Moire Nedir?

Bildiğiniz üzere Nikon D800E modelini D800 den farklı olarak Anti Aliasing (AA) filtre olmadan duyurdu. Böylece Nikon farklı bir satış stratejisi uygulayarak ilk defa bir digital SLR’de bu tarz bir donanımsal farkla iki ayrı model çıkarmış oldu. Belki de Nikon, Tayland ve Japonya’da meydana gelen felaketin kendileri için yarattığı ciddi zararların etkisini bu tarz satış yaklaşımlarıyla daha hızlı azaltmak istiyorlardır. Nikon D800E modelinde yer alamayan bu Anti Aliasing (AA) filtre önceki yazımızda da belirttiğimiz gibi Moire denilen görüntü bozukluklarını yumuşatarak en aza indirmek için kullanılmaktadır. Doğal olarak da bu yumuşatma etkisi fotoğraflarımızdaki keskinliklerin azalması olarak geri dönmektedir. Görünen o ki D800E‘de bir yandan çok keskin fotoğraflar elde ederken bir yanndan da Anti Aliasing filtre  olmadan çıkan Moire etkilerini konuşuyor olacağız.

Moire Nedir?

Moire deseni, bir nesne veya olay fotoğraflanırken sensör çözünürlüğünü aşan tekrarlayan detaylar olduğunda (çizgiler, noktalar gibi) ortaya çıkar. Bunun sonucu olarak, fotoğraf makinesi aşağıdaki gibi garip görünümlü dalgalanmalar üretir.

Ceketteki moire deseninin ne kadar belirgin olduğunu görüyor musunuz? İşte size en kötü haliyle moire… Moire doğada hiç bir zaman görünmezken etrafınızda hemen her nesnede sıklıkla görülebilir. Özellikle her türlü kumaşta, düz saçlarda ve mimaride sıklıkla görülür. Hatta televizyonunuzda bile görebilirsiniz. Moire’yi tamamen ortadan kaldırmak mümkün değildir. Ancak etkisini azaltmak için çekim sonrası düzeltme yapan programlar da çeşitli yöntemler kullanılarak etkisi azaltılabilir. Nikon D800E ‘den sonra Photoshop ve Lightroom 4 moire azaltma fonksiyonu bir sonraki sürümüne ekleyecek, aynı şekilde Nikon’da Capture NX‘ de moire azaltmak fonksiyonlarını bir sonraki sürümüne ekleyecek . Fakat her ikisiyle de moire’den tamamen kurtulmak mümkün olmayacak. Aşağıda Nikon D800 ve D800E ile çekilen iki fotoğraf bulunmaktadır. Nikon D800E ile çekilen fotoğrafta Moire etkisini rahatlıkla görebilirsiniz.

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

İlk görüş bildiren siz olun

Cevap Yazın