Back Focus – Front Focus Problemi Nedir? Nasıl Test Edilir?

Aşağıdaki şekilde bir resim çekmek istiyorsunuz ve focus noktası olarak pile odaklandınız ve fotoğrafınızı çektiniz , doğal olarak elde etmeyi beklediğiniz sonuç soldaki gibi olacaktır ama eğer siz sağdaki fotoğraf tarzında bir resim elde ettiyseniz , ne yazık ki “Back Focus” problemi yaşıyorsunuz demektir. Özellikle ikinci el lens ve DSLR alımı sırasında bu kontrolü mutlaka yapmalısınız.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Back Focus – Front Focus Problemi Nedir?

Diğer bir değişle “Back Focus”, makinenizin fokusladığınız objenizden daha geride bir netleme elde etmesidir. Eğer net alan istediğiniz noktadan önde oluşuyor ise bu probleme de “Front Focus” problemi denir.

Başka bir örnekleme yapacak olursak günlük hayatınızda sevdiğiniz birinin fotoğrafını çektiniz bilgisayara atıp bir baktınız ki kişinin yüzü yerine kulaklarının daha net olduğunu gördünüz işte sizde bir back focus problemi var demektir. Peki nasıl bir test yaparak Back ve Front Fokus problemini anlayabilirsiniz.

Back Focus – Front Focus Problemi Nasıl Test Edilir?

 1. Öncelikle buradaki dökümanın yazıcıdan bir kopyasını alınız.
 2. Dökümanı fotoğraftaki gibi düz bir zemin üzerine yerleştiriniz.
 3. Makinenizi 45 derece açı yapacak şekilde sabitleyiniz.
 4. Çıktı aldığınız kağıdın ortasında focus yazan noktaya makineyi focuslayınız.
 5. Makineyi kağıda oto focus yapabilecek en yakın noktaya kadar yaklaştırınız.
 6. Makineyi A moduna alıp en düşük f değerini seçiniz.
 7. Oto focus sistemini “AF-S” moda getiriniz.
 8. AF area modu “Single area” moduna getiriniz.
 9. Ortamın yeterince aydınlık olmasını sağlayınız.
 10. Fotografınızı çekiniz.
Aşağıdaki iki resimdekine benzer bir sonuç aldıysanız yani yazının 2mm kadar olan bölgesi net ise focus probleminiz yok demektir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Aşağıdaki gibi bir sonuç aldıysanız Back Focus probleminiz var demektir.

Aşağıdaki gibi bir sonuç aldıysanız Front Focus probleminiz var demektir.

 

Yukarıdaki test sonucunda back veya front fokus proleminiz varsa sorunun lenste mi yoksa makinede mi olduğunu anlamak için başka bir lens ile testi tekrarlayınız. Eğer focus problemi olduğunu düşünüyorsanız veya tespit ettiyseniz bir servise götürün gerekli kalibrasyon ayarını yaparak problemi gidereceklerdir. Önceki yazımızda da belirttiğimiz gibi Elitel Servis, Nazmi Kılıçer‘i sizlere tavsiye ederiz.

Yazının oluşumundaki katkılarından dolayı Bari’ye teşekküler…

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

Görüşler

7 comments on “Back Focus – Front Focus Problemi Nedir? Nasıl Test Edilir?

 1. arkadaslar bende d 7000 aldım ve back fokus problemı yasadım karacasuluyu aradam sagolsun arkadaslar ıkı kelamla benım sorunumu cozduler ınce af ayarı dıye bır sey var onu eksı ve artı degerlını ayarlayuıp hemen cozuluyor sorun yanı kafaya takılacak bır sey degıl herkes rahat olsun

  • nikon 5100 makinemde de aynı problemi yaşadım. mersindeki teknik servise sordum, basit bir şey burdada yaparız dediler. makineyi verdikten ertesi gün aradılar hazır gelip alabilirsin dediler. makineyi alırken kontrol ettim aynı problem devam ediyor. bir kez daha bakalım dediler. yine makine hazır gelip alabilirsiniz dediler sorun devam ediyor, bunlar makineyi nasıl test ediyorlar anlamıyorum. 2 gün sonra aradılar makineyi İstanbul’daki bir teknik servise yollayacağız dediler. makine İstanbul’a gittikten 1 hafta sonra aradılar makinenin kalibrasyonu yaptıklarını ancak olmadığını, makinenin ayna sistemini değiştireceklerini söylediler ek masraf çıktı anlayacağınız. çaresizce evet tamam dedim. 1 hafta sonra makine İstanbul’dan geldi ancak yine aynı problem devam ediyor. tekrar İstanbul’a gönderdim. basit bir arıza hallederiz diyorlar, birde makineyi test ettik diyorlar. bu nasıl iş anlamadım. farklı lenslerle de denedik problem devam ediyor. bu konuda bilgisi olan varsa yardımcı olsun lütfen…

 2. nikon 5100 makinemde de aynı problemi yaşadım. mersindeki teknik servise sordum, basit bir şey burdada yaparız dediler. makineyi verdikten ertesi gün aradılar hazır gelip alabilirsin dediler. makineyi alırken kontrol ettim aynı problem devam ediyor. bir kez daha bakalım dediler. yine makine hazır gelip alabilirsiniz dediler sorun devam ediyor, bunlar makineyi nasıl test ediyorlar anlamıyorum. 2 gün sonra aradılar makineyi İstanbul’daki bir teknik servise yollayacağız dediler. makine İstanbul’a gittikten 1 hafta sonra aradılar makinenin kalibrasyonu yaptıklarını ancak olmadığını, makinenin ayna sistemini değiştireceklerini söylediler ek masraf çıktı anlayacağınız. çaresizce evet tamam dedim. 1 hafta sonra makine İstanbul’dan geldi ancak yine aynı problem devam ediyor. tekrar İstanbul’a gönderdim. basit bir arıza hallederiz diyorlar, birde makineyi test ettik diyorlar. bu nasıl iş anlamadım. farklı lenslerle de denedik problem devam ediyor. bu konuda bilgisi olan varsa yardımcı olsun lütfen…

 3. Avatar for İlker Laçalar

  Kemâl Ülkü

  Başka bir objektifle bir sonuca varamazsınız. Çünkü ben bunu D90 ile yaşadım. 18-270mm 3.5-6.3 diyaframlı tamron objektifle hiçbir sorun yaşamazken 24-85mm’de (f2.8-4) sorun yaşadım objektifi arzalı diye sattım. Sonra 11-16mm aldım aynı sorunu onda da yaşayınca sorunun makinede olduğunu anladım. Sorunu liveview ile anlayabilirsiniz. Çünkü kalibrasyon sorunları vizörden kaynaklı oluyor. Kalibrasyon sorunu olan cihazlar Lv’de hiç bir sorun vermeden netliyor ancak. Lv şarja sensöre bir de zamana düşman… Daha sonra Gaziantep’te Nikon’un disbiritör servisi sorunun cihazda olduğunu objektifte netleme sorunu olmadığını tespit etti. Ve cihaz kalibrasyondan geçti. Sorun çözüldü….

  • Avatar for İlker Laçalar

   Gokhan Duymaz

   selam aynı sorunu bende d750 de yaşıyorum peki masraf olarak ne kadar tutuyor bir fiyat aralığı verebilirmisiniz teşekkürler

   • Avatar for İlker Laçalar

    Kemâl Ülkü

    D90 cihazda af ince ayarı yoktu. Ancak makinenin içi açılarak kalibrizasyon ayarı yapılabiliyordu. D750 menüsünde AF ince ayarı var oradan yapabilirsiniz. Eğer çözemezseniz teknik servise verin cözsünler 70TL almışlardı benden. Ama Gaziantep Distribütör servisine gitmeyin. (Daha sonra onlara lens tamir ettirdim. Distribütöre yakışmayan bir hata yaptılar. Bu hatayı İstanbul’a gönderdiğimde Proplusteknik cözdü. Ve daha evvel objektifi tamir ettirmek üzere distribütör servisine verdiğimi söylediğimde adamlar şaşırdı.) kalibrizasyon şeytan işi sinir bozucu bir problem. Çözümü kolay. Farkedememek problem. Cunku farkedemediğiniz sure icinde cektiginiz fotograflardaki bulanıklik problemleri veya arızalı sandığınız objektifler can sıkıyor …

    • Avatar for İlker Laçalar

     Faruk Ertekin

     Kemal Reis benim makinede de ondan var sanırım ilk aldığımda da denemeiştik ama araya eskerlik girince pek üstnde durmamıştım. ben bugün bu kalibrasyon ayarına bakıcam eğer yapamaz isem seninle buna bir bakalım.

Cevap Yazın