Fotoğraf Çekim Teknikleri

Fotoğraf çekim teknikleri bölümünde fotoğrafçılık ile ilgili aklınıza takılan hemen her konuda bilgiyi, makaleyi ve anlatımı bu sayfada bulabilirsiniz.

Fotoğrafa başlangıç aşamasındaki kişileri düşünerek temel ve ileri fotoğrafçılık kursları mantığında ilerleme kaydedebileceğiniz konuları bölümlere ayrılmış bir şekilde sunuyoruz. Bu sayede hem kullandığınız fotoğraf makinesini daha iyi tanımış olacaksınız. Hem de fotoğraf çekmeye devam ettiğinizde çeşitli örneklemelerle kendinizi geliştirebileceksiniz.

Fotoğraf çekim teknikleri ve terimlerini öğrenmek isteyen herkese hizmet veren bu sayfada hem DSLR fotoğraf makineleri hem Aynasız fotoğraf makineleri için detaylı bilgiler eşliğinde tüm bilgileri bulabilirsiniz. 

Kullandığınız fotoğraf makinesi hangi marka olursa olsun Sony, Canon, Fujifilm veya Nikon tüm bilgileri ilgili sayfasında öğrenebilir, ayrıca DSLR makine tavsiyesi almak ve tercihlerinizi belirlemek için yorum kısmından bizlere ulaşabilirsiniz. 

DSLR fotoğraf makinesi alırken nelere dikkat edilmeli?” ve “Hangi fotoğraf makinesini almalıyım?” sorularının cevabı için Fotoğraf Kulübü grubuna katılabilirsiniz. 

Fotopedi.Org Facebook Sayfasını Takip Edin:

Fotoğraf Çekim Teknikleri – Giriş Seviyesi

Fotoğraf Çekim Teknikleri

Fotoğraf Çekim Teknikleri – Makinenizi Tanıyın
Nikon Tarihçesi

Lens Çeşitleri Nelerdir?

DSLR Çekim Modlarını Öğrenelim

Fotoğraf Çekim Teknikleri – Nasıl Yaparım ve İpuçları?

Fotoğraf İşleme ve Düzenleme

Fotoğraf çekim teknikleri içerisinde bulunmasını istediğiniz konuları yorumlarınızda belirtebilirsiniz.

Published on :

Görüşler

12 comments on “Fotoğraf Çekim Teknikleri

 1. Avatar for Alper Orus

  Ceki Kohen

  Günaydın Fotoğrafçılık kursu olarak hangi kursu önerirsiniz avrupa yakasındayım

 2. ne zaman fotoğrafçılıkla ilgili sayfalar dolusu yazılar okusam, tüm fotoğraf çekme hevesim kaçıyor. Neden insanları daha ilk baştan sınırlıyor bu fotoğrafçılık anlamıyorum. Ne çekmek istiyorsun? Tabiki de herşey. sadece su damlası çekmek isteyemem di mi? manzara, portre, çiçek böcek, kuş, herşey… bunun için 10 ayrı fotoğraf makinam olması gerekiyor. anladığım bu. şimdi ben hangi fotoğraf makinasını alırsam alayım, almadıklarım için pişmanlık duyucam,, karşılaştırmalara bakıyorum bir önceki model tü-kaka, deterjan reklamları gibi, “bu sefer daha beyaz”, önceki değildi çünkü. bu teknolojinin sonu yok. zengin işiymiş meğer… be yerden yakalamak istiyorum artık.

  • Avatar for Alper Orus

   Hatice DAŞLICA

   Merhaba, fırsat buldukça sırasıyla tüm yazıları dikkatlice okumanızı tavsiye ederim. Ben de fotoğraf çekme hakkında en ufak bir bilgi sahibi olmadığım halde bir hevesle çok ucuza 2. el giriş seviye bir dslr aldım ve ne zaman heyecanla fotoğrafla ilgili bir şeyler öğrenmeye çalışsam fazla teknik dil kullanan açıklamalar ve ucuz makinelere yapılan küçümseyen yorumlar yüzünden her seferinde hevesim kaçtı. Bir gün yine hevese kapıldım ve bir şeyler öğrenmeye çalışırken bu siteye rastladım. Yaklaşık bir ay oldu ve bir ay önce makinem baktığımda anlamsız tuşlarla doluyken şimdi neyin ne işe yaradığını ve hangi durumda nasıl çekim yapmam gerektiğini az çok kestirebiliyorum. haliyle bu benim hevesimi gün geçtikçe körüklüyor. bu sitede hep anlatılan şey elinizdeki makineyle en iyisine ulaşmak. “fotoğraf çekmeye yeni başlayanlar için ipuçları” yazısından birkaç alıntı;”Unutmayın makinanız ne kadar üst seviye ve özellikle dolu olsada fotoğrafı çeken sizlersiniz. D40, hatta Coolpix kullanan biri D3s kullanan birinden kat ve kat daha iyi fotoğraf çekebilir.Unutmayın fotoğraf parayla çekilmez.” umarım faydasını görürsünüz.

 3. Avatar for Alper Orus

  Cengiz Karacoban

  Bu hususta kitabımız varmı satılmakta olan çünkü açıklamalarının çok güzel

 4. Avatar for Alper Orus

  Cengiz Karacoban

  Bilgilendirir Deniz almak isterim tabi fiyatini uygun görürsem

 5. Merhaba ben nikon D750 makina kullanıcısıyım ürünü alalı 1 ay oldu. İlk defa manuel modda çekim yapmak istedim fakat deklanşöre bastığımda 5-6 saniye donma oluyor ve çektiğim fotoyu kaymış ve bozuk veriyor. Seri çekimde yapamıyorum. Auto da seri çekim yapabiliyorum fakat manuelde seri çekim olmuyor yardım edebilirmisiniz

  • Enstantane hızı düşuk demektir ben de ilk bununla karşılaştım hatta makinemi 2. El aldığim için bozuk olduğunu düşündüm. Enstantane hızı genelde vizörden baktığınızda sağ tarafta 1/x olarak görülür ve sağ baş parmağınızın denk geldiği çarkla düşürüp yükseltirsiniz.

 6. Merhaba yeni açtığım e-ticaret siteme satışını yaptığım ürünlerin fotoğraflarını çekip yayınlamak için ucuz yollu bir makinaya ihtiyacım var. Bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

Cevap Yazın