Shutter Sayısı Öğrenme Araçları

Fotoğraf makinesinde deklanşör düğmesine bastığımız andan itibaren ışığın ne kadar süreyle sensöre düşeceğini ifade eden terime “Shutter” denir.

Fotoğraf makinelerinin özellikler tablosunda perde ömrü ifadesini görürüz. 100,000, 150,000 vb. gibi perde ömrüne ilişkin rakamlar yer almaktadır. Perde ömrü her deklanşöre basmanız durumunda perdenin ne kadar sürede eskidiğinin göstergesidir. Ya da bir başka deyişle her deklanşöre bastığımızda shutter yani perde ömründen harcamış oluruz.

Kullandığınız fotoğraf makinesiyle kaç fotoğraf çektiğinizi merak ediyor olabilirsiniz ya da ikinci el bir fotoğraf makinesi alacaksınızdır ve o makineyle acaba kaç fotoğraf çekildi diye merak ediyorsunuzdur. Bu durumda ilgili fotoğraf makinesi için shutter sayısının kaç olduğunu öğrenebileceğiniz çeşitli yöntemler ve uygulamalar mevcuttur.

Shutter Sayısı Öğrenme Araçları

nikon-shutter-count

Hiçbir program yüklemeden sadece internet sitesine girerek shutter sayısını öğrenebileceğiniz araçlar mevcut. Bunun için aşağıdaki iki site üzerinde basitçe “dosya seç” butonuna basarak son çekmiş olduğumuz fotoğrafı “upload file” butonuna basıp yükleyerek öğrenebilirsiniz. Fotoğrafı yükledikten sonra “Shutter Count” alanında merak ettiğimiz shutter sayısını görebilirsiniz.

Program yüklemeden shutter sayısı öğrenebileceğiniz araçlar da mümkündür. Aşağıdaki programları bilgisayarınıza yükleyerek shutter sayısını kolayca öğrenebilirsiniz.

Son olarak Nikon kullanıcılarının akıllı telefonları için Google Play Android platformundan indirebilecekleri “Shutter Count” uygulaması sayesinde Nikon fotoğraf makinenizden bir fotoğrafı Android cihazın SD kartına atarak direkt shutter sayısını öğrenebilirsiniz.

shutter-count-00 shutter-count-01
Peki Shutter Sayısı Gerçekten Önemli mi?

Fotopedi.Org Facebook Sayfasını Takip Edin:

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

Görüşler

Bir yorum var“Shutter Sayısı Öğrenme Araçları

Cevap Yazın