Nikon Lens Filtrem Orijinalmi Yoksa Sahtemi?

1kindphotography web sitesinde dolaşırken hepimiz için faydalı bir yazı gördük. Hepimizin Türkiye piyasasında vergiler ve diğer masraflardan dolayı bu tür aksesuarların yurtdışına oranla kat kat daha pahalı olduğunu görüyoruz. Bu yüzden de ucuza bulma arayışlarına giriyoruz. Yurtdışından çeşitli alışveriş sitelerini kullanarak gümrüğe takılmayacak şekilde satın alma veya yurtiçinde teknoloji marketlerden daha ucuza bulduğumuz satıcılardan ihtiyaçlarımızı temin ediyoruz. Bunların başında da öncelikle Lens`lerimizi korumak için aldığımız filtreler geliyor. Pekii ucuza aldığımız bu ürünlerin orijinal olup olmadığını anlayabiliyormuyuz? Bu yüzden bu yazıyı sizlerle paylaşmak istedik.

Yurtdışındaki bir satıcıdan aldığınız ürün sahte çıkarsa iade etme şansınız olmayabilir. Ama yurtiçinde çeşitli alışveriş sitelerinden aldığınız Nikon Filtrelerin orijinalliğini bu şekilde kontrol ederek iade edebilirsiniz. Yurtdışından aldığınız satıcının da ucuzluğu ve hizmeti dışında orijinal ürün satıp satmadığı konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

Nikon Lens Filtrem Orijinalmi Yoksa Sahtemi?

Sizce hangisi orijinal? Soldaki filtre distrübütör ürünleri satılan bir mağazadan alınmış ve orijinal ürün. Sağdaki ise internet alışveriş sitelerinde yaptığı satışlardan güvenilir satıcı sınıfında olan bir satıcıdan alınmış. Ama malesef sattığı filtreler sahte.

Görüldüğü üzere ilk bakışta iki kutunun ön tarafı aynı gibi gözüküyor. Ama ufak tefek farklılıklar bulunmakta. İki üründe de alt ve üst barlardaki gri renk farklıdır. Orijinal üründe Nikon logosu üst barın tam ortasında ve canlı renklere sahiptir. Sağdaki sahte üründe ise Nikon logosunun renkleri donuk ve üst barın ortasında yukarı yapışık şekildedir.

Ürünün kutusun arka tarafı ön tarafındaki gibi benzerlikler göstermekte. Barkod orijinal ve sahte üründe aynı biçimde bulunmakta. Sadece orijinal üründeki barkod daha kalın basılmış durumda. Soldaki sahte ürünün sarı rengi daha bir turuncuya kaçan renkte. Orijinal üründeki sarı bildiğimiz Nikon sarısı. Ayrıca sahte ürünün turuncu bölgesinin etrafında gözle görülür bir siyah çerceve bulunmakta.

İki ürünün kutusuna yanlardan baktığınızda pek bir fark göremiyorsunuz. Soldaki resimde görüldüğü üzere bir taraf tıpa tıp aynı. Ama diğer tarafındaki paket kenarının birbiri ile birleştirildiği yerde, orijinal üründe kozmetik bir fark var. Sağdaki resimde gördüğünüz gibi katlanma yerleri hafif içeri doğru gelirken, sahte üründe düz bir şekilde katlanarak paketlenmiş.

 

Paketin alt ve üst tarafı, ön ve arka tarafında olduğu gibi gri renk tonlarındaki farklılar net bir şekilde görülebiliyor. Nikon logosunun renklerindeki matlıkta seçilebiliyor. Orijinal ürünün kutusu aynı zamanda sahtesine oranla daha şefaf bir plastiğe sahip.

Kutunun içinden çıkan kılavuz kağıdının kalitesinde ciddi farklılar mevcuttur. Herhalde en dikkat etmediğimiz bu kılavuzlardır. Bu tür ufak yazılar ile yazılmış kılavuzları kim okur? Kimler dikkatli inceler. Orijinal ürünün içinden çıkan kılavuzun kağıdı daha kaliteli ve baskısı daha düzgün gözükmekte. Sahte ürünün baskısı daha mat ve bulanık. Kılavuzları yan yana koyduğunuzda katlanma şekilleri bile birbirinin aynı olmadığını göreceksiniz. Orijinal üründe belli bir standartta ve net bir katlanma var iken sahte üründe gelişi güzel katlanmış.

Kutunun içinden çıkan filtre kabının ön tarafı her iki üründe de aynı. Nikon yazısı ve diğer lensi tanıtıcı yazılar tıpa tıp aynı gözükmekte. İki plastik arasında ki tek fark, orijinal kabın plastiği şeffaf olmasına rağmen sahte üründe bulanık bir görüntü bulunmakta.

Lens kabın arka tarafına baktığımızda sahte üründe orijinal üründe olmayan bir yazı bulunmakta. “Made in Japan” yazısı orijinal üründe bulunmuyor. Orijinal ürünün arka tarafında, kabın iç tarfından baskı ile yazılmış >PP< yazısından başka bir şey bulunmamaktadır.

Gelelim en önemli noktaya. Kutu ve paket içeriğinde olduğu gibi filtrelerde de net farklılıklar mevcut. Her iki ürünü elinize aldığınızda cam kalitesi ve ürün ağırlığı konusunda fark olduğunu anlayabiliyorsunuz. Bunun dışında Nikon yazısı orijinal üründe daha kalın yazılmış. Yazıların renkleri orijinal üründe koyudur. Orijinal ürünün üzerinde yazan  Nikon NC 77mm MADE IN JAPAN yazısı, sahte üründe birbirinden daha ayrık bir şekilde yazılmıştır. Aynı zamanda MADE IN JAPAN yazısı eksik yazılarak sadece JAPAN olarak yazılmıştır. Orijinal filtrenin üst tarafı daha kavisli bir yapıdayken, sahtenin kalıbı daha düzdür.

Son olarak her iki lens filtresine yan tarafından baktığınızda, orijinal ürünün daha ince bir yapıda olduğunu göreceksiniz.

Bu tür yazılar bulduğumuzda paylaşmaya devam edeceğiz. Kendi aldığımız ürünlerde de bu tür farklılıklar yakaladığımızda onlarıda paylaşıyor olacağız. Eğer sizin bu konuda daha önce tecrübe ettiğiniz ve orijinal vs. gibi konularda tavsiye edebileceğiniz satıcılar var ise Türk Nikon Forum üzerindeki Alınık – Satılık bölümümüzdeki Güvenilir Satıcılar alanında paylaşımlarınızı bekliyoruz.

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

Görüşler

2 comments on “Nikon Lens Filtrem Orijinalmi Yoksa Sahtemi?

  1. Avatar for Ersin Tuban

    Serhan Altug

    Güzel bir karşılaştırma olmuş ama bu farkı ancak orjinali ile sahtesi yan yana gelirse fark edebiliriz. Bu kadar başarılı bir taklit yaptıkları için tebrik etmek lazım kendilerini…

Cevap Yazın