Nikon D800E ve Capture NX 2
Nikon D800E, birçok manzara ve makro fotoğrafçısının ilgi odağı olmaktadır, peki  neden Nikon D800E, Nikon D800‘den 300 $ daha pahalıdır. Aklımıza hemen şu soru geliyor neden Nikon, D800 gövdesinde olamayan bir şey için ek ücret istesin, yani neden Nikon anti-aliasing / low-pass filtresi olmayan bir kameraya fazla ücret istesin. Aslında Nikon hem D800 hemde D800E kamerasında anti-aliasing filtreleri mevcut (aşağıdaki resim), aslında basitçe, Nikon 800E birbirini dengeleyen iki filtreye sahiptir. Yani bu ekstra ücretin bir kısmı üretim esnasındaki bu değişiklikten gelmektedir. Ayrıca Nikon D800E Capture NX 2 yazılımı ile piyasaya sürülecektir,  Capture NX 2 yazılımının yaklaşık 130$ olduğunu da belirtmekte fayda var.

Hem D800 hem de D800E hem “low-pass” filtreye sahiptir. Fakat her ikisi de farklı davranış şekillerine sahiptir. Aşağıdaki resimde gösterildiği gibi Nikon’un low-pass filtresi, üç farklı katmanı içerir.

 

 

Işık hüzmeleri ilk “yatay low-pass filtre” ulaşır, ulaştıktan hemen sonra yatay olarak ikiye bölünür. Sonra, bu hüzmeleri kızıl ötesi soğurma filtresinden geçer (yeşil renkte gösterilmiştir). Ondan sonra, ışık hüzmeleri daha fazla dikey olarak bölünmesi için “ikinci dikey low-pass filtre” yönelir. Bu ışık hüzmesi dönüşüm sürecinde temelde detayların bulanık çıkmasını neden olur. İşte tam burada  Nikon D800E modeli ile  ilgi çekici bir yaklaşımla getirmiştir.

Biliyoruz ki, “low-pass” filtresi tam olarak gözardı edilemez, çünkü odak düzleminin iyi bir şekilde hareket etmesini sağlamaktadır; dahası kameranın hala kızıl ötesi ışık hüzmelerini yansıtmaya ihtiyacı var. Bu sebepten Nikon tek katmanlı tek bir filtre kullanmak yerine halen üç katmanlı filtre kullanmayı tercih etmiştir. Işık huzmeleri dikey “low-pass” filtresi ile ikiye bölünür sonra ışık huzmeleri IR soğurma filtresi aracılığıyla gönderilir, aynı hüzmeler tekrar ters dikey “low-pass” filtresi geçerken birleştirilir.

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

Görüşler

7 comments on “Nikon D800E ve Capture NX 2

 1. Avatar for D.Yusuf

  Serhan Altuğ

  D800E’de bulunmayan anti/aliasing filtresi menülerden açılıp kapanabilen bir özellik mı?

  Gecen hafta bir tanıtımda D800E nin kendi icerisinde MOIRE filtresi oldugundan bahsettiler. Bu doğru mu?

 2. Serhan bey merhaba,

  Bildiğimiz kadarıyla menüden açılıp kapanabilen bir özellik değil. Evet filtre olduğu doğru yazımızdaki resimde de görüldüğü gibi Nikon ilginç bir yaklaşımla birbirini dengeleyen 2 adet low-pass filtreyi farklı konumlandırmış gibi duruyor. Elimize daha fazla bilgi geçince mutlaka paylaşacağız.
  Başka bir örnek: https://www.fotopedi.org/wp-content/uploads/2012/02/zd800e_lpf600.jpg

  İyi günler dileriz

 3. Serhan Bey

  Nikon her iki makinasında da anti-aliasing filtresi yok demek pek doğru olmayacak. Nikon bunu her iki kullanıdığı LPF ile yerine getirmektedir. Sadece 800E de kullanılan filtreler İlker arkdaşımızın dediği gibi birbini dengeliyor ve daha keskin bir görüntü sağlıyor tabi bunun yaparken Capture NX 2 yazılımındanda güç alıyor. Ve bildiğmiz gibi bu yazılımın Moire yetenekleri oldukça fazla.

  Bilgi edindikçe paylaşmaya devam edeceğiz.

  İyi akşamlar

Cevap Yazın