Nikon AF-D, “D Tipi Lensler” (Distance Information): 1992

Nikon lens isimlerinde geçen kısaltmaları sizlere ayrıntılı bir şekilde aktardığımız Nikon lens terimlerinin karşılıkları serisine devam ediyoruz. Artık günümüzde sık kullanılan Nikon AF-S uzantılı lenslerin yanısıra Nikon G lens nedir sorusuna da ayrıntılı bir şekilde değinmiştik.

Nikon lens mekaniği tarihçesi boyunca önemli kilometre taşlarıyla karşılaştık. Nikon AF-D lensler yani D tipi lenslerin 1992’de duyurulması da bu süreç içerisinde Nikon lenslere eklenen bir başka özellik olarak karşımıza çıkıyor.

Nikon AF-D dönemini ya da D tipi lensleri tek kelimeyle özetleme çalışırsak, Nikon’un AF özellikli yani otomatik netleme özelliğine sahip lenslerine 1992 yılı itibariyle mesafe bilgisini (distance information) koyduğunu söyleyebiliriz.

Nikon AF-D lenslerin sağladığı bu özelliğe detaylı bakmamız gerekirse, netlemesi yapılan objenin kameraya olan uzaklığını artık lensin kameraya mesafe bilgisi olarak iletmesi şeklinde aktarabiliriz. Bu mesafe bilgisinin nerede kullanıldığını veya ne işe yaradığını merak ediyorsanız, özellikle flaş ile çekim yaptığınızda flaşın ne kadar etkili bir şekilde fotoğrafa yansıması gerektiğini hesaplarken bu mesafe bilgisi kullanıldığını söyleyebiliriz.

Nikon AF-D lenslerin duyurulmasından sonra ilk duyurulan lensler 35-70mm f/2.8D AF ve 80-200mm f/2.8D ED AF Nikkor şeklindedir. D tipi lensleri bazen “50mm f/1.4D AF” şeklinde bazen de “50mm f/1.4 AF-D” şeklinde görebilirsiniz. İki ifade de aynı lens tipini ifade etmektedir.

Son olarak tüm Nikon AF-S lensler ve G tipi lensler aynı zamanda D tipi olan AF-D lenslerdir. Nikon artık yenilediği lens teknolojisinde bu D tipi lenstir, mesafe bilgisini içermektedir demeye lüzum görmemektedir. Bu yüzden AF-S sonrası tüm lensler aynı zamanda AF-D ‘dir.

Günümüzde AF-D lensler, henüz lens üzerinde otomatik netleme motoruna (AF-S) sahip olmadıklarından Nikon gövdeler üzerindeki otomatik netleme motorunu kullanırlar. Bu yüzden Nikon gövdeler üzerinde otomatik netleme AF Motoru varsa (örn: Nikon D90), bu D tipi lensler daha uygun fiyatlı olarak kullanılabilmektedir.

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

İlk görüş bildiren siz olun

Cevap Yazın