En İyi Fotoğraf Paylaşım ve Saklama Siteleri

Hepimiz büyük emek harcayarak fotoğraflarımızı çekiyoruz ve bilgisayarlarımızda veya taşınabilir diskler içinde saklıyoruz. Fakat hepinizin bildiği gibi bu teknolojik aletler hassas olduğu gibi beklenmedik nedenlerden bozulabiliyorlar. Bu disklerde oluşabilecek en ufak bir problem bütün fotoğraf arşivimizin bir anda yok olmasına neden olabiliyor. Düşünmesi bile çok kötü! Diskler arızalandığında içlerindeki veriyi kurtarma yazılımları, profesyonel kurtarma servisleri ise yüksek fiyatları ile yanına bile yaklaştırmıyor, bazen genel çözüm bile oluşturamıyor. Ayrıca gene arşiv için harici CD ve DVD’lere yedek alsakta, bu medyalar’da zamanla bozulmaya başlıyorlar. Bozulmasalar bile megapiksel savaşı içinde fotoğrafların boyutları her geçen gün biraz daha artıyor. Böylece disklerin kapasitesi de iyice düşüyor. Verileri disklere yazdırmak zahmetli hale bürünüyor.

O zaman fotoğraflarımızı nerede saklayacağız (?) dediğinizi duyar gibiyim. İşte bu noktada imdadımıza ” Çevrimiçi Fotoğraf Saklama Siteleri ” yetişiyor. Bu sitelerin diğer bir özellikleri ise sakladığımız fotoğraflarımızı aynı zamanda sunma imkanı da tanımasıdır. Bu yazımda fotoğraflarımızı hem saklayıp hem de sevdiklerimizle paylaşabileceğimiz çevrimiçi saklama konusunda uzman 5 sitenin profesyonel üyelikleri hakkında bilgilere ulaşabilieceksiniz. Bu siteler oldukça büyük kurumlar ve düzenli aldıkları yedekler ve profesyonel korumalı sunucu sistemleri ile en iyi saklama hizmeti sunuyorlar.

En İyi Fotoğraf Paylaşım ve Saklama Siteleri

1.  Flickr ( www.flickr.com )

Flickr birçok kişi tarafından oldukça sevilen ve kullanılan en popüler fotoğraf paylaşım sitelerinden biridir. Flickr kullanıcılara 500px aksine 3 tane seçenek sunuyor. “3 Aylık Pro” paket 6.95 dolar, “1 Yıllık Pro” paket 24.95 dolar , “2 Yıllık Pro” paket ise 44.95 dolar. Flickr pro paketlerinde’de limitsiz depolama alan sunuyor. Ayrıca Flickr HD Video depolama özelliği ile ön plana çıkıyor.

2.  500px ( www.500px.com )

Diğer sitemiz sadece ve göze hoşgelen tasarımıyla 500px. Kullanımı çok kolay olan bu site yılda 49.95 dolar fiyat ile sizi “Awesome” , 19.95 dolara ise “Plus” üye yapıyor ve böylece limitsiz bir depolama alanı sunuyor. Awesome üyeler için ayrıca fotoğraflarınızı sergileyebileceğiniz harika ve profesyonel kalitede “Portfolyo” sayfaları oluşturmanıza olanak sağlıyor.

3.  PhotoBucket ( www.photobucket.com )

PhotoBucket ülkemizde çok bilinmesede dünyada çok kullanılan ve bilinen, kaliteli bir fotoğraf depolama ve paylaşım servisidir. Photbucket’de Pro paketlerinde 3 farklı seçenek sunuyor. Bunlarda birincisi 1 Aylık 2.99 dolar Pro Paket , 1 Yıllık 24.95 dolar Pro Paket ve 2 Yıllık 39.00 dolar Pro paket. PhotoBucket da  diğer servisler gibi pro kullanıcılarına limitsiz fotoğraf alanı, reklamsız gezinme ve istatistik özelliği sağlıyor.

4. ImageShack ( www.imageshack.com )

ImageShack dünyada en çok kullanılan ücretsiz fotoğraf yükleme ve yayınlama sitelerinden biridir. Ücretsiz olmasının yanında Pro özellikler imageshack sitesinde’de mevcuttur. Sitede 2 tarz pro üyelik vardır (Premium Basic – Premium Pro). Bu 2 üyelik arasında tek fark basic sürümde “Backup”özelliği yoktur. Servislerin fiyatları ise 3 Aylık Premium Basic Pro Paket 3.00 dolar , 1 Aylık Premium Pro Paket 4.00 dolar , 6 Aylık Premium Pro Paket 19.00 dolar , 1 Yıllık Premium Pro Paket 34.00 dolar olarak belirlenmiş. ImageShack sitesinde de diğer sitelerde olduğu gibi limitsiz fotoğraf alanı, reklamsız gezinme ve animasyonlu gif desteği vardır.

5. Smugmug (www.smugmug.com)

Fotoğraf paylaşım ve depolama servislerinden bir diğeri Smugmug‘un özelliklerinden biri geniş bant genişliği ve limitsiz fotoğraf yüklemenin yanında size subdomain imkanı sunuyor olmasıdır. Yani Smugmug üyeliği ile http://www.turknikon.smugmug.com/ gibi bir internet adresine sahip olmanız mümkündür. Smugmug’un ücretli üyelikleri aylık 5 dolar ile yıllık 150 dolar arasında değişmektedir. Siteye Facebook kullanıcınız ile de giriş yapmanız mümkündür. Smugmug‘a üye olarak 14 günlük ücretsiz sürümünü deneyebilirsiniz.

Yukarıda sizlere aktarmaya çalıştığımız siteler en popüler olan fotoğraf paylaşım ve depolama hizmeti sunan sitelerdir. Bu siteler dışında eski popülerliğini kaybetmiş deviantart, photosig, pbase gibi fotoğraf paylaşım ve saklama siteleri de mevcuttur. Bu siteler dışında varsa eklemek istediklerinizi yazımızın sonuna yorum olarak ilave edebilirsiniz.

Özellikle artan internet hızları ve gelişen altyapılar sayesinde Bulut (Cloud) sistemler her geçen gün hayatımıza girmeye devam ediyor. Sağladıkları her türlü veriyi depolama yanında size her türlü uyumlu cihaz üzerinden de bu verilere hızlı ve sağlıklı ulaşmanızı sağlıyor. Fotoğraflarınızı saklamak için Google DriveDropbox, Sky Drive, iCloud ve Box gibi depolama servislerini de kullanabilirsiniz.

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

Görüşler

2 comments on “En İyi Fotoğraf Paylaşım ve Saklama Siteleri

  1. Avatar for Can Tuncer

    İlhan savaş

    eski adı objektiffoto olan sitede fotoğraflarımı paylaşıyorum. Gayet güzel bir ortam ve memnunum. tavsiye ederim.

  2. ModaSky ; sade ve göze hoşgelen tasarımıyla birçok kişi tarafından oldukça sevilen ve çok kolay kullanılan en popüler fotoğraf paylaşım sitelerinden biridir..

Cevap Yazın