Ana sayfa » Shutter, Obtüratör, Enstantane, Perde Nedir?

Shutter, Obtüratör, Enstantane, Perde Nedir?

By on

Shutter, obtüratör, enstantane, perde nedir? Shutter, sensör üzerine düşecek ışığın süresini belirlemeye yarar. Fotoğraf makinesinde deklanşör düğmesine bastığımız andan itibaren ışığın ne kadar süreyle sensöre düşeceğini ifade eden terimdir. Fotoğraf çekim tekniklerinin başında gelen ve fotoğraf terimlerinde diyafram ile birlikte 2 temel bileşeninden birisi olan enstantane ile sensöre düşen ışığı kontrol etmeye çalışırız.

Bir başka deyişle enstantane ve diyaframı dengeli bir şekilde kullanılarak çekilen bir fotoğrafta doğru miktarda ışığı doğru sürede içeri alabilirsek doğru pozlama yapmış oluruz.

Enstantane hızı, shutter süresi, obtüratör hızı gibi isimlerin hepsi pozlama süresini ifade etmek için kullanılır ve hepsi aynı anlama gelmektedir. Obtüratör hızı ya da perde hızı olarak da ifade edilen enstantane hızı, Fransızca anlık, ansızın anlamındaki “instantané” kelimesinden dilimize gelmiştir. Saniyeler ile ölçülür ve fotoğrafa etkisi de bu doğrultuda olur. Shutter, obtüratör, enstantane süreleriyle ilgili “Enstantane Nedir, Fotoğrafı Nasıl Etkiler” yazımıza bakabilirsiniz.

Shutter, Obtüratör, Enstantane, Perde Nedir?

shutter obtüratör perde enstantane nedir

3 farklı enstantane’de çekilmiş bir fotoğraf.

Perde Ömrü ve Shutter Sayısı

Fotoğraf makinelerinin özellikler tablosunda perde ömrü ifadesini görürüz. 100,000, 150,000 vb. gibi perde ömrüne ilişkin rakamlar yer almaktadır. Öncelikle perde ömrü nedir diye tanımlamamız gerekirse yukarıda bahsettiğimiz eylemlerin oluşması durumunda yani sizin her deklanşöre basmanız durumunda perdenin ne kadar sürede eskidiğinin göstergesi olarak belirtebiliriz.

Her fotoğraf makinesi için farklı perde ömrü söz konusudur. Fiyatlamaya göre genelde giriş, orta ve üst seviye olarak belirlenen segmentlere göre fotoğraf makinelerinin perde ömrü de maksimum 300,000’e kadar çıkabilmektedir. Nikon gövdelere bakarsa sunulan özellikler listesine göre giriş seviyesinde yer alan Nikon D3300, D5300 gibi modeller 100,000 çekime kadar perde ömrü sunarken, orta seviyedeki Nikon D7100 150,000 ve üst seviyedeki Nikon D800 DSLR 200,000 perde ömrü göstermektedir.

Perde ömrü ne kadar oldu? ya da shutter sayısı şu anda kaç? gibi sorular için shutter sayısı nasıl öğrenilir yazımıza bakabilirsiniz.

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

Luminar 4 için kupon kodu "FOTOPEDI" kullanarak €10 daha indirim elde edebilirsiniz.Luminar 4 İndir

Görüşler

1 görüş belirtilmiş, “Shutter, Obtüratör, Enstantane, Perde Nedir?

Bir yorum bırakın