Altından Yapılmış Bir Nikon Kamera

Nikon, 1984 yılında “Camera Grand Prix” ödülünü kazanmasının ardından bu ödülü kutlamak ve kalıcı kılmak için ilk 24K altından yapılmış kamera olan Nikon FA Gold‘u üretti. Nikon FA Gold, bütün metal parçaları altın kaplamadan yapılarak Nikon FA temelinde üretildi. Nikon FA, Nikon’un AI-S lenslerinin (Auto Indexing Shutter) ilk kullanıldığı makine olma özelliğini de taşımaktadır. 2000 adet üretilen Nikon FA Gold’un alt ve üst kısmında bulunan gümüş parçalar altın kaplamadan yapılmış, kaplaması için ise kertenkele derisi kullanılmıştır. Nikon FA Gold paulownia ağacından yapılmış özel bir kutu içinde 500.000 Japon Yeni karşılığında satışa sunulmuştur. Makine üzerindeki Nikon logosu ve AI Nikkor 50 mmf/1.4lensin barrel üzerindeki çift halka altın kaplamadan yapılmıştır. Makinenin hemen arkasına “Camera Grand Prix’84” işlenmiştir. Nikon FA Gold satışa sunulmadan önce altın kaplama parçaların bakımı ile ilgili mücevheratçılardan tavsiyeler alınmıştır.

Nippon Kogaku Nikon FA Gold öncesinde bazı aracılarını ödüllendirmek amacıyla az sayıda altın kaplama fotoğraf makinesi üretti. Bilinen ilk altın kaplama Nikon kamera 1977 yılında üretilen Nikon FM Gold ‘dur. Fakat Nikon FA Gold satışa sunulan ilk altın kaplama fotoğraf makinesi özelliğini taşımaktadır. Şuan bir tane Nikon FA Gold şuan Ebay üzerinde 5.999 USD’ye alıcısını beklemektedir. Sizleri bu çok özel kameranın fotoğraflarıyla başbaşa bırakıyoruz.

 

Kaynak: Nikon

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

İlk görüş bildiren siz olun

Cevap Yazın