Nikon AF-S (AF-Silent Wave Motor): 1998

Nikon lens terimlerinin karşılığı olarak en çok sorulan kısaltmalardan bir tanesi olan Nikon AF-S (AF-Silent Wave Motor) özelliğinin ne olduğunu ve AF-S özellikli lenslerin günümüzde hangi gövdelerle ne şekilde bir uyum içerisinde olduklarına kısaca bakalım.

Nikon’un 1998 yılında duyurduğu “Silent Wave Motor” (SWM) özelliği kullanan AF-S isimli lensler ile artık hem daha sessiz hem de daha hızlı bir şekilde netleme yapma imkanı oluştu. Entegre bir şekilde ultrasonik bir odak motor içeren AF-S özellikli lensler ilk çıktığı zamanlarda $1500 fiyat civarında satılan lenslerde kullanılırken artık günümüzde neredeyse $100’lık objektifler üzerinde bile bulunmaktadır.

Tüm AF-S özellikli lensler aynı zamanda AF-D özelliğine sahiptirler. Manuel odak yapabilen kameralarda hala gayet iyi çalışmaktadırlar.

Eğer elinizde bulunan Nikon Gövde bünyesinde AF motoru barındırmıyorsa ki buna giriş seviyesinde bulunan Nikon DSLR gövdeleri örnek olarak verebiliriz. O zaman bu gövdeler için AF-S özellikli üzerinde otomatik netleme yapabilen motora sahip objektif kullanmanız gerekmektedir.

Nikon D3000, Nikon D3100, Nikon 5100 ve hatta yeni duyurulan Nikon D3200 ve Nikon D5200 fotoğraf makinelerinin bünyelerinde AF motoru bulunmamaktadır.

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

Görüşler

4 comments on “Nikon AF-S (AF-Silent Wave Motor): 1998

 1. Avatar for Alper Orus

  Murat Beşbudak

  Verdiğiniz bilgiler çok açıklayıcı.. Teşekürler.
  Nikon DX
  G
  ED
  İçin de bilgiler bekliyoruz..

 2. peki d7000 de af motoru gövdede…af lenslerin bi müddet sonra üretiminin durup komple af-s lenslerin üretileceği söyleniyo…d7000 d90 gibi makinelerde af-s lensler çalışırmı?

Cevap Yazın