Nikon G Lens Nedir? Nikon AF-G Lensler : 2000

Nikon lens isimlerinde geçen kısaltmaları sizlere ayrıntılı bir şekilde aktardığımız Nikon lens terimlerinin karşılıklarına devam ediyoruz. Nikon AF-S uzantılı lenslerin kendi üzerlerinde otomatik netleme özelliğinin bulunduğunu ve silent wave motor (SWM) içerdiklerini aktarmıştık.

2000 yılına geldiğimizde Nikon G tipi lenslerle karşılaşıyoruz. Yani üretilen G özellikli lenslerin isimlerinin içerisinde artık G harfini görebilmekteyiz. Örnek olarak Nikon’un en son çıkardığı Micro lensi Nikon 40mm f/2.8G AF-S DX modelini gösterebiliriz.

Peki Nikon G lens nedir? Nikon’un 2000 yılında kullanmaya başladığı G harfi aslında Nikon’un mevcut lenslerine ek bir özellik getirmekten çok, maliyet yarattığı ve artık çoğu profesyonel tarafından kullanılmadığı düşünülen “diyafram halkasının” (aperture ring) lensin gövdesinden çıkarıldığının bir işaretidir.

Nikon G serisi lensler ek bir özellik getirmekten lensin üzerinde bulunan diyafram halkasının çıkarılmasıdır. Bir Nikon AF-D lens ile AF-G lens arasındaki tek fark AF-G lens üzerinde diyafram halkası yoktur. Böylelikle tüm G serisi lensler aynı zamanda D serisi lenslerdir diyebiliriz. Yani tüm Nikon G objektifleri aynı zamanda Nikon D lens özelliklerine sahiptirler.

Nikon G serisinde diyafram bileziğinin kaldırılması bu lenslerin bazı manuel çalışan kameralardaki uyumluluğuna doğal olarak etki etmiştir. G serisi olup diyafram halkasından yoksun lenslerin bazı eski kameralardaki uyumluluklarını aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

Modlar P A S M
D1 series, D100, D70, F5, F100, N80, N75, N65, N55, N60, N50, N4004, N4004s, N5005, PRONEA S, PRONEA 6i. E E E E
F4, N90/s, N70, N8008/s, N6000 E E H H
N6006, N2020, N2000, F, F2, F3, F3AF, FE, FE2, FM, FM2/n, FM3a, FA H H H H

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

Görüşler

10 comments on “Nikon G Lens Nedir? Nikon AF-G Lensler : 2000

 1. bilgilendirmeler için teşekürederim ama bu işi yaparken baştan sağma yapılmamasını istiyorum. g serisinde d serisine göre eksik parça var ve bu eksik parçaya ragmen g serisi d serisi yerine kullanılıyor. peki d serisi g serisi yerine kullanılınca ne oluyor. bu halka ne işe yarıyordu ki d serinde varken g serisinde yok. yani yazıyı okudum ama pek bi faydası olmadığı kanaatindeyim.
  biri bana sorsa d serisi ve g serisi arasında ne fark var diye ben halka farkı var kafanı yorma diyecem.

  • Evet D serisi ve G serisi arasında sadece halka farkı var. Onun dışında yorumunuzda kafa karışıklığından öte ne denmek istendiğini pek anlayamadım. Siz kafanızı daha fazla yormak isterseniz yazıyı yazarken bilgi aldığım kaynaklara bakabilirsiniz.

   Yazı için kullanılan kaynaklar aşağıdaki gibidir.
   http://www.kenrockwell.com/nikon/nikortek.htm#g
   http://support.nikonusa.com/app/answers/detail/a_id/3399/~/what-is-a-nikon-af-g-lens?

   Ayrıca burada baştan sağma yapılan bir iş yok tam tersine araştırılıp, gerekirse çevirisi yapılarak aktarılan bir bilgi var. Yorumlarınızda kullandığınız ifadelere lütfen dikkat ediniz.

   • Avatar for Alper Orus

    Ercan Çetin

    Bilgiler için teşekkürler, henüz çözemediğim bir konu var. Eğer lens
    üzerinde diyafram halkası yoksa bizim makina üzerinde yaptığımız
    diyafram ayarı nasıl çalışıyor, yani açılıp kapanan bir diyafram olması
    gerekmiyor mu?

 2. Avatar for Alper Orus

  ozgur dortyol

  Benim merak ettiğim şey G harfinin nereden geldiği? G neyi ifade ediyor?

Cevap Yazın