XQD Hafıza Kartı

Nikon D4 Özellikleri yazımızda depolama birimi olarak XQD bellek kartı yuvasının olduğunu duyurmuştuk. Peki nedir bu XQD?

CF-SD-XQD
Fotoğraf makinalarının üst seviye ve profesyonel segment modellerinde hız çok önemli olduğundan Compact Flash  kart, yeni başlayanların kullandığı alt segment modellerinde ise Compact Flash karta oranla daha yavaş okuma – yazma hızına sahip SD kartlar kullanılmaktadır.

CompactFlash Birliğinin duyurduğu yeni tip XQD kartlar, Compakt Flash kartların okuma – yazma hızlarının üzerinde bir performans göstereceği söylenmektedir. SD kartlardan boyut açısından biraz daha büyükler ve saniyede minimum 125MB üstü yazma hızına sahipler. Performans ve boyut haricinde Compact Flash ve SD kartlara oranla daha dayanıklıdırlar. Dayanıklılık özellikleri SSD Hard Disk`deki teknolojinin aynısının kullanılmış olmasındandır. Bu yüzden herkes XQD kartlara “mini SSD kart” da demektedir.

XQD Hafıza Kartların Özellikleri

Kart Terimleri Özellikleri
Boyutları 38.5 * 29.8 * 3.8 mm
Yazma Hızı 125 MB/sn ve üzeri
Gösterdiği En Yüksek Performans PCI Express üzerinden şu anda 2.5 Gbps, gelecekte 5 Gbps

XQD kartların Japonya Yokohama`da Şubat 2012`de düzenlenecek olan CP+ Camera & Photo Imaging Show 2012 fuarında tanıtılacak olması bu yeni teknolojinin tamamen fotoğraf makinası kullanıcıları için üretilmiş olduğu izlenimini doğurmaktadır.

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

Görüşler

7 comments on “XQD Hafıza Kartı

 1. XQD kartlar D4 ile sürekli çekim modunda 100 kareye kadar raw formatında kayıt imkanı sunuyor. XQD kartların en önemli özelliklerinden bir diğeri verileri korumak için son derece güvenli oluşlarıdır.

  Ayrıca; Sony XQD kartları için fiyatlarını duyurdu.
  XQD-H16 kartı, 16 GB, $ 129,99
  XQD-H32 kartı, 32 GB, $ 229,99
  Kart Okuyucu, MRW-E80, $ 44.99
  QDA-EX1 ExpressCard Adaptörü, $ 44.99

Cevap Yazın