Anti Aliasing (AA) Filtre Nedir? Nikon, D800E’de Anti Aliasing Filtreyi Neden Kaldırıyor?

İnternette son gezen dedikodulardan biri de D800E‘nin Anti Aliasing filtresi olmadan çıkacağı yönündedir.

Nikon D800 Hakkında Herşey – Nikon D800 Özel Bölüm

Peki nedir bu Anti Aliasing (AA) filtre?

Özellikle karışık objeli motiflerde makine detayları seçemeyince olmayan çizgi yada motifler ekler bu da görüntüde yatay ya da dairesel görüntüler oluşmasına neden olur. Aşağıdaki resim iki farklı makine ile çekilmiş olup sağdaki fotoğrafta bu bozukluk çok net gözükmektedir.

 

Bu istenmeyen görüntüye moire denir (Bkz. Moire Nedir?).  Anti Aliasing (AA) filtrelerin görevi ise bu istenmeyen görüntülerin oluşmaması için görüntüyü yumuşatarak sensöre iletmektir. AA filtre ile yapılan bu yumuşatma moire etkisini ciddi olarak  azaltsa da fotoğraflarda ki keskinliği azaltmaktadır.  Yani bu filtreler köşelerin keskinliğini azaltarak, bu görüntü bozukluğunun daha yumuşak görünmelerini sağlarlar. Nikon D800E‘de Anti Aliasing filtresini kaldırarak D800E ile çekilen fotoğrafların ciddi anlamda keskin olmasını sağlamayı düşünüyor olabilir. Ancak keskinliğin ortaya çıkaracağı riskleri teknik olarak acaba nasıl çözümlemiş?…

Bakalım Nikon bize nasıl bir sürpriz yapacak!

 

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

İlk görüş bildiren siz olun

Cevap Yazın