Fotoğrafçılıkta Mavi Saat Nedir?

Fotoğrafçılıkta mavi saat nedir? Mavi saat, gün doğumundan önce ya da gün batımından sonra ortaya çıkan, gökyüzünün neredeyse tamamının mavi renkle dolduğu alacakaranlık zamanıdır.

Fotoğrafçılar tarafından sihirli veya altın saat (İngilizce: Magic hour veya Golden hour) olarak da adlandırılan mavi saat, aslında gün batımından sonra birbirinden güzel kompozisyonlar oluşturmak için olabilecek en elverişli zaman dilimidir.

Özellikle birbirinden güzel manzara fotoğrafları için en verimli ve en güzel tonları yakalayabileceğiniz bu zaman diliminde güneş ışınları artık yumuşamış ve etkisini günün diğer saatlerine göre kaybetmiştir.

Fotoğraf Çekmek için Mavi Saat (Altın) Zaman Dilimini Nasıl Bulacağım?

Fotoğrafçılıkta Altın Saat Nedir?

Tabii ki teknolojinin yardımıyla diyerek ilk cevabı vermiş olalım. Ancak yine de tavsiyemiz eğer zamanınız varsa çekeceğiniz manzara fotoğrafı size gün batımı seçeneği sunuyorsa, siz gün batımı için gidip sonrasında direkt olarak golden hour tabir edilen mavi saat sürecine adım atabilirsiniz.

Eğer fotoğraf çekmek için vaktiniz yoksa ve bulunduğunuz yer için sadece mavi saatin olduğu zaman dilimini merak ediyorsanız. En başta belirttiğimiz gibi akıllı telefonunuz ve konumunuzu kullanarak size bu bilgiyi verebilecek güncel bir mobil uygulama kullanmanız yeterli olacaktır.

Bunun için size bir tane Jeko Photo’nun web üzerinde kullanabileceğiniz Twilight Calculator programını ve bir diğer seçenek olarak iPhone uygulaması da olan Golden-Hour.com sitesini önereceğim.

Bu siteler size çekim yapacağınız yerin altın ve mavi saatlerini gösteriyor. Tavsiyem ilk etapta Golden-Hour sitesini kullanmanız olacaktır. Çünkü eğer kullandığınız güncel bir bilgisayarda konum özelliği varsa anında yerinizi gösterip hemen altın ve mavi saatlerini aktarıyor. iPhone uygulaması direkt konum bulduğu için zaten sorun olmayacaktır.

Fotoğrafçılıkta Mavi Saat Nedir?

Twilight Calculator üzerinde ise arama kısmına çekim yapacağınız yerin bilgilerini girmeniz, ardından mode kısmından da altın ve/veya mavi saat dilimlerini seçmeniz yeterli olacaktır.

Ek olarak BlueHourSite.com sitesini de kullanabileceğinizi hatırlatalım. Benzer şekilde konum ve tarih itibariyle size gün batımı, gün doğumu ve altın ve mavi saat için tam saat aralıklarını veriyor.

Değerlendirme

Gördüğünüz gibi fotoğrafçılıkta kendinizi geliştirmek ve zamanla fotografik bir bakış açınızı artırmış olsanız bile her işte olduğu gibi yer, mekan ve doğru ışık için planlanma yapmak gerekiyor.

Manzara fotoğrafınızın ışık için altyapısını ayarlamak için eğer mümkünse çekim yapacağınız yeri farklı ışık koşullarında önceden gözlemleyin ve doğru zamanda çekim için bir planlama yapın. Umarız bu güzel zaman diliminde birbirinden güzel fotoğraflar üretirsiniz.

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

İlk görüş bildiren siz olun

Cevap Yazın