Nikon D300s ile Uzay Turu

Erich Leeth ve Terry Presley adında iki öğrenci “uzayda fotoğraf çekelim” projesi kapsamında D300s’i küçük bir hava balonla bağlayarak uzaya gönderdiler. Peki bu iki çılgın öğrenci Nikon D300s‘i nasıl uzaya gönderdiler? Merak ediyorsunuz değil mi?

Nikon D300s ile Uzay Turu

Erich Leeth ve Terry Presley öncelikle köpükten oluşan basit saklama kabının içine Nikon d300s ile birlikte lens olarak geniş açı lenslerin en meşhurlarından biri olan Tokina 11-16mm f/2.8 ile koymuşlar. Balon yere indiğinde onu kolay bulabilmeleri için kutunun içine bir cep telefonu ve gps de ilave etmişler. Hava balonu atmosfer sınırına yaklaşınca patlayacağından yere yumuşak bir şekilde inebilmesi için balona paraşüt düzeneği de entegre edilmiş. Erich Leeth ve Terry Presley “Cygnus” adını verdikleri bu araç hazır hale gelince bir tarladan bırakmışlar. D300s, 2 saatten fazla havada gezinti yapmış ve Cygnus bu yolculuk sonrasında tam 107 km uzağa inmiş. Soğuk nedeniyle saklama kabının önündeki camda oluşan buzlar fotoğraflara yansımış olsa da 13 saat gibi kısa bir sürede hazırlanmış bir proje için Nikon D300s ile çok başarılı ve ilgi çekici kareler çekilmiş.

Cygnus’un uzaya gönderiliş videosu ve D300s ile çekilen kareler;

Cygnus’un gönderiliş videosu

[miniflickr photoset_id=72157627781541455&sortby=date-posted-asc&per_page=50]

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

Görüşler

3 comments on “Nikon D300s ile Uzay Turu

  1. Kesinlikle çok eğlenceli bir proje olmuş. Ancak fotoğrafları makine nasıl çekmiş çözemedim.

    • Cep telefonları için uzaktan kumandalar var ama bildiğim kadarıyla bu uygulamalar makinenin laptop a bağlı olmasını istiyor. Bir ihtimalde cep telefonuna bağlı bir düzenekle tetikleme yaptılar.

Cevap Yazın