Nikon D800,Nikon D700  FPS ve Arabellek Karşılaştırması

Çoğu kişi hız açısından yeni Nikon D800, Nikon D700 gövdeyi hem “fps” (saniye başına kare) hemde arabellek hızı olarak karşılaştırılmasını istemektedirler. Aşağıdaki videoda da , 16GB SanDisk Extreme Pro Compact Flash bellek ile 14-bit kayıpsız sıkıştırılmış RAW görüntülerin çekimindeki iki kameranın performans karşılaştırması gösterilmektedir.

Gördüğünüz gibi, Nikon D800,D700 makinasının 5 fps çekim hızı karşısında 4 fps çekim hızı ile aşağı bir kademede kalmaktadır. Fakat Nikon’a göre D800 biraz daha hızlı (17/4 fps 4.25 ve 20/5 fps 4 civarı) olmalıdır. Burda buffer büyüklüğünün etkisini görmekteyiz. Makinaların ayarlarını eşit konuma getirdiğimiz taktirde, örnekle açıklamak gerekirse; iki kamerada da çekim türünün 12-bit RAW olarak ayarlanmış olarak düşündüğümüzde – D700 halen biraz daha yavaş kalmaktadır. Tüm bunların yanında, şunuda belirtmek gerekmektedir. D800 deki denklanşör sesi çok farklı gelmektedir.

Birde kart uyumsulukları ile ilgili noktaya deyinmek gerekebilir. D800 ile ilgili olarak bazı kartlar ile uyumlu olmadığı konusunda dedikodular dolaşmaktadır, yada Nikon‘ a bu konuda bilgi verildiği söylenmektedir. Fakat bugüne kadar bununla ilgili olarak resmi bir açıklama yapılmamıştır. Bu konuda genel düşünce bu problemlerin düşük kalite kartlardan kaynaklandığı yönündedir.

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

İlk görüş bildiren siz olun

Cevap Yazın