Makinemin Sensörü’nün Temiz Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

Güzel bir gün doğumu veya gün batımı çektiniz. Eve geldiniz SD kartınızı çıkardınız bilgisayarınıza taktınız. Çektiğiniz fotoğrafların nasıl çıktığını merak ediyorsunuz bir baktınız ki fotoğrafınızda aşağıdakilere benzer leke şeklinde bir sürü noktacıklar var.

Sakın moralinizi bozmayın herkesin başına gelen ve rahatlıkla temizlenebilir bir problemle karşı karşıyasınız. Genellikle uygun olmayan ortamlarda lens değişikliği sırasında oluşan bu lekeler den çok az bir photoshop bilgisiyle de kolayca kurtulabilirsiniz. Yok ben makinemin temiz olmasını istiyorum diyorsanız ki bizce öyle olmalı, yazımızın devamını okuyunuz.

Makinemin Sensörü’nün Temiz Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

Sensör temizlik kontrolünden önce bir konuya açıklık getirmekte fayda vardır. Eğer vizörden baktığınızda tozlar görüyorsanız bu tozlar sensörde değildir. Sensördeki  tozlar vizörden kesinlikle gözükmez. Sizin gördüğünüz tozlar  vizörün ön veya arka camında, aynada  veya netleme ekranında bulunuyordur. Bu tozları ufak hava pompaları ile temizleyebilirisiniz. Ancak sensör temizliği kısmen hava pompalarıyla temizlenebiliyor olsada hassas oluşundan ötürü bu kadar da kolay değildir.

Nikon Dslr makinenizin sensörünün kirli yada temiz olup olmadığını öğrenmek çok kolaydır. Fotoğraf makinenizin diyafram değerini en kısık haldeyken (Örneğin F/22 ), evinizin düz beyaz duvarı, gökyüzü ya da en basitinden beyaz bir dosya kağıdının fotoğrafını çekmeniz yeterlidir. Daha sonra çektiğiniz bu fotoğrafı bilgisayarınızda açıp yüksek oranda yaklaşma yaparak incelemeniz gerekmektedir.

Eğer sensörünüzde yukarıdaki gibi tozlar gördüyseniz korkmanıza gerek yok. Bu tozları kendiniz çeşitli temizlik kit’leri ile temizleyebilirsiniz. Ancak sensör çok hassas bir ekipmandır ve yapacağınız yanlış bir hareket, sensörü tamamen kullanılmaz hale getirebilir. Bu yüzden Türk Nikon olarak makinenizin sensör temizliğini mutlaka konunun uzmanı kişi ve kuruluşlara, düzenli olarak yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.

İstanbul Anadolu yakasında ikamet ediyorsanız “Elitel Servis” sizlere hiç düşünmeden tavsiye ederiz. İşinin ehli Nazmi usta makinenizin sensörünü siz çayınızı içerken ilk günkü gibi tertemiz yapacaktır. Nazmi usta hoş sohbeti, engin fotoğraf bilgisi ve tecrübesi sayesinde sizi keyifli bir sohbete sürükleyecek, misafir perverliği ile fotoğrafçılık kulübü havasında ki bu servisten hiç gidesiniz gelmeyecektir.

Nazmi Kılıçer / ELİTEL SERVİS
Doğancılar, Kefçedede (Eski Beldiye Önü) Sk.
Saadet Apt. No:5 D:1
Üsküdar / İstanbul
0 532 404 88 88
elitelservis@gmail.com
nazmikilicer@nazmikilicer.com

ÖZEL NİKON SERVİS
Büyükpostane Cad.No:1 Zafer Han Kat 2  Sirkeci-İST
Telefon: (0212) 511 31 31  –  Gsm: (0555) 467 82 82

Sensörünüz Temiz , Işığınız Bol olsun…


Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

%d blogcu bunu beğendi: