Nikon D800 İçin Yeni Yazılım Duyuruldu

Nikon’un tartışmasız en çok konuşulan ve en çok satışı gerçekleşen kameralarından biri olan FX formatındaki Nikon D800 için yeni bir firmware (donanım yazılımı) yayınlandı. Nikon tarafından yayınlanan yeni güncellemenin versiyon numarası A:1.01 / B:1.02 olarak ifade edilmiş. Yazımızın sonunda bu güncellemeye ilişkin Windows ve Macintosh için indirme linklerini bulabilirsiniz. Ama öncesinde Nikon D800 A:1.01 / B:1.02 yazılım güncellemesi ile Nikon D800 kullanıcılarını hangi yenilikler bekliyor bakalım.

  1. Nikon’un FX format uyumlu süper-telefoto lensi olan AF-S NIKKOR 800mm f/5.6E FL ED VR ’a destek gelmiş.
  2. Vizör ile AF-C modu kullanımında konu izleme performansı iyileştirilmiş.
  3. Çok nadiren de olsa manuel ayarlanmış olan renk sıcaklığında meydana gelen istenmeyen bozulmalar ortadan kaldırılmış. 
  4. Bazı hafıza kartları kullanımında ortaya çıkan ve video devam ediyor gibi görünse de, arka planda durması problemi giderildi

    .

  5. Canlı ön izleme sırasında M modunda (live view) pozlama ön izleme özelliğinin sürekli açık kalması sorunu düzeltilmiştir.
  6. Fotoğraf boyutu küçük ve TIFF  olduğunda fotoğrafın kenarlarında oluşan mor çizgi problemi giderildi.
  7. JPEG formatındaki fotoğrafların bazı yazılımlarda açılmaması sorunu düzeltildi.
  8. Adobe RGB görüntüleri için gamut değiştirilmiş böylece görüntülemede daha canlı görüntüler elde edilmiştir.

Kullandığınız Nikon D800′ün firmware versiyonunu nasıl tespit edeceğinizi merak ediyorsanız aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

1. Kameranızı açın.
2. Menu ekranını görüntülemek için “Menu” butonuna basın.
3. Setup menü içerisine girin.
4. Firmware versiyonu seçin.
5. Kameranızın firmware versiyonu görüntülenecektir.

Kameramızın Firmware (Donanım Yazılımı) Güncellemesi Nasıl Yapılır? yazımız yardımıyla da bu yeni yazılımı kameranıza uygulayabilirsiniz.

Image – dosya boyutu: 9.5 MB Image – dosya boyutu: 14.5 MB

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

İlk görüş bildiren siz olun

Cevap Yazın