Uzun pozlama (long exposure) nedir sorusunun cevabını verebilmek için pozlama süresine yani enstantane hızına ve enstantane hızının fotoğrafı nasıl etkilediğine bakmamız gerekecektir. Enstantane hızının fotoğrafçılıktaki karşılığı ise diyaframdan geçen ışınların ne kadar süreyle sensörde kalacağı, yani fotoğraf çekmek için deklanşöre bastığımız anda ışığa duyarlı alanın ışığı aldığı süredir.

Uzun pozlama benzer bir şekilde karanlık bir ortamda bir nesnenin üzerine düşen ışığın sensöre aktarılmasıdır. Ya da aslında uzun pozlanmış fotoğraflarda gördüğümüz üzere hafif ışıkta hareket eden bir objenin yaymış olduğu hareket hissinin, uzun pozlanarak mevcut ışığın hüzmeleriyle fotoğrafa aktarımı olarak ifade edebiliriz.

Uzun pozlama yaparken en önemli konulardan birisi enstantane hızıdır. Enstantane hızlarını 30sn ile 1/8000 aralığında ele alırsak (detaylarını enstantane hızı yazısında ayrıntılı bulabilirsiniz) uzun pozlama aşamasına gelmiş ve artık ışığın azaldığı elde çekim sınırı genel olarak 1/15 gibi ifade edilmektedir. Bu sınırdan 30sn ve üzeri bulb (sınırsız) modlarda çekilmiş uzun pozlama (long exposure) fotoğraflar ise çeşitli şekilde karşımıza çıkmaktadır.

Uzun pozlama fotoğraflarına örnek olabileceğini düşündüğümüz belirli sürelerde pozlanmış fotoğrafları aşağıda bulabilirsiniz.

En Güzel Uzun Pozlama Fotoğraf Örnekleri

Şelale

Uzun Pozlama: 30sn, ISO:100, Diyafram:18mm@f/2.8

Image by John A Ryan

Deniz Feneri

Uzun Pozlama: 114sn, ISO:200, Diyafram:10mm@f/7.1

Havai Fişek

Uzun Pozlama: 10.9sn, ISO:400, Diyafram:22mm@f/25

Image by MumbleyJoe (Tyler)

Gökyüzü ve Yıldızlar

Uzun Pozlama: 1 saat

Image by c@rljones

Lunapark Dönen Tekerlek

Uzun Pozlama: 20sn, ISO:100, Diyafram:17mm@f/22

Image by Sara Heinrichs (awfulsara)

Akan Su

Uzun Pozlama: 2-5dk

Image by Sara Heinrichs (awfulsara)

Otoyol Hız Çizgileri

Uzun Pozlama: 5sn, ISO:50, Diyafram:37mm@f/8

Image by Sara Heinrichs (awfulsara)

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

İlk görüş bildiren siz olun

Cevap Yazın