En iyi Ücretsiz Fotoğraf Düzenleme Programları

Bilgisayarlarınızda kullanabileceğiniz en iyi ücretsiz fotoğraf düzenleme programları! Bilgisayarda fotoğraf ve resim düzenleme işlemini kolayca gerçekleştirmenizi sağlayan en iyi ücretsiz fotoğraf düzenleme programları için listeyi sizler için oluşturduk.

Çekilen fotoğrafların kullanılan DSLR veya aynasız makine üzerinde ya da sonrasında üzerinde oynanması ve rötüşlenmesi olayına fotoğraf düzenleme diyoruz.

Fotoğraf düzenleme işlemi kimi zaman ince ayar ve basit tonlamalar olurken, kimi zaman ise daha fazla uğraş gerektirebilmektedir. Fotoğrafçının veya tasarımcının, fotoğraf düzenleme aşamasında, neredeyse bütün ihtiyaçlarını karşılayabilen ücretsiz uygulamalar mevcut. Bu yazımızda bilgisayarınıza indirip kullanabileceğiniz en iyi ücretsiz fotoğraf düzenleme programları için bir liste oluşturmaya çalıştık.

Kullanabileceğiniz En iyi Ücretsiz Fotoğraf Düzenleme Programları

İşte hem bilgisayarınızda hem de çevrimiçi kullanabileceğiniz en iyi ücretsiz fotoğraf düzenleme programları !

1. PhotoWorks

PhotoWorks, kolay iş akışına ve zengin işlevselliğe sahip akıllı bir yazılımdır. Bu fotoğraf düzenleyici, görüntü geliştirme için gerekli – kırpma, gürültü azaltma, eğriler vb. gibi araçlar ile tüm özelliklere sahiptir. Dahası, PhotoWorks, görüntülerinizi türlerine göre otomatik olarak geliştirebilen içeriğe duyarlı AI ile donatılmıştır.

Rutin araçların yanı sıra, portrelerinizi tek bir tıklamayla rötuşlamanıza, resim arka planını değiştirmenize, görüntüleri üst üste bindirmenize ve daha gelişmiş fotoğraf editörlerinde bile nadiren bulunan diğer birçok özelliği kullanmanıza olanak tanıyan üst düzey araçlar bulabileceksiniz. Ayrıca, kontrol edebileceğiniz ve yazılımın sizin için nasıl çalıştığını görebileceğiniz ücretsiz bir deneme sürümü bulunmaktadır.

2. GIMP

En iyi Ücretsiz Fotoğraf Düzenleme Programları

GIMP, (GNU Image Manipulation Program), açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir programdır. Photoshop gibi katmanlar ile çalışan bu program oldukça güçlü araçlara sahip olduğundan dolayı dilediğiniz değişikliği kolaylıkla yapmanıza olanak sağlıyor. Oldukça uzun bir zamandır Linux’un vazgeçilmez fotoğraf düzenleme programı GIMP yıllar geçtikçe popüler bir hale gelmiş ve sonrasında Windows ve Mac sürümleri ile çoklu işletim sistemlerini desteklemiştir.

3. PAINT.NET

Microsoft’un basit seviyedeki fotoğraf düzenleme aracı olan Paint programından yola çıkan ve gönüllüler tarafından geliştirilen Paint.NET açık kaynak kodlu ve çok geniş eklenti desteğine sahiptir.

4. PhotoScape

PhotoScape bir fotoğraf düzenleme programında bulunması gereken en temel araçları, efektleri ve seçenekleri sunmaktadır. Kullanıcı dostu arayüzü, Türkçe desteği, otomatik ayarları, hareketli gif yapabilme ve farklı resimleri tek bir resim dosyası içerisinde birleştirme özelliklerini barındırır. Ücretsiz olan program sayesinde fotoğraflarınızda oynamalar yapabileceğiniz gibi her türlü düzenleme işlemini de yapabilirsiniz.

5. Google Nik Collection

Google Nik Collection, fotoğraflarınız üzerinde profesyonel anlamda düzenleme yapmak istediğinizde kullanabileceğiniz ücretsiz bir program. İçeriğinde color efex pro, silver efex pro, viveza, hdr efex pro, sharpener pro bulunmaktadır. Ayrıca menüsünde yer alan renk ve bozukluk düzeltme, ton seçme ile fotoğrafın hatları keskinleştirme gibi seçenekler özellikle dikkat çekmektedir.

6. IrfanView

Tanıdığımız bildiğimiz Windows işletim sisteminde belki de ilk kurduğumuz yazılımlardan birisi IrfanView. Bu oldukça hafif ve basit fotoğraf görüntüleme programının oldukça iyi bir düzenleme yeteneği olduğunu biliyor muydunuz. Basit ihtiyaçlarınızı başka program aramadan IrfanView ile giderebilirsiniz.

7. Fotor

Fotor, fotoğraflarınızı işleyebileceğiniz ve düzenleyebileceğiniz şekilde tasarlanmış, gelişmiş özelliklere sahip bir resim düzenleme programı olarak listemizde son sırada yer alıyor. Program, kontrast veya parlaklık gibi basit işlemleri yapabilmeniz için bünyesinde birçok farklı araç içermektedir.

8. PhotoPlus

PhotoPlus, dijital fotoğraflarınız üzerinde profesyonele yakın bir şekilde düzenleme yapmanıza olanak sağlar. Dijital fotoğraf ve resimler üzerinde ileri seviyede işleme yapabilmenizi sağlayan bu program ile temel fonksiyonların yanısıra fotoğraflarınızda görünmesini istemediğiniz şeyleri silebilir ve eski fotoğrafları onarabilirsiniz. Ayrıca fotoğraf özel efektleriyle görsellerinize bambaşka bir hava katabilirsiniz.

9. Pixlr

Pixlr fotoğraf düzenleme programı aynı zamanda Photoshop alternatifi olarak web üzerinden kullanılabilmektedir. İnternet tarayıcınız üzerinden çalışabilen Pixlr, Photoshop’un sunduğu birçok işlevi önünüze getiriyor. Android ve iOS’ta uygulama olarak da kullanılabilen Pixlr, tamamen ücretsiz.

Bilgisayarınızda indirip veya çevrimiçi kullanabileceğiniz en iyi ücretsiz fotoğraf düzenleme programları için çeşitli önerileri listelemeye çalıştık. Günlük kullanım ve bilgisayarınızda fotoğraf düzenleme işlemleri için kullanabileceğiniz bu uygulamalara eklemek istediklerinizi yorumlarınızda belirtebilirsiniz.

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

Görüşler

3 comments on “En iyi Ücretsiz Fotoğraf Düzenleme Programları

  1. Fotor ve Photopus derim.

Cevap Yazın