Nikon D800E ve Capture NX 2

Nikon D800E, birçok manzara ve makro fotoğrafçısının ilgi odağı olmaktadır, peki  neden Nikon D800E, Nikon D800‘den 300 $ daha pahalıdır. Aklımıza hemen şu soru geliyor neden Nikon, D800 gövdesinde olamayan bir şey için ek ücret istesin, yani neden Nikon anti-aliasing / low-pass filtresi olmayan bir kameraya fazla ücret istesin. Aslında Nikon hem D800 hemde D800E kamerasında anti-aliasing filtreleri mevcut (aşağıdaki resim), aslında basitçe, Nikon 800E birbirini dengeleyen iki filtreye sahiptir. Yani bu ekstra ücretin bir kısmı üretim esnasındaki bu değişiklikten gelmektedir. Ayrıca Nikon D800E Capture NX 2 yazılımı ile piyasaya sürülecektir,  Capture NX 2 yazılımının yaklaşık 130$ olduğunu da belirtmekte fayda var.

Hem D800 hem de D800E hem “low-pass” filtreye sahiptir. Fakat her ikisi de farklı davranış şekillerine sahiptir. Aşağıdaki resimde gösterildiği gibi Nikon’un low-pass filtresi, üç farklı katmanı içerir.

 

 

Işık hüzmeleri ilk “yatay low-pass filtre” ulaşır, ulaştıktan hemen sonra yatay olarak ikiye bölünür. Sonra, bu hüzmeleri kızıl ötesi soğurma filtresinden geçer (yeşil renkte gösterilmiştir). Ondan sonra, ışık hüzmeleri daha fazla dikey olarak bölünmesi için “ikinci dikey low-pass filtre” yönelir. Bu ışık hüzmesi dönüşüm sürecinde temelde detayların bulanık çıkmasını neden olur. İşte tam burada  Nikon D800E modeli ile  ilgi çekici bir yaklaşımla getirmiştir.

Biliyoruz ki, “low-pass” filtresi tam olarak gözardı edilemez, çünkü odak düzleminin iyi bir şekilde hareket etmesini sağlamaktadır; dahası kameranın hala kızıl ötesi ışık hüzmelerini yansıtmaya ihtiyacı var. Bu sebepten Nikon tek katmanlı tek bir filtre kullanmak yerine halen üç katmanlı filtre kullanmayı tercih etmiştir. Işık huzmeleri dikey “low-pass” filtresi ile ikiye bölünür sonra ışık huzmeleri IR soğurma filtresi aracılığıyla gönderilir, aynı hüzmeler tekrar ters dikey “low-pass” filtresi geçerken birleştirilir.


Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

%d blogcu bunu beğendi: