Yılbaşı Akşamı Fotoğrafları Nasıl Çekilir?

Yılbaşı akşamı fotoğrafları her sene saat gece 24’ü vurmadan önce çekilen, özellikle aile fotoğraflarında herkesin tek bir fotoğraf karesinde gözüktüğü insan odaklı çekimlerden oluşur. Tabi eğer yılbaşını farklı bir yerde ve mekanda geçiriyorsanız, bu sefer fotoğraf çekiminiz bir gece çekimine dönüşecektir. Ancak yılbaşı akşamı iç mekanda da olsanız, dışarıda da olsanız muhtemelen ailenizle, arkadaşlarınızla ya da sevdiklerinizle beraber olma ihtimaliniz yüksektir ve eğer fotoğraf çekimi yapacaksanız yukarıda bahsettiğimiz objelerden çok insan odaklı fotoğraf karelerini daha fazla üreteceksinizdir diyebiliriz.

Yılbaşı akşamı fotoğraflarındaki öğelerin başında insan gelirken, gece çekimi, iç mekan, flaş kullanımı ve yılbaşı akşamı olması dolayısıyla yılbaşı süsü, yılbaşı hediye paketleri, noel baba figürleri gibi koreografik öğelerin fotoğraf karesinde bulunması ek olarak yılbaşı akşamı fotoğraflarının günün anlam ve önemine uygun olmasını sağlayacaktır.

Yılbaşı Akşamı Fotoğrafları Nasıl Çekilir?

Yılbaşı akşamı fotoğrafları nasıl çekilir? sorusuna gece çekimi ve insan öğesinden yola çıkarak portre odaklı bakmaya çalışacağız. Buna göre aşağıdaki tavsiyelerde bulunabiliriz.

Yılbaşı Akşamı İç Mekan Fotoğrafları

 • Arka plan olarak yılbaşı ağacı, yılbaşı süsü ve hediyeleri gibi günün anlam ve önemine uygun öğeleri dikkate alınız.
 • Nikon prime lensleri tercih edin ve düşük diyafram değerlerinde çekimler yapın.
 • Kullandığınız nikon dslr modeline göre iç mekanda mutlaka ISO kullanın.
 • Mümkünse iç mekanda monopod veya tripod kullanın. Özellikle toplu aile fotoğraflarında size kolaylık sağlayacaktır.
 • Toplu çekimlerde kadrajınıza dikkat edin.
 • Sadece çocukları çekeceğiniz zaman mutlaka onların seviyelerine inin ve çömelerek fotoğraf çekin.

Yılbaşı Akşamı Dış Mekan Fotoğrafları

 • Işığı değerlendirin ve gece bile olsa fonda ışık kalitesi güçlü ortamları tercih edin.
 • Dar ve sıkışık mekanlarda olacaksanız geniş açıya yakın en az 16mm den başlayan lensleri tercih edin. Böylelikle küçük yerlerde fazla sayıda insanı kadraj içine alabilirsiniz.
 • Yüksek ISO tercih edebilirsiniz ancak ışığın yetersiz olduğu durumlarda Flaş kullanmayı ihmal etmeyin.
 • Geniş bir alana sahipseniz tripod kullanmaya gayret gösterin. Kim bilir belki bir anda havai fişek fotoğrafı çekmeye başlarsınız.
 • Toplu portre çekimlerinde kadrajınıza dikkat edin.Gerekirse basit su terazisi kullanabilirsiniz.
 • Eğer Taksim, Nişantaşı  gibi yılbaşı akşamının tempolu ve aksiyon dolu olabileceği mekanlarda çekim yapacaksanız dijital fotoğraf makinenizin sport modu otomatik modlar içerisinde en çok işinize yarayan çekim modu olabilir.
 • Unutmayın yılbaşı akşamında sokak lambalarından, yılbaşı süslerine kadar dış mekan ışıkları bokeh yaratmak için birebirdir.
 • Hava şartlarından daha az etkilenmek ve elinizdeki Nikon DSLR gövdeyi dışarıda en iyi şekilde muhafaza etmek için varsa nikon dslr için neopren koruyucu kılıf edinin. bkz. sahibinden.com

Daha fazla ayrıntı ve detaya girilebilir ama önemli olan Yılbaşı akşamı sevdiklerinizle keyifli vakit geçirmeniz. En önemli tavsiyeyi sona bırakalım ve hatırlatalım. Yılbaşı akşamı fotoğrafları diğer birçok önemli an gibi geri dönülemez olduğundan mutlaka sürekli çekim modu kullanın. Aynı fotoğraf bile olsa birkaç kere çekmenizde her zaman fayda bulunmaktadır.

Yeni yıl sizlere sağlık ve mutluluk getirsin diyelim. Kim bilir belki yılbaşı akşamının sonunda milli piyango büyük ikramiyesi size çıkmış olabilir.

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

İlk görüş bildiren siz olun

Cevap Yazın