Nikon, D4 ve D800’deki Kilitlenme Sorununu Kabul Edip Geçici Bir Çözüm Önerdi

Nikon, PDN Online’a yaptığı açıklamada bir ay önce kullanıcılar tarafından tespit edilen NikonD4 ve D800 kilitlenme sorununu kabul etti (farklı  kullanıcılar web siteleri aracılığıyla bu sorunu bildirmişti). Bu problem yukarıdaki resimde de görüldüğü gibi makine kapalı iken LCD ekran açık durması şeklinde ortaya çıkmaktadır. Kilitlenme sorunu ancak pili çıkarıp yeniden  takınca düzelmektedir. Nikon, bu sorun için kalıcı bir çözümü üzerinde çalışmaya devam ediyor. Ancak geçici bir ara bir çözüm olarak “highlight” ve “RGB histogram” görüntü seçeneklerini kapatarak bu sorundan kurtulabilirsiniz şeklinde bir açıklamasını yaptı. Nikon’un yaptığı açıklama;

Nikon az sayıda D4 ve Nikon D800 kullanıcısından fotoğraf makinesinin kilitlendiği ve pilinin takılıp çıkartılmadan da sorunun çözülmediğine dair raporlar almıştır. Nikon konuyla ilgili kalıcı bir çözüm üzerinde çalışmaktadır ve kullanıcılar en kısa sürede konuyla ilgili bilgilendirilecektir. Bu sorunu hızlıca çözmek için Playback menüsünün alt menüsü olan “Playback Görüntü Seçenekleri”nden ‘Highlight’ ve ‘RGB Histogram’ seçeneklerini kapatabilirsiniz. Nikon bu sorunun sebep olduğu rahatsılıktan ötürü kullanıcılarından özür diler.

Bugün ayrıca Fstoppers Nikon D800‘deki bir başka sorun olan odak/vizör sorununun Nikon tarafından doğruladığını bildirdi. Site üzerindeki açıklama aşağıdaki gibidir.

Bir dostum yeni Nikon D800 vizörünün sürekli odak dışı olduğunu söylediğinde buna inanamadım. Diopterinin ayarsız olduğunu sandım ama değildi. Sorunun oldukça ciddi olduğunu fotoğraf makinesini bizzat kullandığımda fark ettim. Fotoğraf makinesi tamir için Nikon’a gönderildi fakat geçtiğimiz hafta dostum aynı sorunla geri aldı. İkinci kere tamire gönderdiğinde ise Nikon, D800’lerin süregelen bir vizör sorunu olduğunu itiraf etti.

Türk Nikon olarak kullanıcılardan gelen bu problemleri ve Nikon’un bu problemler karşısında üreteceği çözümleri yakından takip etmeye devam edeceğiz.

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

Görüşler

2 comments on “Nikon, D4 ve D800’deki Kilitlenme Sorununu Kabul Edip Geçici Bir Çözüm Önerdi

  1. Aynı sorun Benim Nikon d3100 Modelim de de olmaktadır. Aylarca forumlarda araştırmama rağmen bu konu hakkında bir bilgi alamadım, fotoğraf çekimi sırasında makina aniden kitleniyor, kapatıp açmakta soruna çare olmuyor, lcd ekran ışığı yanmaya devam ediyor, Hızlıca pilini çıkartıp takmak soruna çare fakat, elimde Profosyonel bir alet olunca insan haliyle üzülüyor

Cevap Yazın