Mum Işığında Aşk Fotoğrafları için 12 Mükemmel İpucu

14 Şubat sevgililer gününe az bir zaman kaldı. Sevgililer günü yani Valentine’s Day her yıl 14 Şubat günü birçok ülkede kutlanan ve artık günümüzde sevgililerin birbirine çeşitli hediyeler aldığı, aşklarını ifade etmek için kartlar gönderdikleri özel bir gün olarak anılıyor.

En güzel sevgililer günü hediyeleri başlıklı yazımızda 14 Şubat sevgililer gününde alabileceğiniz hediye alternatiflerini farklı açılardan sunmuştuk. 14 Şubat sevgililer günü için bir Coolpix seçin yazımız ise, eğer bu özel günde Nikon’un rengarenk çeşit çeşit Coolpix modellerini sevdiğiniz kişiye hediye etmeyi düşünüyorsanız okumanız gereken yazılarımız arasında bulunuyor.

Diğer taraftan en güzel sevgililer günü hediyesi biziz diyebilirsiniz. Aşkınızı eski romantikler gibi mum ışığında başbaşa bir yemekte geçirmeyi düşünüyor olabilirsiniz. O zaman şu anda okumakta olduğunuz yazı size mum ışığında aşk fotoğrafları çekmek için 12 mükemmel ipucunu sunmaya çalışıyor.

Mum Işığında Aşk Fotoğrafları için 12 Mükemmel İpucu

1. Flaşı Kapalı Tutun

Mum ışığında aşk fotoğrafları için ipuçlarına en belirgin olanlar ile başlayalım. Genelde çoğumuz düşük ışık koşullarında sanki ortam ışığı yokmuş gibi davranıp flaş kullanırız. Sonrasında ise mevcut ortamdaki ambiyansı yok ettiği için hayal kırıklığı yaşarız. Eğer mum ışığının oluşturduğu sıcak ortamı elde etmek istiyorsanız flaşı kapatmakla işe başlayabilirsiniz.

2. Bir tripod kullanın

Mum ışığında çekim yapacağınız için elinizdeki ışık ortamı çok az olacaktır. Bu yüzden kesin olan birşey varsa o da enstantane hızının düşük olacağı ve daha uzun pozlamanın söz konusu olduğudur. Bu durumda elinizdeki dijital SLR fotoğraf makinesi muhtemelen titreyecektir. Bunun önüne geçmek için elde çekim yapmak yerine bir tripod kullanmanız daha doğru olacaktır.

3. Ekstra Mumlar

Mum ışığı fotoğraflarını oluştururken önümüze çıkan en büyük zorluk,az ışık ile çalışmak zorunda olmamızdır. Daha fazla mum kullanmak enstantane hızı, ISO ve diyafram ayarlarını değiştirmenizi gerektireceğinden hem daha fazla ışık üretecektir hem de size daha esnek bir fotoğraf çekim imkanı sağlayacaktır.

4. Mumları Etrafa Yayın

Bulunduğunuz ortamda tek bir mum ya da çok sayıda mum yan yana dizilmiş şekilde konumlandırılmış olabilir. Bu durumda ışık tek noktadan yansıyacağı için fotoğraf çekimi yapacağınız kişinin yüzüne sert gölgeler verebilir. Işığın yayılması için ortam içerisinde kullanılan mumları tek bir noktada toplamak yerine etrafa yayarak ışığı dağıtmanız size çekim için mükemmel sonuçlar verecektir. Böylelikle hem ışığın yayılmasını hem de bulunulan ortamda daha güzel bir aydınlatma etkisi sağlamış olacaksınız.

5. Doğal ‘Yansıtıcılar’

Doğal yansıtıcılar aslında ortamda olan öğelerdir. Mum ışığında çekim yapmak istediğimiz için zaten düşük ışık koşullarını kabul etmiş oluyoruz. Yarattığımız ambiyans dolu ortamda ortam öğelerinin kullandığı renklerle oynayarak elimizdeki az ışığın verimli yansımasını sağlayabiliriz.

Örneğin iki kişilik bir yemek masasının masa örtüsü koyu renk olacağına beyaz seçilirse, fotoğraf çekiminde portreye konu olan kişinin yüzüne daha fazla ışık yansıyabilir. Ya da benzer durumu fotoğrafın çekileceği yerdeki duvarın rengi, sandalyeler vs.. gibi düşünebilirsiniz. Böylelikle doğal bir şekilde ortam reflektörlerini kullanıp ışığınızı yönetebilirsiniz.

6. Hızlı Lensler

Eğer bir dijital SLR fotoğraf makinesi ile çekim yapıyorsanız ve birden fazla lense sahipseniz, en hızlı lensi kullanmanız avantajlı olacaktır. Bu tip çekimlerde tercih edilebilecek lensleri özellikle düşük ışık koşullarında mükemmel sonuçlar veren prime lensler arasından seçmeliyiz. 50mm f/1.8 veya 50mm f/1.4 iyi tercihler olacaktır. Diyaframınızın daha açık olması kameranın içine daha fazla ışık almanızı sağlayacaktır. Bu da aslında yüksek enstantane hızında düşük ISO ile çekim yapmanızı sağlayacaktır. Kısaca mum ışığında çekim koşullarınızı daha olumlu hale getirecektir.

7. Odak Uzaklığı ve Diyafram

Telefoto bjektifler ile çekim yaparken maksimum diyafram açıklığı, odak uzaklığı aralığı boyunca değişir. Aslında elinizde bir zoom lens ile çekim yapıyorsanız bazen odak uzaklığına lens üzerinden yakınlaşmak diyafram değerini istemediğiniz şekilde değiştirebileceğinden, fotoğrafını çekmek istediğiniz öğeye kendiniz yaklaşırsanıza istediğiniz diyafram açıklığını daha rahat elde edebilirsiniz.

8. Ortam ve Arka Plan Öğeleri

Mum ışığında çekim yapmak için hazırlıklarınızı yapıyorsunuz. Bir taraftan ambiyans dolu bir ortam yarattınız. Diğer taraftan sevgilinizin en güzel çıktığı köşeyi ayarladınız. Hatırlatmakta fayda var. Özellikle düşük ışıklı ortamlarda ortamdaki ve arka plan öğelerini en aza indirmek ve kompozisyonu basit tutmak daha doğru olacaktır. Ortam içerisinde kadraja giren her öğe aldığı ışığa karşılık bir gölge oluşturacağı için sert gölgelerin oluşması söz konusu olabilir.

Minimum düzelyde basit bir kompozisyon olarak örneğin beyaz masa örtüsü üzerinde bir kadeh şarap ve çiçekler güzel ve sade bir ambiyans oluşturacaktır. Hem de daha az dikkat dağıtan bir ortam yaratılmış olacaktır.

9 – Enstantane Hızı

Kameranın içine daha fazla ışık sağlamak için daha yavaş bir enstantane hızı seçilmelidir. Aklınızda olsun her enstantane hızını düşürdüğünüzde kameranın hareketli objeleri yakalama şansını da azaltmış oluyorsunuz. Özellik mum ışığı hareketliyse mumun üzerindeki alevin hareketini net yakalamak isteyebilirsiniz. Bunun için en fazla 1/15 deklanşör hızı seviyesi yeterli olacaktır. Daha altı uzun pozlama modunda bir çekim olacağı için hem sizi hem de görüntülemek isteyeceğiniz objelerin hareketini zorlayabilir.

10. ISO Ayarları

Düşük ışıklı ortamlarda telafi etmek için başka bir yolu, kamera üzerindeki ISO ayarları artırmaktır. Tabi ISO değerini artırmanın dezavantajlarından birisi de fotoğrafta daha çok gürültü (noise) oluşmasıdır. Eğer yarattığınız mum ışıklı ambiyansı yüksek ortamdaki ışık seviyesi sizin ISO 400 seviyesinin üstüne çıkmanızı engellemiyorsa şanslısınız. ISO 400 altında yapacağınız çekimler daha temiz ve gürültüsüz çekimler olacaktır. Elbette yeni çıkan Nikon D800 ile D800’ün yüksek ISO örneklerine baktığımızda yeni nesil gövdelerde ISO tecrübesinin değiştiğini gözlemleyebiliyoruz.

11. Beyaz Dengesi

Mumlar bulundukları ortama oldukça “sıcak” bir ışık yayarlar ve bu durum fotoğraf çekimlerinde harika bir atmosfer yaratır. Ancak eğer kullandığınız dijital fotoğraf makinesinin beyaz dengesi ayarı “auto” olarak set edilmişse, o zaman belki de istemeden kameranız bu sıcak havayı öldürebilir.

Bulunduğunuz ortamdaki mum ışıklarının yaydığı sıcak havayı tam olarak yansıttığını düşündüğünüz beyaz dengesi ayarını bulmak için uğraşın. Genelde “iç mekan” ve “tungsten” seçimleri istediğiniz sonuca yakın bir hava yaratabilir. Ek olarak daha sonra çektiğiniz fotoğrafın beyaz dengesiyle rahatça oynayabilmek için RAW formatta çekim yapın.

12. Mumların Kompozisyonu

Mum ışığında aşk fotoğrafı aslında mumların kompozisyonu gibi gözükse de burada iki seçeneğiniz var. Ya mumlar gözükecek ya da mumları tamamen çerçevenin dışında bırakacaksınız. Her iki alternatifte güzel çekimler yapmanızı sağlayacaktır.

Eğer mumlar kadrajın içindeyse iki önemli etkiyle karşı karşıya kalacaksınızdır. Birincisi gözüken mum ışıklarının kamera ayarlarına etkisi, ikincisi ise kullandığınız mumların fotoğraf çerçevesinde nasıl gözüktüğü olacaktır. O kadar hazırlık yaptıktan sonra mumların çirkin gözükmesini istemezsiniz.

Bonus : Diğer Işık Kaynakları

Bazen mumlar kendi başlarına yeterli ışık kaynağı üretemezler. Bu durumda yukarıdaki teknikleri denemenize rağmen hala yeterli ışık edinemiyorsanız, o zaman başka bir kaynaktan biraz ekstra ışık kaynağı yaratmak en doğru çözüm olacaktır. Bu bir lamba veya örneğin kullanabileceğiniz soluk bir ampül olabilir. Hatta en iyi sonuç için ekstra ışık kaynağının üzerine kırmızı veya turuncu renkte bir kumaş örterek, kullanacağınız ekstra ışık kaynağını ortamınız için sıcak bir ışıltı kaynağına dönüştürebilirsiniz.

Evet buraya kadar sabırla okuduysanız gerçekten elinizdeki dijital SLR fotoğraf makinenizi sevgililer gününde kullanmayı düşünüyorsunuz demektir. Mum ışığında aşk fotoğrafları çekmek için size 12 ipucunu aktarmaya ve muhtemelen sevdiğinizle geçireceğiniz bu özel günde fotoğraf çekimlerinizin istediğiniz gibi olması için ipcuçları vermeye çalıştık.

Umarız 14 Şubat sevgililer gününde sevdiğinizle güzel bir gün geçirirsiniz ve elinizdeki Nikon dijital kamera ile bu özel günde harikalar yaratırsınız.

Işığınız bol olsun.

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

Görüşler

Bir yorum var“Mum Işığında Aşk Fotoğrafları için 12 Mükemmel İpucu

Cevap Yazın