Nikon D600 için Full Frame CMOS Sensor Aptina Tarafından Geliştirilebilir

Nikon’un 2012 yılındaki DSLR kamera duyuruları arasına dedikodu aşamasında giren yeni FX format Nikon gövdesi Nikon D600 ile ilişkili olarak her ne kadar dedikodu niteliğinde de olsa gerçekleşme olasılığı yüksek “Bir FX Format DSLR Dedikodusu Nikon D600” yazısını aktarmıştık. Bu yazıda Nikon’un giriş seviyesi tam kare dijital SLR kamerası olarak beklenen D600 modeliyle ilgili ilk duyumları ve özellikleri aktarmaya çalışmıştık.

$1500’ın altında bir satış fiyatı ile beklenen Nikon D600’ün Sony tarafından üretilen ve Nikon tarafından modifiye edilmiş 24 megapiksel sensör ile gelmesi bekleniyor demiştik. Son gelen duyumlara göre Nikon yeni giriş seviyesi FX Format kamerası için CMOS sensörü Sony yerine Aptina firmasına yaptırabilir.

Aptina Imaging dijital kameralar için sensör üreten bir şirket. Aptina yeni bir CMOS full frame sensor için geliştirme çalışmalarına başladıklarını açıkladı. Her ne kadar dedikodu da olsa Aptina’nın bu yeni tam kare kameralar için CMOS sensoru özellikle Nikon için ürettiği düşünülüyor. Ek bilgi olarak bunun Nikon’un Aptina ile yaptığı ilk görüşme olmadığını Nikon V1 olarak bildiğimiz aynasız kameraların sensörlerinin Aptina tarafından üretildiğini hatırlatalım.

Özellikle Nikon D600 ile ilgili birçok yeni özellik netleşirken ve Nikon D600’ün ilk giriş seviyesi FX format DSLR olması beklenirken bu gelişmeler, Nikon D600 için düşünülen sensörun Sony tarafından üretilmiş sensör yerine Aptina firması tarafından geliştirilmeye başlanan bu yeni sensör olması daha ağır basıyor.

2012 yazının sonunda özellikle yeni Nikon Coolpixler ile tanıştıktan sonra, hatta 2012 Eylül başı gibi yepyeni bir Nikon gövdeye şimdiden hazırlıklı olmakta fayda bulunuyor.

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

İlk görüş bildiren siz olun

Cevap Yazın