Nikon Z6 ve Z7 Tam Kare Aynasız Fotoğraf Makineleri Duyuruldu

Nikon uzun süredir beklenen tam kare sensöre sahip aynasız fotoğraf makineleri Nikon Z6 ve Z7’yi duyurdu. Şirketin ilk full frame aynasız fotoğraf makineleri olan Nikon Z6 ve Z7 ile beraber Z-Bayonet sistemi kullanan yeni lensler Z-NIKKOR 24-70mm F4 S, Z-NIKKOR 50mm F1.8 S ve Z-NIKKOR 35mm F1.8 S sunuldu. Ek olarak yeni FTZ lens adaptörü de Nikon F lensleri Nikon Z sistemde kullanabilmek için duyuruldu.

Nikon tam kare aynasız fotoğraf makineleri , üç yeni objektif ve F-mount adaptörüne ek olarak iki gövdeyi (amiral gemisi Z 7 ve orta seviye Z 6) içeriyor. Nikon Z7 ve Nikon Z6 fiziksel olarak hemen hemen aynı. Temel farklılıklar arasında, sensör çözünürlüğü, otomatik odaklama noktalarının sayısı ve sürekli çekim hızıdır. Özetle Nikon Z7 için D850’ye eşdeğer aynasız fotoğraf makinesi, Nikon Z6 için ise daha çok D750’ye benzediğini söyleyebiliriz.

Nikon Z7, dahili 5 eksenli görüntü sabitleme özelliğine sahip 45.7MP bir fotoğraf makinesi. Saniyede 9 kareye kadar çekim yapabilir ve 4K video çekebilir veya HDMI üzerinden 10 bitlik 4: 2: 2 Log video akışı elde edebilirsiniz.

Nikon Z6, ‘Nikon tarafından tasarlanan’ tam kare 24.5MP BSI-CMOS sensör kullanıyor ve toplam 273 PDAF noktasına sahip (sırasıyla Z 7, 45.7MP ve 493 nokta). Z 7’nin ISO 64 modundan yoksun, ISO 100 ila 51,200 arasında uzanan bir doğal ISO aralığına sahiptir.

Nikon Z6 ve Z7 Tam Kare Aynasız Fotoğraf Makineleri Duyuruldu

Nikon Z6 ve Z7 Tam Kare Aynasız Fotoğraf Makineleri Ana Özellikler

1. Dahili odak düzlemi kademe belirlemeli AF’ye sahip yeni arkadan aydınlatmalı Nikon FX biçimli CMOS sensörle donatılmıştır.

Hem Z 7’de hem de Z 6’da dahili odak düzlemi kademe belirlemeli AF noktalarına sahip arkadan aydınlatmalı CMOS sensör kullanılmaya başlanmıştır. Z 7, 45,7 megapiksellik etkin piksel sayısına sahiptir ve ISO 64 – 25600 aralığında standart duyarlılığı desteklemektedir (ISO 32 eşdeğerine azaltma ve ISO 102400 eşdeğerine artırma da mümkündür). Z 6, 24,5 megapiksel etkin çözünürlüğe sahiptir ve ISO 100 – 51200 aralığında geniş bir standart duyarlılığı desteklemektedir (ISO 50 eşdeğerine ilave azaltma ve ISO 204800 eşdeğerine artırma da mümkündür).

2. Görüntü alanının yaklaşık %90’ını kapsayan netleme noktalarına sahip bir karma AF sistemi

Z 7’deki 493 netleme noktası* ve Z 6’daki 273 netleme noktası, hem yatayda hem de dikeyde görüntüleme alanının yaklaşık %90’ına karşılık gelen geniş bir kapsama alanına olanak tanımaktadır. Bu karma AF sistemi, odak düzlemi kademe belirlemeli AF ve netlemeli kontrast ölçümlü AF arasında otomatik geçiş yapmak için, FX biçimli sensöre yönelik optimize edilmiş bir algoritma kullanmaktadır. NIKKOR Z objektiflerin kullanılması, hem durağan görüntülerde hem de filmlerde AF doğruluğunu daha da üst seviyeye çıkarmaktadır.

*FX (36 x 24) görüntüleme alanı ile ve tek noktalı AF etkinleştirildiğinde.

3. Keskin ve net görüntüleme için yeni EXPEED 6 görüntü işleme sistemi ve kreatif dışavurumu destekleyen yeni işlevler

Z 7 ve Z 6, yeni EXPEED 6 görüntü işleme sistemi ile donatılmıştır. NIKKOR Z’nin ve NIKKOR F objektif yuvalı objektiflerin üstün çözünürlük gücüyle, konular her zamankinden daha keskin bir şekilde işlenir. Kumlanma da etkili bir şekilde azaltılmaktadır.

Ayrıca, Picture Control keskinlik parametrelerine orta seviyeli keskinleştirme seçeneği eklenmiştir. Bu seçenek, mevcut keskinlik ve netlik parametreleriyle birlikte, hem durağan görüntüler hem de filmler* için kullanıcıların ekran içerisindeki çeşitli dokuları daha keskin veya daha yumuşak yapmalarına olanak tanır. Bu fotoğraf makineleri ayrıca, kreatif dışavurumu destekleyen 20 ayrı Creative Picture Control (Kreatif Picture Control) seçeneği sunmaktadır. Efekt seviyesi 0 ile 100 arasında ayarlanabilmektedir.

*Orta seviyeli keskinlik ayarı yalnızca “Yüksek kalite” film ayarında kullanılabilir.

4. Net ve doğal bir görünüm sunmak için Nikon’un üstün optik ve görüntü işleme teknolojilerinden yararlanan elektronik vizör

Z 7’ye ve Z 6’ya yönelik olarak kullanılmaya başlayan elektronik vizör, optik vizörlere kıyasla rahat ve kullanışlıdır. Her iki fotoğraf makinesi de 3690 k-nokta OLED panel kullanılan bir elektronik vizör ile donatılmıştır. Elektronik vizör yaklaşık %100’lük çerçeve alanına, 0,8x’lik büyütmeye ve yaklaşık 37,0 derecelik diyagonal görüş açısına sahiptir. Nikon’un üstün optik teknolojilerinden ve görüntü işleme teknolojilerinden yararlanarak, azaltılmış renk sapması ve uzun süreli çekimlerde bile minimum göz yorgunluğu ile optik vizörlerdekiyle kıyaslanabilen rahat ve net bir görüşü garantiler. Dahası göz merceği koruma penceresine tozu etkili bir şekilde iten bir flor kaplama uygulanmıştır. Buna ek olarak, kullanıcıların ISO duyarlılığı, AF alanı modu ve Picture Control’ü içeren çeşitli çekim ayarlarının hepsini de vizörden çabucak görmesine ve uygulamasına imkan veren <i> menüsü elektronik vizörde görüntülenebilir.

5. Sezgisel kullanıma olanak tanıyan, Nikon’a özgü ergonomik tasarım

Z 7 ve Z 6, Nikon’un fotoğraf makinelerini geliştirdiği yıllar içerisinde ilerlettiği üstün kullanışlılık özniteliğini miras almıştır. Gövdeler kompakt olmakla birlikte, tutması kolay sıkı bir kavrama yüzeyine ve hepsi de çabucak ve kolayca kullanılabilecek alt seçici, AF-ON, ISO ve pozlama telafisi için kullanılana benzer düğmelere sahiptir. Ayrıca, tıpkı üst sınıf dijital SLR fotoğraf makinesi modellerinde olduğu gibi, bu fotoğraf makinesinin üst kısmına ayar bilgilerinin görüntülenebileceği bir ekran yerleştirilmiştir.

6. Geniş dinamik aralık sağlayan 10 bitlik N-Log ve profesyonel ihtiyaçlara hitap eden zaman kodlaması gibi film özellikleri

Z 7 ve Z 6, FX tabanlı film biçimini kullanarak yalnızca tam çerçeve 4K UHD (3840 x 2160)/30p film kayıtlarını değil, ayrıca Full HD/120p filmleri de destekler. Tam piksel ölçümü kullanılarak daha keskin 4K UHD filmler olanaklı kılınmıştır.*1 Buna ek olarak, 4K UHD ve Full HD film kaydında Etkin D-Lighting, elektronik titreşim azaltma ve pikleme kullanılabilir. Nikon’un özgün N-Log’u, 10 bitlik*² HDMI çıkışı ile de kullanılabilir. Bu fotoğraf makineleri, daha etkili renk geçişleri için parlak noktalardan ve gölgelerden alınan pek çok ton bilgisini kaydetmek* üzere kapsamlı renk derinliği, on iki duraklama, %1300 dinamik aralık kullanmaktadır. Zaman kodlaması desteği, videoları ve sesleri farklı cihazlarda kaydedilen filmlerle senkronize etmeyi daha kolay hale getirir. Buna ek olarak, diyafram açıklığı ve pozlama telafisi gibi ayarları sessiz ve akıcı şekilde yapmak için NIKKOR Z objektiflerin dahili kontrol halkası kullanılabilir.

*¹ Z 7 için FX tabanlı film biçimi hariç.
*² Fotoğraf makinesinin hafıza kartına 10 bit çıkışlı eş zamanlı 4K UHD film kaydı yapılması mümkün değildir.
*³ Filmler fotoğraf makinesinin hafıza kartına değil sadece harici kayıt cihazına kaydedilir.

7. Yaklaşık 5,0 duraklama*² etkisiyle Nikon’un ilk*¹ makine içi titreşim azaltma teknolojisi

Z 7 ve Z 6, makine içi titreşim azaltma (VR) teknolojisiyle donatılmıştır. VR ünitesi, beş eksende hareket telafisi sağlar. Titreşim azaltmanın etkileri, yaklaşık 5,0 duraklamalık*¹ bir deklanşör hızı artışına eşdeğerdir. Bu işlev, FTZ objektif yuvası adaptörü (ayrı satılır)*³ takıldığında; VR işleviyle donatılmamış objektifler dahil olmak üzere NIKKOR F objektiflerle de etkili şekilde kullanılabilir.

*¹ Değiştirilebilir objektifli fotoğraf makineleri arasında.
*² CIPA standartlarına göre ölçülmüştür (NIKKOR Z 24-70mm f/4 S telefoto zoom konumunda kullanılarak).
*³ Bir NIKKOR F objektif yuvasına sahip objektif kullanıldığında ulaşılan telafi düzeyi, NIKKOR Z objektif kullanıldığında ulaşılan kadar yüksek değildir.

8. Diğer özellikler

  • Tuşların ve düğmelerin sezgisel kullanımına olanak tanıyan, Nikon dijital SLR fotoğraf makinelerinden miras işletim sistemi
  • Kompakt bir gövdede sunulan, Nikon D850’dekiyle aynı seviyede sağlamlık, dayanıklılık ile toz ve su direnci
  • Dik açılı ekran mekanizmalı, yaklaşık 2100 k-nokta 8 cm (3,2 inç) dokunmatik LCD ekran
  • Deklanşörden kaynaklanan sarsıntıyı ve gürültüyü ortadan kaldıran sessiz çekim. Yeni pikleme istifli görüntü işlevi*¹, kullanıcının netleme kaydırmalı çekim sonrasında doğru ayarları onaylamasına olanak tanır. Pikleme teknolojisi kullanılarak simüle edilmiş siyah beyaz görüntü, tüm görüntüler bir düzenleme yazılımında netleme istifi oluşturmak üzere birleştirildikten sonra alan derinliğinin nasıl görüneceğini taklit eder*²
  • Hızlı hareketleri yakalayan yaklaşık 9 fps’de (Z 7) ve 12 fps’de (Z 6) yüksek hızlı sürekli çekim (artırılmış)*³
  • 8K (Z 7) zaman aralıklı film oluşturmayı*² mümkün kılan aralıklı çekim
  • Genişletilmiş düşük ışıklı ölçüm aralığı*⁴, kullanıcıların gün batımından yıldızlı gece gökyüzüne uzanan vb. geçişli sahneleri otomatik pozlama kullanarak kolayca yakalamasına olanak tanır
  • SnapBridge kullanan bir akıllı cihaza doğrudan bağlantı için dahili Wi-Fi®
  • Bilgisayara görüntü ve film aktarımını mümkün hale getiren dahili Wi-Fi®
  • Görüntüleri ve filmleri kablolu veya kablosuz LAN üzerinden yüksek hızlı aktarmak için WT-7 kablosuz verici (ayrı satılır) ve esnek çok flaşlı çekimleri olanaklı kılan radyo kontrollü Gelişmiş Kablosuz Aydınlatma gibi mevcut dijital SLR fotoğraf makinesi aksesuarları desteği

*¹ Sadece netleme kaydırma gerçekleştirilen fotoğraf makinesi kullanılarak onaylanabilir.
*² Üçüncü taraf yazılım gerekir.
*³ 12 bit RAW, JPEG veya TIFF biçiminde Sürekli Y (artırılmış)
*⁴ Sessiz çekim ve pozlama düzeltme etkinleştirilmiş zaman aralıklı çekim veya zaman aralıklı film kaydı ile.

MB-N10 PIL PAKETININ GELIŞTIRILMESI

Şu anda geliştirme aşamasında olan MB-N10 pil paketi, iki adet EN-EL15b şarj edilebilir Li-ion pil taşıyacak olmasıyla, çekim sayısını ve/veya film kayıt süresini etkili bir şekilde yaklaşık 1,8 kat artıracak. Z 7 ve Z 6 ile aynı seviyede toz ve su direnci sunacak olmakla birlikte, EH-7P AC şarj adaptörü kullanılarak USB’den şarjı destekleyecek.

Nikon Z6 ve Nikon Z7 Satış Fiyatı

Nikon Z7 aynasız fotoğraf makinesi için sadece gövde fiyatı 3399$ dolar ve 24-70mm F4 S lens ile birlikte satış fiyatı 3999$ olacak. Dağıtımı Eylül sonunda başlayacak.

Nikon Z6 ise Kasım ayı sonunda raflarda yerini alacakmış. Aynı şekilde 24-70 mm F4 S lens ile veya sadece gövde şeklinde sunulacak. Nikon Z6 modelinin satış fiyatı kit lens ile 2549$ dolar ve sadece gövde olarak $1995’e mal olacak.

via DCN

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

İlk görüş bildiren siz olun

Cevap Yazın