Keskin ve Net Fotoğraf Çekmek için 5 Önemli İpucu

Keskin ve net fotoğraf çekmek için bilgiler vermeye devam ediyoruz. Net fotoğraf çekmek ve bir fotoğrafın istenilen anlamda keskin olmasını sağlayacak unsurları üretmek için bazı detaylara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Fotoğraf çekmeye yeni başlayan herkes net fotoğraf çekmek ister ve bunun için bir öğrenme sürecine girer. Bazı durumlarda doğru pozlama için gerekenleri hayata geçirse bile keskin fotoğraflar elde etmek için başka unsurlara da bakılması gerekir.

Daha net fotoğraf çekmek için birkaç önemli ipucu ile bu yazıda bilgileri güncellemeye çalışıyoruz. İşte keskin fotoğraflar için 5 önemli ipucu!

Net Fotoğraf Çekmek için Tavsiyeler

Keskin ve Net Fotoğraf Çekmek için 5 Önemli İpucu

1. En Keskin Diyafram Değerini Bulun

Hemen en keskin diyafram değeri mi olur demeyin. Evet eğer konu net fotoğraf çekmek ve keskinlikse, diyafram belki ilk bakılacak nokta değildir. Sonuçta alan derinliğini kontrol etmeye çalışmıyoruz. Ancak her lensin bir sıcak noktası vardır, yani size sunduğu bir F-değeri aslında en keskin olduğu noktadır.

Peki en keskin diyafram değerini nasıl bulacaksınız? Eğer çok fazla kurcalamak istemiyorsanız bu f-değeri genelde kullandığınız lensin maksimum diyafram değerinin (örn : f/1.8) 2 veya 3 tam f-stop üstüdür. Lensinizin en geniş diyafram açıklık değerine göre bu rakam f/4 ile f/11 arasında değişecektir.

Eğer test ederek bulmak istiyorsanız, sabit bir obje üzerinde aynı noktaya aynı enstantane ve pozlama değerleriyle odaklanın ve f/1.8 gibi lensinizin sunduğu en geniş diyafram hangisiyse ondan başlayın. Sonra diğer değerleri hiç değiştirmeden f/5.6 ile çekim yapın. Lensin daha keskin bir fotoğraf sunduğunu göreceksiniz.

Kafaları karıştırmamak için şunu belirtmek gerekiyor ki bu şekilde bulduğunuz en keskin olan f-değeri sizin fotoğrafçılığınıza olumsuz yönde etki etmemelidir. Örneğin arka planı flu yapmak ve öldürmek için bir çekim yapacaksanız o zaman imkanınız varsa kullanmanız gereken yine lensin sunduğu maksimum diyafram (örn : f/1.8) değeridir.

2. Düşük ISO Kullanın

Net fotoğraf çekmek, keskin ve görüntü kalitesi yüksek fotoğraflar elde etmektir. Bunun için standart olarak en düşük ISO değeri ile çekimlere başlayın. Eğer içinde bulunduğunuz ortam ışığına göre ihtiyacınız yoksa yüksek ISO değerleri fotoğrafta kumlanma ile birlikte gürültü (noise) oluşturmaktadır.

Elinizden geldiğince, doğal ISO hassasiyeti olarak fotoğraf makinenizin sağladığı en düşük (ISO 100 – 200) ISO değerleri ile çekim yapın.

3. Enstantane Hızını Doğru Ayarlayın

Her zaman aklımızda olması gereken ipuçlarından bir tanesi, eğer net fotoğraf çekmek istiyorsak hiçbir şekilde fotoğraf makinesini sarsmayacağız ve titretmeyeceğiz. Bu yüzden elde çekim sınırınızı bilin. Genelde fotoğraf makinesini titreten bir yapıya sahip bir kişiyseniz o zaman enstantane değerlerini 1/200 – 1/250 civarında tutmanızı tavsiye ederiz.

Kimi insanlar için bu rakamlar 1/60 ile 1/100 seviyesine kadar inebilmektedir. Bunun için enstantane öncelikli mod kullanarak enstantane hızı için rahat ettiğiniz değeri kolayca atayabilirsiniz.

4. Lensin Kaliteli Olması Önemlidir

Keskin ve net fotoğraf çekmek için kullandığınız lensin optik kalitesi önemlidir. Eğer bir lens ne kadar iyi inşa edilmişse o kadar iyi görüntü kalitesi, keskinlik ve kontrast sunar.

Genel anlamda profesyonel kullanım için inşa edilmiş ve fiyat olarak daha pahalı lensler, ucuz modellerine göre daha keskin fotoğraflar sunarlar. Her ne kadar bu durum Sigma, Tamron ve Tokina gibi üçüncü parti lens üreticilerinin oldukça kaliteli ve uygun fiyatlı lensler çıkarmasıyla değişiklik göstermeye başladıysa da, kaliteli fotoğraflar istiyorsanız kendini testlerde kanıtlamış, optik kalitesi yüksek lensler kullanmaya gayret gösterin. Bunu ileriye dönük çok sayıda net ve keskin fotoğraf için bir yatırım olarak düşünün.

5. Lens Filtrelerini Kaldırın

En keskin diyafram değerini buldunuz, düşük ISO kullanabiliyorsunuz, elde çekim için bir sıkıntı yok, kaliteli bir lens kullanıyorsunuz. O zaman önünüzde başka bir bariyer olmamalı. Net fotoğraf çekmek istiyorsanız ve ihtiyacınız yoksa lens filtrelerinizi çıkartın. Filtre kullanmak, lensinizin keskinliğini azaltacağı gibi, oluşacak görsel kalitesini de etkileyecektir. Eğer ihtiyacınız yoksa lens filtresi kullanmayın!.

Değerlendirme

Keskin ve net fotoğraf çekmek için dikkat edilmesi gereken bazı maddeleri listelemeye çalıştık. Dijital dünyada olmanın avantajlarını kullanmayı ihmal etmeyin. Fotoğrafı çektikten sonra LCD ekran üzerinden sonuca bakın. %100 büyüterek fotoğrafın ne kadar keskin olduğuna bakın. Titreşimi azaltmak için gerekirse tripod kullanın ve kullanılan lensteki titreşim engelleme VR özelliğinin açık olup olmadığına bakın. Kapalıysa VR’ı açık konuma getirin.

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

Görüşler

10 comments on “Keskin ve Net Fotoğraf Çekmek için 5 Önemli İpucu

 1. Avatar for Alper Orus

  gevezece54

  bütün konularda tripod kullanırken VR’nin kapalı olmasına dikkat edin derken burada değerlendirme kısmında (Bende yanlış anlamış olabilirim) tripod kullanın ve vr kapalı ise açın denilmiş. Bir yanlışlık varmı? konuyu inceleyebilirmisiniz?

  • Avatar for Alper Orus

   Alper Orus

   Genelde uzun pozlama yapılırken sensör uzun süre ışık alırken VR’ın kapalı konumda olması gerekebiliyor. Elde çekimler için titreşimi azaltmalıyız ve bunun için lens üzerinde VR’ın açık olması fotoğrafçı için bir avantaj.

 2. Avatar for Alper Orus

  Adem Hanifem İbrahimhan

  mrb ben emlak işi yapıyorum. evin iç resimlerini çekiyorum. görüntü ve kalite genişliği benim için çok önemli. bana tavsiye edebileceğiniz foto mak. ve lens ne olabilir?
  tşk ederim.

 3. Avatar for Alper Orus

  sezayi ünlü

  merhabalar…düğün fotoğrafçılığında düğün salonunda çekebileceğimiz en uygun fotoğraf makinesi ve lens ne olmalıdır … yani kaç mm lens kullanmalıyız…..

  • Avatar for Alper Orus

   Alper Orus

   Merhabalar, düğün salonu gibi kapalı ve iç mekanları dikkate alarak bir tavsiyede bulunmamız gerekirse;

   1-Mekana hakim olabilecek bir geniş açı ve kişilere odaklanabilecek portre lens.
   2-Düşük ışıkta makinenin ISO başarımıyla etki sağlayacak hızlı ve parlak diyaframa sahip lens.

   Bu iki unsuru dikkate aldığınızda tam kare eşdeğerinde 16mm ve üstü değerler geniş açı için ideal. Bu durumda tek lens 24-70mm f/2.8 uygun olacaktır. Ya da 16-35mm f/2.8. Portre için 50mm veya 85mm (mekana göre 50mm daha uygun olabilir) f/1.8 tercih edebilirsiniz.

Cevap Yazın