Nikon D5200

Tamamiyle yeni ve mükemmel performans sağlayan 24.1 milyon efektif piksel sayılı DX-format CMOS sensör, son derece hassas 39 noktalı AF sistemi, 2016- piksel RGB sensör ve bir yan-menteşeli değişken açılı LCD monitör ile kullanıcıların daha önce hiç olmadığı kadar kendilerini ifade etmelerini sağlayan tam ölçekli giriş seviyesi modeli

Dijital SLR Fotoğraf Makinesi Nikon D5200

Nikon Corporation yaklaşık 24.1 milyon piksel efektif piksel sayılı DX format CMOS sensör ile olağanüstü performans sunan hafif ve kompakt yapılı yeni giriş seviyesi modeli olan D5200 dijital SLR fotoğraf makinesini gururla sunar. D5100 modelinin üzerine uyarlanmış olup, Nikon’un amiral gemisi D4 esas alınarak optimize edilmiş dahili EXPEED 3görüntü işleme motorunun da içinde olduğu büyük ölçüde gelişmiş optik teknolojilere sahiptir.

Nikon D5200 vs Nikon D5100 Karşılaştırma Tablosu

Nikon D5200 Önemli Özellikleri

Tam ölçekli fotoğraf meraklıları için düzenlenen D5200, yüksek ISO değerlerinde çok az kumlanma görünen mükemmel çözünürlük ve görüntü kalitesi D4, D800, D800E ve D600 dijital fotoğraf sunan bir görüntü işleme motoru, üst seviye Nikon makinelerindeki dahili EXPEED 3 ile aynı kalitede ve daha ulaşılabilirdir. Bu modelin performansı, yaklaşık 24.1 milyon piksel efektif piksel sayısı ile Nikon’un yeni DX-format CMOS görüntü sensörü ile geliştirilmiştir. Ve D5100 modelindeki gibi D5200 modeli de, yan-menteşeli değişken açılı monitör ile kullanıcılara her açıdan çekim kolaylığı ve otoportre çekim imkanı sunar. Sınıfındaki en fazla odak noktasıyla -39- D5200 hızlı ve güvenilir odak toplama ve izleme sunar.  Üst seviye Nikon fotoğraf makinelerinde bulunan 2016 piksel RGB sensörü kullanan Sahne Tanıma Sistemi, otofokus, otomatik pozlama, i-TTL dengeli dolgu flaş ve otomatik beyaz ayarı fonksiyonları kullanıldığında açıkça yansıtılan yararları ile yeni bir dereceye kadar bir sahnenin parlaklık ve renk bilgilerini analiz eder. Fotoğraf makinesi aynı zamanda ISO 100’den ISO 6400’e, hatta (Hi 2) ile 25600 ISO değerine eşdeğer daha yüksek kullanılabilir ayarları destekler. Hevesli yönetmenler ya da sadece kendilerini ifade etmek için eğlenceli bir yol arayanlar için D-movie özelliği mükemmel resim ve son derece ayrıntılı olan 1920 x 1080 60i/50i kaydını destekler. Buna ek olarak, Özel Efektler modunun kombinasyonları, fotoğraflar gibi orjinal ve yaratıcı videoların da bir tuş ötede olduğu anlamına gelen, kullanıcılara geniş bir yelpazede çekim özgürlüğü veren değişken açılı LCD monitör ile çekim sırasında özel efektleri uygulama ve ayarlama imkanı verir. Dahası, Kablosuz Mobil Adaptör WU-1a ( ayrı satılır) ile akıllı cihazlar ile bağlanabilme ya da yeni Kablosuz Uzaktan Kumanda WR-R10/WR-T10 (her ikisi de ayrı olarak mevcuttur) ile uzaktan kontrol edilebilme yeteneğine sahip D5200 fotoğraf makinesi kolaylığın şekil almış halidir. WU-1a fotoğraf makinesine bağlandığında görüntüler akıllı telefon ya da tablet gibi akıllı cihazlara aktarılabilir. Akıllı cihazlar aynı zamanda fotoğraf makinesini uzaktan yönetmek için de kullanılabilir.  Buna ek olarak, D5200modeline tüm yeni WR-R10 (alıcı-verici) ve WR-T10 (verici) bağlayarak, kullanıcılar daha uzak mesafelerden hatta daha geniş açılar ve engellerin üzerinden kamerayı kumanda edebilirler- kızılötesi uzaktan kumanda ile karşılaştırıldığında çok daha üstündür. WR-T10 verici  birden fazla WR-R10 alıcıları ile, aynı anda birden fazla fotoğraf makinesi kontrol etmek için de kullanılabilir.

Hangisini Almalıyım? Nikon D5200 vs Nikon D7000 Özellikleri Karşılaştırma Rehberi

Nikon D5200 Temel Özellikler

1. Nikon’un 24.1 milyon Piksel DX-format CMOS Sensörü – Üstün Görüntü Kalitesi Ve Çözünürlükle Sonuçlanan ISO hassasiyet desteği

D5200 modelinin DX-format CMOS sensörü yüksek hassasiyetli durumlarda bile çok az kumlanmayla net ve keskin görüntülerin yakalanmasını sağlar. Bu durum, ISO 100’den ISO 6400’e, hatta 25600 ISO değerine eşdeğer (Hi 2) ile daha yüksek kapasitede kullanılabilen geniş bir yelpazedeki standart ISO değerlerini destekleyen yaklaşık 24.1 milyon piksel efektif piksel sayısı ile sağlanır. Nikon’un üstün optik teknolojisiyle donatılmış NIKKOR lenslerle bağlantılı kullanıldığında, ince detaylar dahi 24.1 milyon piksel efektif piksel ile keskinlikle işlenir.

 

 

 

2. Daha Hızlı ve Daha Verimli EXPEED 3 Görüntü İşleme Motoru

 Üstün ve yüksek performanslı EXPEED 3 görüntü işleme motoru Nikon’un üst seviye FX-format D4, D800, D800E ve D600 esas alınarak tasarlanmış olan D5200 hassas işleme,canlı renkler üretimi ve geniş dinamik  bir aralık sunar. Gelişmiş kumlanma azaltma sistemi, yüksek hassaslıkta hareketsiz görüntüleri çekerken, dokuları ve ayrıntıları korumak için etkin bir şekilde kumlanmayı bastırır. Aynı teknoloji, video düşük ışıklı ortamlarda dahi video çekimi yaparken keskin, net hatların korunmasını sağlar.

3. Sorunsuz Çekim: İleri Teknoloji Temel Fotoğraf Makinesi Performansı ve Uygulaması

 • AF sistemi Sınıfının en iyisi – 39 AF Noktası

Multi-CAM4800DX otofokus sensör modülü kullanılarak D5200, 39 odak noktası ile amaçlanan konuyu takip edecek ve yakalayacaktır. En sık kullanılan dokuz merkez odak noktaları için çapraz tip sensör ile birlikte, kullanıcılar güvenilir odaklama ve mükemmel izleme performansı güvenebilirler. Buna ek olarak, aktif odak noktaları 11 ile sınırlıdır.

 • Dahili Sahne Tanıma Sistemi ile 2016-piksel RGB Sensör

Otofokus, otomatik pozlama, i-TTL dengeli dolgu flaşı ve otomatik beyaz dengesi fonksiyonlarıyla kullanılan Sahne Tanıma Sistemi;  çekim koşullarını otomatik olarak algılar ve sahnenin parlaklık ve renk bilgilerini analiz eder. En iyi ve en belirgin sonuçlar için, kullanıcıların hareketli nesneleri yakalamak için en uygun olan, 3D izlemeyi etkinleştirmesi gerekir. D5100 ile karşılaştırıldığında D5200 modelinin sistemi küçük nesneleri daha iyi belirleyebilir. Dahası, canlı izleme modunda yüz öncelikli AF etkinken ya da hareketsiz görüntü oynatma sırasında yüzler büyütüldüğünde video kaydı sırasında 35’e kadar yüzü tespit eder.

 • Yüksek Hızlı Sürekli Çekim- Yaklaşık 5 fps’e kadar

Optik vizörde görüntülerin çerçevelenmesiyle veya fotoğraf makinesinin monitörü aracılığıyla yaklaşık 5 fps’ye kadar sürekli çekim özelliği ile kullanıcılar mükemmel anın çekimini hiçbir zaman kaçırmayacaklar. Çerçevenin çoğunluğunu kapsayan yoğun olarak sıkıştırılmış 39 odak noktası ile D5200 fotoğraflanmak istenen nesneyi hareketli dahi olsa takip edecek ve yakalayacaktır. Aynı zamanda kullanıcıların yaklaşık 3 fps hızda sürekli çekim sırasında doğal insani ifadeler yakalamak için en uygun kare hızını seçme seçeneği vardır.

4. Değişken Açılı LCD Monitör- Her Açıdan Sorunsuz Çekim

3 inç genişlikte, yaklaşık 921k-nokta LCD monitörün geniş görüş açısı ve hatasız önizlemesi bulunmaktadır. Sola 0-180o açılır ve açıldığında 180o öne  ve 90o geriye döndürülebilir. Yan destek monitörün bir tripoda çarpmasını önler, esnek ve baskısız çekim için engelleme olmadan açılmasına ve dönmesine olanak sağlayarak otoportre çekimine de olanak sağlar.

 5. Nikon D-Movie 1920 x1080 60i/50i – Üstün Görüntü Kalitesi ile Pürüzsüz, Sinematik Aksiyon Videolar

Nikon D5200 ile ham 1920 x 1080 60i/50i video kayıt özelliği şimdi bir tuş uzaklıktadır. Nikon’un yaklaşık 24.1 milyon piksel efektif piksel sayılı yeni DX-format CMOS sensörü, geliştirilmiş,yüksek hızda ki EXPEED 3 görüntü işleme motoru çok az kumlanma, kesilme veya hareli desenler ile keskin ve net videolar kaydedilmesini sağlar. Hareketli nesnelerin ve konuların video kaydı sırasında, kullanıcı otomatik netlemeyi etkinleştirmek için sadece Kontrast algılayıcı AF’i kullanır. Odak modu Tam zamanlı servo AF (AF-F) ve AF-alan modu AF konu izleme moduna ayarlandığında, kamera otomatik olarak çerçeve içinde hareket eden bir konu üzerinde odaklanır. Kullanıcılar ayrıca manuel olarak deklanşör hızı ve ISO hassasiyeti ayarlarını kendi tercihlerine göre yapabilirler. Opsiyonel kayıt kare oranları aralığı 60i veya 50i (1080) veya saniyede 24p, 25p veya 30p (1080)’dir. Video kayıt sırasında mükemmel ses kalitesi için stereo mikrofon ile donatılmıştır. Stereo ses opsiyonel stereo mikrofon ME-1 yoluyla da yakalanabilir. 6. Özel Efekt Modu- Yaratıcı Görüntünün İfadesi Fotoğraflara ve videolara 7 özel efekt uygulanabilir. Fotoğrafın ya da videonun yakalanması veya kaydedilmesinden önce özel efekti monitörden izleme opsiyonuyla, kullanıcılar gerçek zamanda efektlerin sonuçlarını düzeltebilir veya onaylayabilirler. Video severler şimdi bir kaç basit tıklama ile kolayca ekleyerek filmlerdeki özel efektler ile oluşturulan  dramatik etkiler gibi efektlerin  tadını çıkarabilirler. Yaratıcılığın ve tarzın ifadesi hiç bu kadar kolay olmamıştır. *D5200 özel efektleri: Seçimli Renk, Renk Eskizi,Minyatür Efekt, Gece Görüşü, Silüet, High Key, Low Key. Renk Eskizi, Minyatür Efekt ve Seçimli Renk, retouch menüden kaydı yapılan görüntülerin üzerine de uygulanabilir.

7. Akıllı Cihaz Uyumluluğu – Opsiyonel Kablosuz Mobil Adaptör WU-1a yoluyla kablosuz görüntü transferi

Kablosuz Mobil Adaptör WU-1a’nın D5200’e bağlanmasıyla, canlı izleme fonksiyonu tabletin ya da akıllı telefonun üzerinde görüntülenebilir. Kullanıcı görüntüyü uzaktan yakalayabilir (uzaktan video kaydı desteklenmez) ve D5200 ile çekilen görüntüler kablosuz bağlantı üzerinden akıllı cihazlara transfer edilebilirler. Kablosuz Mobil Adaptör WU-1a, kullanıcıların D5200 ve NIKKOR lens ile kaydettiği fotoğraflar ve film keyfinin yollarını genişletir. Kullanıcılar çekmiş oldukları görüntüleri hemen aileleri ve arkadaşlarına yollayabilir ya da istediği an ve zamanda bloglara veya sosyal paylaşım sitelerine yükleyebilirler. Uyumlu bir dijital SLR fotoğraf makinesi ile kaydedilmiş  yüksek kaliteli fotoğraf ve filmler, kolayca Kablosuz Mobil Adaptör WU-1a kullanılarak bir akıllı cihaz ile paylaşılabilir. *Kablosuz Mobil Adaptör Yardımcı uygulaması öncelikle akıllı cihazlara yüklenmelidir. (uygulamayı akıllı cihazın uygulama mağazasından ücretsiz olarak indirebilirsiniz.)

8. Sorunsuz Uzaktan Çekim – Kablosuz Uzaktan Kumanda WR-R10/ WR-T10

WR-R10 (alıcı-verici)’un D5200’e bağlayarak ve WR-T10 (verici)’u kumanda olarak kullanarak uzaktan çekim, kolay ve elverişli hale gelir. Ağaçlar ve duvarlar gibi engeller artık alıcı ve verici arasındaki iletişimi daha fazla engelleyemediği gibi kablosuz kontrol (elektromanyetik dalgalar kullanılan) kızılötesi uzaktan kumandadan çok daha verimlidir. Buna ek olarak, fotoğraf makinesi artık WR-R10/WR-T10 kullanılarak büyük mesafeler ve daha geniş açılardan çalıştırılabilir. Otofokus gibi uygulamalar (deklanşöre yarım basıldığında), video kaydı, sürekli çekim ve sessiz yayın modu uygulanabilir. WR-R10’a bağlanan WR-T10 tek bir fotoğraf makinesini uzaktan kumanda etmek için kullanılır. Ancak, her bir makineye WR-R10’ların bağlanması durumunda aynı anda birden fazla fotoğraf makinesi kontrol edilebilir. Tek bir kumandayla değişken açılarda farklı lenslerle bir fotoğraf makinesini ya da birden fazla makineyi kontrol etme yetisi kullanıcılara bir sahnede ya da konuda daha önce hiç olmadığı şekilde yaratıcılıklarını ifade etme şansı verir. Değişken açılı monitör ile birlikte, kullanıcılar daha yaratıcı özgürlüklerinin tadını çıkarabilirler.

Nikon D5200 Ek Özellik ve Fonksiyonlar

 • D5200 modelinin 3 rengi mevcuttur- siyah, kırmızı ve bronz. Bağlantı kapağının ve güç bağlantısı kapağının fotoğraf makinesi gövdeleri ile aynı renkleri vardır.
 • Yaklaşık 555 g. ağırlığında, kompakt ve hafif olan D5200 mükemmel operasyon, işlevsellik ve kavrama sunar.
 • D5200 sezgisel kullanım sağlayan yeni grafik kullanıcı arayüzü (GUI) ile donatılmıştır.

Nikon D5200 Özellikleri

Kamera Tipi tek lensli refleks dijital fotoğraf makinesi
Etkin Piksel (Megapiksel) 24.1 milyon
Görüntü Algılayıcı 23.5 x 15.6 mm CMOS sensör
Görüntü Boyutu(piksel) 6000 x 4000 (L) 4496 x 3000 (M) 2992 x 2000 (S)
Hassaslık 1/3 EV basamakta ISO 100 – 6400 . ISO 6400 üzerinde ayrıca yaklaşık 0.3, 0.7, 1, veya 2 EV’ ayarlanabilir (ISO 25600 eşdeğeri) ; otomatik ISO hassasiyet kontrolü mümkündür
Depolama Sistemi NEF (RAW): 14 bit, sıkıştırılmış JPEG: JPEG-uyumlu İyi (yaklaşık 1 : 4), normal (yaklaşık 1 : 8), veya basit (yaklaşık 1 : 16) sıkıştırma NEF (RAW)+JPEG: Tek bir fotoğrafın NEF (RAW) ve JPEG formatlarında
Depolama Birimi SD (Secure Digital) ve UHS-I uyumlu SDHC ve SDXC hafıza kartları
Beyaz Ayarı Otomatik, ampul ışığı,, floresan (7 tip), doğrudan gün ışığı, flaş, bulutlu, gölge, önceden ayarlı manuel, ince ayar ile önceden ayarlanmış manuel dışında tümü
LCD Monitör Boyutu 7.5-cm (3-in.), yaklaşık 921k-dot (VGA), 170° görüş açısı ile değişken açılı TFT monitör, yaklaşık 100% çerçeve kaplama, ve parlaklık ayarı
Arayüz Yüksek hız USB
Odalama Ekranı B Tipi parlak görüşlü mat Mark VII ekran
Otofokus TTL faz algılama ile Nikon Multi-CAM 4800DX otofokus sensör modülü, 39 odak noktası (9 tip çapraz sensör içerir),ve AF-yardımcı aydınlatma (yaklaşık aralık 0.5-3 m/1 ft 8 in.-9 ft 10 in.)
Pozlama Ölçüm Sistemi Matris ölçüm: 3D renkli matris ölçüm II ( G ve D tipi lensler); renk matris ölçümü II (diğer CPU lensler) Merkez ağırlıklı ölçüm: 75% ağırlık karenin merkezindeki 8mm lik daireye verilir Noktasal ölçüm: Ölçümler seçilen odak noktası merkezinde 3.5-mm daire (çerçevenin yaklaşık 2.5%’u)
Pozlama Ölçüm Aralığı Matris veya merkez ağırlıklı ölçüm: 0-20 EV Noktasal ölçüm: 2-20 EV
Pozlama Kontrolü Otomatik modlar (otomatik, otomatik (flaş kapalı)); esnek program ile programlanmış otomatik (P); enstantene öncelikli otomatik (S); diyafram öncelikli otomatik (A); manuel (M); sahne modları ( portre, manzara, yakın çekim, spor, gece portre, çocuk, gece portre, gece manzara, parti/iç mekan, plaj/kar, gün batımı, alacakaranlık /sis, evcil hayvan portre, mum ışığı, çiçek açışı, sonbahar renkleri, yiyecek), özel efektler modları (Gece görüşü, renk taslağı, minyatür efekt, seçili renkler, silüet, fazla ışık,az ışık)
Otomatik Poz Basamaklama Poz basamaklama:1/3 veya1/2 EV basamakta 3 çekim Beyaz dengesi basamaklama: 1 basamakta 3 çekim Aktif D-Lighting basamaklama: 2 çekim
Perde Otomatik kontrollü dikey perde
Self-Timer 2 s, 5 s, 10 s, 20 s; 1-9 pozlama
Uzaktan Kumanda Kablosuz uzaktan kumanda: WR-R10 uzaktan kumanda (ayrıca temin edilir) Kumanda kablosu: MC-DC2 (ayrıca temin edilir) GPS ünitesi: GP-1 (ayrıca temin edilir)
Desteklenen Diller Arapça, Çince (Basit ve Geleneksel), Çekçe, Danimarka dili, Flemenkçe, İngilizce, Fince, Fransızca, Almanca,Yunanca, Hintçe, Italyanca, Japanca, Korece, Norveççe, Lehçe, Portekizce (Portekiz ve Brezilya), Romence, Rusça, İspanyolca, İsveççe, Tai dili, Türkçe, Ukrayna dili
Güç Gereksinimi Şarj edilebilir Li-ion EN-EL14 pil
Tripot Bağlantısı 1/4 in. (ISO 1222)
Boyutları yaklaşık 129.0 x 98.0 x 78.0 mm (5.1 x 3.9 x 3.1 in.)
Ağırlık (Pil, hafıza kartı ve gövde kılıfı olmadan) Yaklaşık 505 g/1 lb 1.8 oz (sadece makine gövdesi)
Ağırlık (pil ve hafıza kartı ile birlikte) Yaklaşık 555 g (1 lb 3.6 oz) – pil ve hafıza kartı dahil fakat gövde kapağı dahil değil
Dahili Aksesuarlar EN-EL14 şarj edilebilir Li-ion pil (pil kapağı ile), MH-24 şarj cihazı, AN-DC3 askı, UC-E17 USB kablo, EG-CP16 a/v kablo, DK-5 vizör kapağı, BS-1 aksesuar bağlantı kapağı, DK-20 kauçuk vizör lastiği, BF-1B gövde kağaı, ViewNX 2 CD-ROM, Kullanım kılavuzu

Nikon D5200 ile Gelen Dahili Aksesuarlar

 • EN-EL14 Rechargeable Li-ion Battery,
 • MH-24 Battery Charger,
 • DK-5 Eyepiece Cap,
 • DK-20 Rubber Eyecup,
 • UC-E17 USB Cable,
 • EG-CP16 Audio Video Cable,
 • AN-DC3 Camera Strap,
 • BF-1B Body Cap,
 • BS-1 Accessory Shoe Cover,
 • ViewNX 2 CD-ROM

Nikon D5200 Tanıtım Videosu

http://youtu.be/MKjzsDtr49Q

http://youtu.be/7BtCrMhgjNk

Nikon D5200 Fiyatı

Nikon D5200 Satış Fiyatı Belli Oldu yazısında tüm fiyat ve ön sipariş bilgilerini bulabilirsiniz.

Nikon D5200 Kullanım Kılavuzu

Nikon D5200 Türkçe kullanım kılavuzu Türk Nikon üzerinde Nikon Kullanım Kılavuzları yazısında bulunmaktadır.

Nikon D5200 ile Çekilmiş Fotoğraflar

Nikon D5200 İle Çekilmiş Örnek Fotoğraflar

Published on :

Görüşler

12 comments on “Nikon D5200

 1. Avatar for İlker Laçalar

  yunus emre

  d5200 mü iyi d7000 bin mi bilen varsa yorum yapsın arasında kaldım ?

 2. Avatar for İlker Laçalar

  yunus emre

  d7000 ile d5200 ile arasında kaldım hangi makinayı alsam iyi bilen varsa yanit yaparmı teşekürler

 3. http://www.nphotomag.com/2012/12/05/nikon-d5200-vs-d7000-which-camera-is-best-for-you/3/

  yunus emre burada cok guzel bir karsilastirma var.bence isine yarayabilir

 4. D 7000 daha iyi tabiyki ama 5200 de super

 5. Avatar for İlker Laçalar

  Başak Alan

  uzun zamandır d7000 mi d5200mü derken d5200de karar verdim. iyi gidiyor öğreniyorum derken, şç mekanda standart florasanda iso 3200 kullandığımı farkettim biraz fazla yüksek bi değer kullanıyormuşum auto iso seçeneğinde de iso 3200 diyor ama acaba makinem de bi bpzukluk olabilir mi?

 6. Avatar for İlker Laçalar

  tenekecezve

  Türkçe bir karşılaştırma isteyenlere çok faydalı… Yunus Emre…

  Sitede mevcut : https://www.fotopedi.org/hangisini-almaliyim-nikon-d5200-vs-nikon-d7000-ozellikleri-karsilastirma-rehberi-16953

 7. Avatar for İlker Laçalar

  lale aşkan

  5200 ün kırmızı rengini nasıl bulabilirim?

 8. Avatar for İlker Laçalar

  resul diler

  merhaba arkadaşlar nikon d5100 le d5200 de otomatik odaklama motoru yok sizce bu yeni başlayan için dezavantaj mı? olmasa olmuyor mu yani ? yoksa canon mu almalıyım yardımcı olabilir misiniz bu konuda?

 9. Avatar for İlker Laçalar

  ŞABAN DOĞAN

  ARKADAŞLAR SELAMLAR! D5200 VİDEO MODUNU AÇAMADIM YARDIMCI OLURMUSUNUZ.

Cevap Yazın