Nikon’un Yeni Amiral Gemisi D5 DSLR Fotoğraf Makinesi Duyuruldu

Nikon’un en üst seviyedeki yeni amiral gemisi modeli FX-format tam kare sensöre sahip Nikon D5 DSLR fotoğraf makinesi CES 2016 etkinliğinde resmi olarak duyuruldu.

Nikon D4s’in yerini alan yeni Nikon D5 modelleri XQD tip kart desteği veya CF tip kart desteği olarak iki model olarak kullanıcılara sunulacak. Çift XQD hafıza kartını kullanabilen model, HDMI portu üzerinden sıkıştırılmamış video aktarımı yapabiliyor ve istendiğinde 1000 Base-T 400MBps Ethernet bağlantısı üzerinden D4S’e oranla 1.5 kat daha hızlı görüntü aktarımı sağlayabiliyor.

Nikon D5 özellikleri açısından bakarsak 20.8-megapiksel FX-format tam kare sensor, 99 çapraz tip olmak üzere 153-nokta AF modülü yeni EXPEED 5 görüntü işlemci ile destekleniyor. Nikon D5 yeni netleme modülü ile saniyede 12 kare, olmadan da saniyede 14 kare seri çekim gerçekleştirebiliyor. Nikon D5 arka panelde 3.2-inç boyutunda 2.36 milyon nokta dokunmatik ekran ile donatılmış bir arayüz ile geliyor. Nikon’un yeni DSLR fotoğraf makinesi D5, 6500$ sadece gövde fiyatıyla satılacak. Diğer tüm bilgileri Nikon D5 özel sayfasında bulabilirsiniz.

nikon-d5-dslr-camera-00

NIKON’UN YENI AMIRAL GEMISI D-SLR ÜRÜNÜ D5 ILE ÇEKIM OLASILIKLARINIZI ARTIRIN

Amsterdam, Hollanda, 5 Ocak 2016: Nikon, yepyeni D5’i piyasaya sürüyor: Profesyonellerin ve ödün vermeyen fotoğrafçılık tutkunlarının nefes kesici güç ve hassaslığa erişmesini sağlayan FX biçimli D-SLR. Vizyonunuz sizi ne kadar ileri götürürse götürsün bu fotoğraf makinesi daha da ileri gitmeye hazırdır.

nikon-d5-dslr-camera-02

Tutkunuzu baş döndürücü görüntülere dönüştürmek için gereken tüm donanıma sahip D5, fotoğrafçılıkta karşılaşabileceğiniz en büyük zorluklara göğüs gerebilir. İster bir yarışta ister kırmızı halıda çekim yapıyor olun, fotoğraf makinesinin yeni nesil 153 noktalı AF sistemi olağanüstü genişlikte bir kapsam sunar. Nikon tarihindeki en yüksek düzeyde genişletilmiş hassaslık sayesinde bu ürün gerçekten görülenin ötesini çekebilir. Sınırları zorlayan film yapımcıları için D film, artık kullanıcıların fotoğraf makinesinde 4K UHD (ultra yüksek tanım) kayıtlar yapmasına imkan sağlıyor.

Nikon Avrupa’nın Profesyonel Ürünler Müdürü Dirk Jasper’ın ifadesiyle: “D5, çekim olanakları ve dayanıklılık sınırlarını hiç olmadığı kadar zorluyor. Fotoğrafçılık serüveniniz sizi uç çekim ortamlarına götürdüğünde, yani kareyi yakalamak için tek bir şansınız olduğunda bu fotoğraf makinesi sizi yolda bırakmıyor. D5’in gerçek görüntüleme gücü olağanüstüdür; çeşitli fotoğrafçılık disiplinlerinde çalışan profesyoneller, fotoğraf makinesinin ergonomik ve iş akışı geliştirmelerinden yararlanabilecek. Bu iyileştirmelerin tamamı fotoğrafçıların geri bildiriminden yola çıkılarak uygulandı ve profesyonel çekimden kaynaklanan stres faktörlerini ciddi ölçüde azaltacak.”

nikon-d5-dslr-camera-03

TEMEL ÖZELLIKLERIN ÖZETI

 • Yeni nesil AF: Tam 153 netleme noktası ve 99 çapraz tip sensöre sahiptir. -4 EV’ye kadar AF hassaslığı (ISO 100, 20 °C/68 °F), üstün düşük ışık performansı sağlar. Merkezin dışındaki konular bile kolayca algılanır. Ayrıca netleme alanı çerçevesinin etrafına çapraz tip sensörler uygulandığından dikey çekim büyük ölçüde iyileştirilmiştir. Yeni bir AF ASIC (Uygulamalı Özel Entegre Devreler) birimi sayesinde, AF’ye her an en yüksek bilgi işlem gücü ayrılır.
 • Yeni ölçüm ve görüntü sensörleri: Yepyeni 20,8 MP FX biçimli CMOS görüntü sensörü ve 180K piksel RGB ölçüm sensörü, son derece hassas bir konu tanıma ve görüntü detayı sağlar. Ton geçişleri daha zengin ve daha hassasken, yeni EXPEED 5 görüntü işleme sistemi, standart ISO aralığının tamamında resim kalitesinin benzeri görülmemiş düzeyde yüksek olmasını sağlar.
 • Güç ve hassaslık: AE/AF izlemeyle 12 fps’ye, ayna kaldırılarak 14 fps’ye kadar çekim yapın. Hızlı, öngörülemeyen aksiyonlar içeren çekimlerde AF izleme ve vizör görünürlüğü büyük ölçüde geliştirilmiştir.
 • Yüksek performanslı ara bellek: Tek bir yüksek hızda arka arkaya çekimde 200’e kadar NEF (RAW) veya JPEG görüntüsü yakalayın; bu, 100 metrelik bir koşunun finalini parmağınızı deklanşörden çekmeden yakalamanıza yeter.
 • Olağanüstü hassaslık – Parlak gün ışığından astronomik alacakaranlığa kadar her koşulda: Hi 5 ayarında ISO 3.280.000’e eşdeğer bir düzeye genişletilebilir, 100 ile 102.400 arası ISO ile sınırları zorlayın. Standart ISO aralığının tamamında son derece temiz bir performans deneyimi yaşayın.
 • Yüksek tanımlı 4K/UHD filmler: En yüksek resim kalitesini elde etmenizi sağlayan noktası noktasına yerel piksel kesme olanağıyla 30p/25p/24p hızında 4K filmler (3840×2160 piksel) çekin. Birden çok biçimde 50p/60p’ye kadar Tam HD (1080p) video çekin.
 • Yüksek hızda görüntü yakalama ve 4 kat daha hızlı veri aktarımı: Yeni Çift XQD kart yuvası, büyük miktarlarda verinin yüksek hızda aktarılmasına yönelik yeni bir USB 3.0 bağlantı noktası, 4 kat daha hızlı kablosuz bağlantı ve Ethernet bağlantısıyla iş akışını hızlandırın.

nikon-d5-dslr-camera-06

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

Görüşler

Bir yorum var“Nikon’un Yeni Amiral Gemisi D5 DSLR Fotoğraf Makinesi Duyuruldu

 1. Avatar for Alper Orus

  Uğur Uslu

  D500’ü atlamayın derim 🙂

Cevap Yazın