Bokeh Nedir?

“Boke” olarak da bilinen Bokeh fotoğrafçılıkta en popüler konulardan biridir. Bokeh’in bu kadar popüler olmasının sebebi fotoğrafları görsel olarak çekici hale getirmesi, dikkatimizi imaj üzerindeki belirli bir alana odaklamamızı sağlamasıdır. Literatürde “blur” olarak çevirilen kelime Japonca’dan gelmektedir.

Nikon 85mm f/1.8

Bokeh Nedir?

Temelde Bokeh out of focus’un kalitesi (arka plandaki objelerin tamamen kaybolması) veya kamera lensi tarafından verilen imajın bulanık tarafıdır. Burada konu olan bulanıklığın kendisi veya ön ya da arka plandaki bulanıklığın miktarı değildir. Fotoğrafçılıkta alışılagelen blur genelde sığ “alan derinliği“nin sonucu olarak ön plandaki nesneyi arka plandan ayırır ve basitçe “arka plan bluru” olarak adlandırılır. Buna karşın fotoğrafçıların Bokeh dediği şey ön/arka plan blurundaki kalite ve his ile ışığın yansıyan noktalarıdır. Kafanız mı karıştı? Aşağıdaki resime bir göz atın.

Zemin odak dışındayken (ki bu zeminin alan derinliği dışında olduğu anlamına gelir) serçenin odakta ve keskin (ki bu alan derinliği içerisinde olduğu anlamına gelir). Küçük ya da sığ alan derinliği nesneye çok yakın duruyorken geniş bir diyafram kullanılmasının sonucudur. İmajın sol tarafında farklı renklerdeki dairelere bir bakın. Lens böyle verdiği için bunlar ışık yansımalarıdır ve daireseldir. Bu fotoğraftaki dairesel alanların yumuşaklık hissi fotoğrafçıların iyi bokeh diyebilecekleri bir durumdur. Bazı fotoğrafçılar Bokeh‘in dairesel ışık yansımasının kalitesi olduğunu iddia ederken diğerleri ise bunun sadece bir yansımalar ya da parlak noktalar değil tüm odak dışı alanın kalitesi olduğunu savunuyorlar.

Unutmayın, Bokeh oluşumda lensin diyafram açıklığı yani ne kadar ışık aldığı, lensin optik kalitesi, diyafram bıçakları, çekimdeki arka plan ve çektiğiniz objeye yakınlığınız etkilidir.

Nikon 50mm f/1.4

Nikon 85.0 mm f/1.8

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

İlk görüş bildiren siz olun

Cevap Yazın