Nikon D3100 D5100 ve D7000 Video Kayıt Süresi Ortadan Kalktı

Daha önce Nikon’un orjinal yazılımını kırarak Nikon D5100 Star Wars Teması ‘nı yaratan Nikon Hacker Team ekibi Nikon D3100 ve D5100 ardında Nikon D7000 içinde video kayıt için belirli süreli zaman sınırını ortadan kaldırmayı başardı. Nikon Hacker Ekibi orjinal yazılıma yama şeklinde ürettiği bu çözümün resmi olmadığını ve yükleme sonrasında makinanıza uzun süreli video çekimlerinden sonra zarar verebileceğini hatırlatmakta yarar var. Nikon’un süre kısıtı koymasında mutlaka bir neden vardır. Ancak daha öncede söylediğimiz gibi bu tarz ekiplerin yaptığı çalışmaları ilgi ile takip etmeye ve duyurmaya devam edeceğiz. İnanıyoruz ki bu gibi ekiplerin ürettiği çözümler Nikon’un yazılım güncellemelerinde veya yeni üreteceği makinalarında bizlere ilave fonksiyonalite olarak geri dönecektir.

Nikon D3100 D5100 ve D7000 Video Kayıt Süresi Ortadan Kalktı

Elinizde D3100, D5100 ve D7000 varsa tüm riskleri göze alarak yine de denemek istiyorsanız. Aşağıdaki başlıkları sırasıyla uygulayın.

  • Önce Nikon’un resmi sayfasından hangi dijital SLR’yi kullanıyorsanız (D3100, D5100, D7000) Nikon’un orjinal yazılımını indiriniz.
  • Ardından bu adresten FirmwarePatch indiriniz
  • Nikon’un indirmiş olduğunuz yazılımını winrar ve benzeri bir programla açınız.
  • çıkan .bin uzantılı dosyayı FirmwarePatch_v1.2.exe dosyası üzerine sürükleyip bırakınız.
  • Bu işlemden sonra aynı klasör içinde aşağıdaki gibi DXX00_0101.bin.patched gibi bir dosyanız olacaktır.
  • Bu dosyayı SD kart içine kopyalayınız. Dosyanın sonunda yer alan “patched” kısmını kaldırınız. Böylece dosyanız orjinal yazılım ile aynı isimde olacaktır (DXX00_0101.bin)
  • Ardından makinanız üzerinden yazılım güncellemesini yapınız.

Tüm bu işlemlerden sonra dijital SLR’nizde video kayıt zaman sınırı ortadan kalkacaktır. Yapılan tüm bu çalışmaları Simeon Pilgrim blog sayfasından da takip edebilirsiniz.

İşte size bu kırılma işlemine tabi tutulmuş ve 36 dakikadır kayıt yapan bir Nikon D3100 görüntüsü.

Testler sırasında 1 dakikalık video çekim süre limiti konulan Nikon D5100. Süre bitiminde otomatik olarak kayıt bitiyor.

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

İlk görüş bildiren siz olun

Cevap Yazın