Nikon D600 Sensöründeki Toz Problemi

Nikon D600‘ün kullanıcıları tarafından yaygın bir şekilde internet üzerinde rapor edilen bir sorunu var. Bu sorun inceleme siteleri tarafından da Nikon D600‘ü test ettikten hemen sonra da onaylandı. Bu ispat edilmiş sorun; Nikon D600 fotoğrafın sol üst bölümünde ve buna paralel olarak alt sağ bölümünde toz topluyor ve/veya sensör üzerinde bir kalıntı oluşturuyor. Aşağıda bu kadar küçük boyuttaki fotoğrafta bile sol üst köşedeki döküntüyü görebilirsiniz. Bu döküntüyü tam çözünürlüklü boyutta daha iyi görebilmek için fotoğrafa tıklayabilirsiniz. Aşağıdaki görüntüdeki sensörde meydana gelen kirlenme 1 aylık kullanım sonrasında oluşmuştur.

Malesef bu tozlar sadece hava üfleme ile temizlenmiyor ve mutlaka ıslak temizlik gerektiriyor. Aşağıdaki fotoğrafta yapılan temizlik sonrasındaki görüntü görülmektedir. Gördüğünüz üzere temizlik öncesi ve sonrasındaki fark son derece çarpıcı.

Henüz Nikon tarafından konuya ilişkin bir açıklama yapılmadı. Konuyu Türk Nikon olarak çok yakından takip ediyoruz. Bilgi sahibi olduğumuzda sizinle en kısa zamanda paylaşıyor olacağız.

Bitirmeden küçük bir not, aşağıdaki video ise Kyle Clements tarafınfan Nikon D600’ün sensörde nasıl toz toplantığının time-lapse video olarak kanıtıdır.


Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

%d blogcu bunu beğendi: