Fotoğrafta Ritim Nedir? ve En İyi Ritim Fotoğrafları

Ritim diyince her halde aklımıza ilk gelen her zaman müzik oluyor. Hatta ritim nedir dediğimizde belirli bir tempoda bir yerlere vurarak seç çıkarmak diyeceksinizdir. İşte bu belirli sıralı tempoyu fotoğrafta izleyiciye etki olarak vermemiz fotoğrafta ritmin gerekliliğidir.

Fotoğrafta Ritim Nedir?

Fotoğrafta ritim, konu olarak seçmiş olduğumuz ögenin birden fazla kere aynı kare içinde belirli bir düzen içinde kullanılmasıdır. Bu sıralı düzen fotoğrafı izleyen kişide ritim duygusu yaratacaktır. Fotoğrafta kompozisyonun önemli belirleyici unsurlarından biri olan ritim fotoğraflarımızın seyir zevkini arttırırdığı gibi çektiğimiz nesneyi daha çok vurgulamamızı sağlayacaktır. Çekilen karede ritim duygusu var diye bilmek için aynı nesneden kare içinde en az üç adet yer alması yeterli olacaktır. Karede ritim için kullandığımız nesneler ne kadar çok ise fotoğrafımızda ritim zenginliği o kadar fazla olacaktır. Fotoğrafınızda ritim duygusunu vermek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken iki önemli nokta bulunmaktadır. Bunlardan biri mutlaka kısık diyafram kullanarak azami netliği sağlamanız gerekmektedir. Belirli bir düzen içinde sıralanmış bir nesneleri çekerken öndeki nesne çok belirginken arkada duran net çıkmaz ise ritminiz bozulacaktır. Bu nedenle kısık diyafram kullanmanız gereken net alan derinliğini yakalamak için önemlidir. Diğer önemli nokta ise yakalamak istediğiniz ritim dengesini bozacak herhangi bir başka nesnenin çektiğiniz karede yer almaması gerekmektedir. Örneğin sıralanmış sarı taksileri çekerken arada bir kamyonun gözükmesi ritim duygusunu bozacaktır. Gelin konumuzu güzel fotoğraflarla örnekleyelim.

En İyi Ritim Fotoğrafları

Seçmiş olduğumuz seyir zevki yüksek en iyi ritim fotoğraflarını ve ritim duygusu vermek istenirken başka bir nesnenin ön plana çıkarıldığı kareleri umarız beğenirsiniz.

[nggallery id=62]

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

İlk görüş bildiren siz olun

Cevap Yazın