olması nedeniyle kullanıcıları tarafından tank benzetmesi yapılan Nikon 17-55mm f/2.8G ‘yi bu sıralamada koyabiliriz.

Nikon 17-35mm f/2.8D  ile çekilmiş bazı örnek manzara fotoğrafları:

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

Görüşler

3 comments on “Manzara Fotoğrafçılığı İçin En İyi 5 Nikon Lens

  1. Avatar for İlker Laçalar

    disqus_vqspEMkGzI

    Nikon 16-35 mm F/4 VR lens bir çok incelemede 17-35 F/2.8 den daha keskin sonuçlar verdiği belirtilmekte. Bu konu hakkında görüşünüz nedir? Teşekkürler.

Cevap Yazın