Ana sayfa » Fotoğrafta Sağ ve Sol Beyin Testinin Etkisi – İllüzyon

Fotoğrafta Sağ ve Sol Beyin Testinin Etkisi – İllüzyon

By on

Hatırlarsanız sizlere geçtiğimiz aylarda “Fotoğraf Çekerken Doğru Gözünüzü Kullanıyor Musunuz?” diye sormuştuk ve basit bir testle baskın gözünüzü nasıl tespit edebileceğinizi aktarmaya çalışmıştık. Bugün ise fotoğraf çekimlerinizde sağ ve sol beyin testinin etkisini ne kadar görüyorsunuz ve bu dansçı kız animasyonundan yola çıkarak fotoğraf çekimlerinizde daha çok sayısal mı yoksa sanatsal mı düşünüyorsunuz diye sormak istiyoruz.

Sağ ve sol beyin testi ile internette henüz karşılaşmamış ve bu nedir diye merak edenler için kısaca bahsedelim. Dansçı bir kız kendi etrafında dönüyor. İnternette sağ ve sol beyin testi olarak geçen bu illüzyonda kızın dönüş yönü herkese göre farklı olabiliyor. Eğer dönüş yönünü sağa doğru görüyorsanız beyninizin sol tarafını (analizci, mantıkçı, sayısal), eğer sola doğru döndüğünü görüyorsanız beyninizin sağ tarafını (sanatsal) kullandığınızı belirten ifadeler olsa da, bu durum dans eden kız animasyonunu yaratan web tasarımcısı Nobuyuki Kayahara’nın çizgileri kullanmadaki büyük başarısından kaynaklanıyor.

 

Algıda seçiciliğin ve görsel belirsizlikte stabil olmayan algının değişkenliğini iki durumlu bir şekilde ve herkese göre farklı şekilde sunan silhouette illusion ya da internetteki popüler tabiriyle sağ ve sol beyin testinin etkisini ya da sonuçlarını çektiğiniz fotoğraflarda ne kadar görüyorsunuz?

Yorumlarınızı bekliyoruz. Basitçe yukarıda resme bakıp teste katılabilirsiniz.

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 2018, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Luminar programını tavsiye ediyoruz.

Luminar 2018 için kupon kodu "FOTOPEDI" kullanarak €10 daha indirim elde edebilirsiniz.Luminar 2018 İndir