Fotoğrafa Başlangıç

Fotoğrafa başlangıç sayfasında ilk defa fotoğraf makineleri ile tanışan herkesin faydalanabileceği, fotoğrafçılık ve ekipman kullanımı hakkında tüm bilgilere ulaşabileceksiniz.

Fotoğrafçılığa ilk adım atanlar için başlangıç niteliğinde bir rehber olmasını istediğimiz sayfada fotoğrafçılık terimleri ve çekim tekniklerinin harmanlanmış bir derlemesini bulacaksınız.

Fotoğrafa başlangıç için kendinize yeni bir DSLR fotoğraf makinesi aldınız. Fotoğraf çekmeyi öğrenmek sabırlı olmayı gerektirir ama özellikle ilk emekleme aşamasında devamlı öğrenmekle beraber, deneme yanılma yoluyla bol bol fotoğraf çekmeyi gerektirir.

İşte bu aşamada fotografik bir bakış açısına sahip olmak için süreci daha verimli kılacağını düşündüğümüz fotoğrafa başlangıç rehberi size yardımcı olabilecek konuları içermektedir.

Fotoğrafa Başlangıç Rehberi

Fotoğrafa Başlangıç ve Fotoğrafçılık Rehberi

Fotoğrafçılıkta Pozlama Nasıl Yapılır

Mevcut ışık koşullarına göre doğru pozlama yapabilmek için temel öğeler olan diyaframenstantene ve ISO üçlüsünün kullanımı, fotoğrafı etkileyen ışık şartları, odak uzaklığı ve hangi çekim modunun kullanıldığı gibi unsurları dikkate almak gerekir.

Bu ilişkiyi daha iyi anlayabilmek için oldukça başarılı olan fotoğraf makinesi simülatörünü kullanabilirsiniz. Bu sayede gerçek bir fotoğraf makinası kullanmadan önce kendinizi geliştirmeniz ve shutter harcamak yerine bu simülasyonla çeşitli denemeler yaparak teknik altyapınızı sağlamlaştırabilirsiniz.Fotoğrafçılığa Yeni Başlayanlar için Kaynaklar

Aşağıda yer alan ve Fotopedi sayfasında yayınlanmış olan yazılarımızdan bazılarını liste halinde bulabilirsiniz. Bu kısımdaki amaç, doğru pozlama aşamasını tamamlamış kullanıcıların dikkat etmesi gereken konular, kompozisyon zenginliklerini oluşturmaları ve fotografik bakış açısını artırmaktır.

Fotoğrafa başlangıç ve fotoğrafçının başucu rehberi olmasını düşündüğüm bu sayfada temel bilgileri zamanla eklemeye devam edeceğim. Düzenli olarak güncellenecek olan bu sayfada yer almasını gerektiğini düşündüğünüz konular varsa yorumlarınızda belirtebilirsiniz.

Fotopedi.Org Facebook Sayfasını Takip Edin:

Published on :

Görüşler

4 comments on “Fotoğrafa Başlangıç

  1. Dijital medya üzerinde artık yeni teknolojiler gelişmekte ve bizler kullanmaktayız, 360 fototğraf ve video üzerine türknikon’dan yazılar da görmek isteriz.

Cevap Yazın