Tamron Lenslerdeki Kısaltmalar

Tamron bildiğiniz üzere birçok digital fotoğraf makineleri için lens üreten Japonya merkezli bir firmadır. Özellikle orta düzey kullanıcılar bütçe olarak Nikon‘un kendi lenslerine yatırım yapamadıklarından, Tamron gibi firmaların üretmiş olduğu lensler daha cazip hale gelmekte ve fiyat/performans olarak çoğu zaman Nikon‘un kendi ürettiği lenslerle kıyaslanmaktadır.

Sizlere daha önce Nikon Lens Terimlerinin Karşılığı ‘nı açıklamıştık. Sitemiz üzerinde Nikon lenslere tek tek ve detaylı olarak yer vermekteyiz. Nikon Lensler sayfamızdan bu detaylara ulaşabilirsiniz. Gelin şimdi de Nikon DSLR‘lara lens üreten Tamron‘un lens kısaltmalarına ve bu kısaltmaların açılımlarına bakalım.

 Tamron Lenslerdeki Kısaltmalar

Super Performance: Tamron‘un  “ultra high performance” olarak nitelendirdiği en üst seviye lens serisidir. SP lensler optik ve mekanik kalitesi diğer lenslerden farklıdır. SP lensler yenilikçi cam türleri ve uçak yapımında kullanılan yüksek teknoloji plastik ile imal edilmiştir. SP lenslerin en önemli özellikleri:

 • Yüksek çözünürlük
 • Düşük distorsiyon
 • Dış tasarımı, sağlam ve pratik
 • Mümkün olan en azami kompaktlık

Vibration Compensation: Tamron‘un optik titreşim önleyici sistemli lenslerini ifade eder. Nikon‘un VR (Vibration Reduction) özelliğine karşılık gelmektedir. Özellikle düşük ışık koşullarında gerekli olan estantene hızına ulaşabilmek için ve zoom lenslerde elle çekimlerde titremeyi engellemede gerekli olan özelliktir.

Ultrasonic Silent DriveUltrasonik netleme motorudur ve bu sayede netleme hem sessiz, hem de hızlı yapılır. Bu USD sistemi “Stator” denilen halka sayesinde yüksek frekanslı ultrasonik titreşimlerle çalışmaktadır. Buna özelliğe sahip tek lens Tamron 70-300mm F/4-5.6 VC USD’dir. 

Digitally Integrated:  Dijital makineler için özel kaplamaya sahip lenslerdir.

Digitally Integrated IIDi II sadece APS-C boyutunda görüntü sensörlerine sahip DSLR fotoğraf makineleri ile uyumlu lenslerdir.  Di II özellikleri:

 • Yüksek çözünürlüğe sahiptir
 • Köşelerdeki kararmaları en aza indirir
 • Dağınık ışık davranışlarını en aza indirir
 • Renk sapmalarını en aza indirir

Low Dispersion: LD element son derece düşük renk dağılım indeksine sahip özel cam maddelerden üretilmiştir. LD element özellikle telephoto lenslerde görülen renk sapmalarını telafi eder. LD element görüntünün keskinliğini ve parlaklığını arttırır.

Extra Low Dispersion:  Fotoğrafta renk doygunluğu ve keskinlik sağlayan XLD elemanları LD elemanları ile birlikte, mümkün olan en yüksek kontrast sunan gelişmiş lenslerdir. XLD elemanları fotoğrafta en ince ayrıntıyı ve tüm zoom aralığı boyunca üstün görüntüleme performansı elde etmek için kullanılmaktadır. Tamron‘un bu özelliği terim olarak Nikon’un ED özelliğine karşılık gelir.

Internal Focus:  Fokus yaparken dış boyutları değişmeyen objektiflerdir. Tamron‘un bu özelliği Nikon’un IF özelliğine karşılık gelir.

Zoom Lock:  Zoom kilit mekanizması Tamron lenslerde bulunan son derece kullanışlı bir fonksiyondur. Zoom kilit düğmesi özellikle kameranızı boynunuzda taşırken istenmeyen açılmaları engellemek için çok kullanışlıdır.

Extra Refactive Index Glass:  Bu özellik Tamron‘un “Ekstra Refraksiyon” ( Işığı Kırma Gücü) cam kullanılan lenslerini temsil etmektedir. XR özelliğine sahip optik elemanlar sayesinde zoom lensler daha küçük ve daha hafif üretilebilmektedir.

Aspherical :  Tamron‘un asferik (aspherical) lens kullanıldığını belirtir.  Bu teknoloji sayesinde lensin orta kismindan gelen ışık ile kenarlarından gelen ışık aynı yerde odaklanabilmektedir, böylece daha keskin bir odaklama elde edilmiş olur. Bu lenslerin diğer bir özelliği de yapısı itibariyle mercek içi oluşan yansımaları engeller. Böylece fotoğraflarda ışık dağılımları daha gerçekçi olur. Bu optiğin kullanıldığı lensler daha küçük ve hafif dizayn edilebilmektedir.

Anomalous Dispersion:  Anomalous dispersion cam elementi belli dalga boylarındaki ışığın girişini engelleyerek kromatik sapmaları azaltmayı amaçlayan özel bir camdır.

Piezo DriveYeni nesil Tamron’larda yer alan USD’den biraz daha farklı bir mantıkla çalışan yeni ultrasonik netleme motorudur ve bu sayede netleme hem sessiz, hem de eskisinden daha hızlı yapılabilmektedir.

Filter Effect ControlParasoley objektif üzerindeyken dahi filtre efekt kontrolü adaptörü yardımı ile polarizasyon filtresinin çevrimini mümkün kılan özelliktir.

Auto Focus/Manual FocusÖzellikle spor ve doğa fotoğrafçılığı gibi birçok fotoğraf çekme şeklinde otomatik odak ve manuel odak arasındaki geçişlerin hızlıca yapılıyor olması çok büyük bir özelliktir. Tamron lenslerde bulunan bu özellik sayesinde odak halkasını basit şekilde iki pozisyon arasında ileri geri sürgüleyerek (AF veya MF) odaklama pozisyonlarından birini seçebilirisiniz.

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

Görüşler

4 comments on “Tamron Lenslerdeki Kısaltmalar

 1. Avatar for İlker Laçalar

  Ersin Tuban

  super yazi. ellerinize saglik.

 2. Elinize saliq secim qarsisinda qalmisdim isime yaradi,Allah razi olsun

 3. Avatar for İlker Laçalar

  Gokhan Duymaz

  Merhabalar Tamron 70-200mm f/2.8 Di LD objektif almayı düşünüyorum fakat d7000 ile kullanabilirmiyim teşekkürler

  • Avatar for İlker Laçalar

   Alper Orus

   Merhabalar. Evet. Kısaca Tamron Di’nin karşılığı Nikon’da DX, Canon’da EF-S ve Sigma’da DC’dir.

Cevap Yazın