Diyafram Öncelikli Mod Nedir, Ne İşe Yarar?

Diyafram öncelikli mod, dijital SLR fotoğraf makinesi üzerinde yer alan ileri çekim modlarından birisidir. Diyafram öncelikli mod Nikon DSLR fotoğraf makinelerinde aperture (diyafram) anlamına gelen “A” harfiyle ifade edilir.

Diyafram öncelikli mod bir otomatik pozlama modudur ve fotoğrafçının diyafram (f) değerini kendisinin belirlemesi üzerine, kullanılan makinenin doğru pozlama yapabilmek için uygun enstantane hızını atamasıdır. Diyafram öncelikli mod özellikle yeni başlayanlar için alan derinliği ve diyafram üzerinde tecrübe kazanmaları doğrultusunda oldukça kullanışlı bir moddur.

Diyafram Nedir? Diyafram Öncelikli Mod Nasıl Seçilir?

Fotoğraf terimi ya da fotoğraf çekim tekniği olarak diyaframı tanımlamamız gerekirse; objeden yansıyan ışınların ne kadar  yoğunlukta ve şiddette aynanın üzerine geleceğini kontrol eden sistemi ifade eden terimdir. Bir başka deyişle diyafram, fotoğraf çekildiği anda lensteki açıklığı ifade eder ve sensöre ne kadar ışık düşeceğini belirleyen elementtir.
diyafram öncelikli mod
Diyafram öncelikli mod diğer ileri çekim modları gibi kullandığınız DSLR fotoğraf makinesinin üst kısmında “mode dial” olarak bilinen teker üzerinde “A” harfi ile bulunabilir. Öncelikle mod tekerini “A” harfine getiririz, ardından diyafram değerini değiştirmek için tekeri hareket ettirdiğimizde lensin sunduğu aralığa göre f-değerinin değiştiğini görürüz.

Diyafram öncelikli mod seçildiğinde kullanıcı f değerini değiştirdikçe ilgili enstantane hızı da doğru pozlama yapabilmek için otomatik olarak değişecektir. Yani diyafram öncelikli mod seçildiğinde enstantane hızını seçilen diyafram değerine göre makine kendisi atamaktadır.

Maksimum ve minimum diyafram değerleri

maximum-minimum-apertures

Her lensin sağladığı maksimum ve minimum diyafram değerleri farklılık gösterir. Örneğin f/1.4 – f/22. Bu durumda f/1.4 maksimum diyafram değeri anlamına yani en açık diyafram demek olurken, f/22 ise minimum diyaframı yani kısık diyaframı ifade eder.

Diyafram Öncelikli Mod Ne Zaman Seçilir?

Diyafram öncelikli mod neden seçilir ve ne için kullanılır diye soruyorsanız, birincil sebep alan derinliğidir (depth of field). Diyafram öncelikli mod

Örneğin bir manzara fotoğrafı çekiyorsunuz ve daha geniş bir alan derinliği ederek her şeyi netlemek istiyorsunuz. Bu durumda diyafram değerinizin f/16 ile f/22 gibi bir aralıkta olması gerekmektedir. Eğer küçük bir obje fotoğraflıyorsanız ve arka planı flu yapıp, sığ bir alan derinliği istiyorsanız, o zaman f/1.8 ve f/5.6 arasında objenin boyutuna göre bir f değeri seçmeniz gerekecektir.

Her zaman hatırlamamız gereken açık diyaframda sığ alan derinliği elde ederken, kısık diyaframda geniş bir alan derinliği elde etmiş oluruz.

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

İlk görüş bildiren siz olun

Cevap Yazın