Fotoğrafları Yeniden Boyutlandırmak

Arkadaşlarınızla yılbaşı akşamı bir araya geldiniz. Güldünüz, dans ettiniz, eğlendiniz… Doğal olarak bu keyifli anları da Nikon‘unuzla ölümsüzleştirdiniz. Ertesi gün çektiğiniz fotoğrafları arkadaşınıza e-mail ile göndereceksiniz fakat çekmiş olduğunuz bu fotoğrafların boyutları çok yüksek! Çeşitli programlarla boyutları ufaltmayı denediniz ama çözünürlükleri kaybolduğu yetmiyormuş gibi  tek bu işlemleri de yapmakta çok yorucu. Ne yapacağım diye düşünmeye başladınız bile:-)

Bizde burada devreye girip Türk Nikon olarak size bir dizi çözüm önerisi hazırladık.

Fotoğrafları Yeniden Boyutlandırmak

Fotoğraflarınızı sadece e-mail ile göndermek değil aynı zamanda blog, forum veya birçok fotoğraf paylaşım sitesinde yayınlarken de boyut nedeniyle sıkıntı yaşayabiliyoruz.  Fotoğraf makinelerimizi alırken yüksek çözünürlükte iyi kalite de çeksin istiyoruz. Ama bu fotoğrafları paylaşırken de mümkün olduğunca boyutlarını küçültüp kaliteden ödün vermek istemiyoruz. Size tam bu işe uygun 6 adet en çok kullanılan program incelemesi  hazırladık. Bu programlar aracılığıyla fotoğraflarınızı yeniden boyutlandırabilir ve istediğiniz ölçüde küçültebilirsiniz.

1- irfanView:

IrfanView‘ın en popüler ve en kullanışlı fotoğraf görüntüleme programlarından biri olduğunu “Exif Nedir? Nasıl Görüntülenir?” belirtmiştik. 100’e yakın dosya formatını destekleyen harika program irfanView’ı buradan indirebilirsiniz.  Türkçe dil desteği de olan bu çok hızlı resim görüntüleme ve düzenleme programında görüntü ve ses dosyalarınızı dahi açabilirsiniz. Peki irfanView’ı kullanarak resim dosyalarınızı nasıl  küçültebilirsiniz?

Yeniden boyutlandıracağımız  fotoğrafımızı irfanView’da açtıktan sonra, resim menüsü altında bulunan “Yeniden boyutlandır/Yeniden adlandır” adımından yeniden boyutlandırma ekranına ulaşabilirsiniz.

Bu ekranda yer alan adımlara baktığımızda;

1. İstediğiniz yeni boyutunuzu bu alandaki genişlik veya yükseklik alanlarına yazabilirsiniz. Hangi alana yazarsanız diğer alan otomatik olarak belirlenecektir

2. “En-boy oranını koru” ve “yeniden örneklemeden sonra keskin” alanları işaretli olmalıdır

3. Belirli olan standart bir ölçü kullanacaksanız programın size sonmuş olduğu hazır değerleri kullanabilirsiniz. “Yarım” ve “iki katı” butonları da mevcut resim boyutunuzun otomatik olarak yarısı veya iki katı değerinde yeniden boyutlandırılması için kısayollardır.

4. Fotoğrafınızın iyi bir kalitede boyutlandırılması için “Yeniden örnekle (en iyi kalite)” mutlaka işareli olmalıdır.

Yeni boyutumuzu belirledikten sona “Tamam” butonuna basarak boyutlandırma işlemimizi tamamlıyoruz. Değişiklik sonrası CTRL+S ya da “Dosya” adımından “Kaydet” derseniz, mevcut resminizin üzerine yeni boyutlanmış resminizi kaydedecektir. Bu nedenle yedek almış olduğunuz resmi boyutlandırmanızda veya işleminiz bittikten sonra “S” tuşuna basmakta veya Dosya, “Farklı Kaydet” adımını kullanmanızda yarar vardır.

(Yazının devamı bir sonraki sayfadadır.)

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

Görüşler

4 comments on “Fotoğrafları Yeniden Boyutlandırmak

  1. Nikon’un View NX2 yazılımı dururken İrfan programından bahsetmek bence hoş değil.
    http://nikonasia-en.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/162/theme/tr#ViewNX2
    sitesinden Nikon View NX2 yazılımını edinebilirsiniz.

  2. Avatar for İlker Laçalar

    Alper Orus

    Belirtmek gerekirse bu yazı 6 sayfa ve sadece irfanview programından bahsetmiyor. Fotoğrafları basit bir şekilde yeniden boyutlandırmak isteyen birisi için bilgisayarında olabilecek en hızlı uygulama irfanview programıdır.

Cevap Yazın