Shutter, Obtüratör, Enstantane, Perde Nedir?

Shutter, obtüratör, enstantane, perde nedir? Shutter, sensör üzerine düşecek ışığın süresini belirlemeye yarar. Fotoğraf makinesinde deklanşör düğmesine bastığımız andan itibaren ışığın ne kadar süreyle sensöre düşeceğini ifade eder. Fotoğraf çekim tekniklerinin başında gelen ve fotoğraf terimlerinde diyafram ile birlikte 2 temel bileşeninden birisi olan enstantane ile sensöre düşen ışığı kontrol etmeye çalışırız.

Bir başka deyişle enstantane ve diyafram dengeli bir şekilde kullanılarak çekilen bir fotoğrafta; doğru miktarda ışığı, doğru sürede içeri alabilirsek, pozlamayı da doğru yapmış oluruz. Doğru pozlama için diyafram, enstantane ve iso değerlerinin aralarındaki ilişkiyi bilmeniz halinde, fotoğrafların aydınlık düzeyi, net alan derinliği, hareket bulanıklığı ve kumlanma gibi etkilerini çözmüş olursunuz.

Enstantane hızı, shutter süresi, obtüratör hızı gibi isimler pozlama süresini ifade etmek için kullanılır. Fotoğrafçılık sektöründe hepsi aynı anlama gelmektedir. Obtüratör hızı ya da perde hızı olarak da ifade edilen enstantane hızı; Fransızca anlık anlamındaki “instantané” kelimesinden dilimize gelmiştir. Enstantane hızı saniyeler ile ölçülür ve fotoğrafa etkisi de bu doğrultuda olur. Shutter, obtüratör, enstantane süreleriyle ilgili “Enstantane Nedir, Fotoğrafı Nasıl Etkiler” yazımıza bakabilirsiniz.

Shutter, Obtüratör, Enstantane, Perde Nedir?

shutter obtüratör perde enstantane nedir

Perde Ömrü ve Shutter Sayısı

Fotoğraf makinelerinin özellikler tablosunda perde ömrü ifadesini görürüz. 100,000, 150,000 vb. gibi perde ömrüne ilişkin rakamlar yer almaktadır. Perde ömrü nedir diye tanımlamamız gerekirse; yukarıda bahsettiğimiz eylemlerin oluşması durumunda; yani sizin her deklanşöre basmanız durumunda perdenin ne kadar sürede eskidiğinin göstergesi diyebiliriz.

Her fotoğraf makinesi için farklı perde ömrü söz konusudur. Fiyatlamaya göre değişse bile genelde giriş, orta ve üst seviye olarak belirlenen fotoğraf makinelerinin perde ömrü bugün; maksimum 300,000’e kadar çıkabilmektedir. Nikon gövdelere bakarsa sunulan özellikler listesine göre giriş seviyesinde yer alan Nikon D3300, D5300 gibi modeller 100,000 çekime kadar perde ömrü sunarken, orta seviyedeki Nikon D7100 150,000 ve üst seviyedeki Nikon D800 DSLR 200,000 perde ömrü göstermektedir.

Perde ömrü ne kadar oldu? shutter sayısı şu anda kaç? gibi sorular için shutter sayısı nasıl öğrenilir yazımıza bakabilirsiniz.

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

Görüşler

Bir yorum var“Shutter, Obtüratör, Enstantane, Perde Nedir?

Cevap Yazın