Cross-Polarization Flaş Tekniği Nedir, Ne İşe Yarar?

Makro fotoğrafçılığa giriş yaptınız ve her geçen gün de kendinizi bu konuda geliştiriyorsunuz. Ancak özellikle flaş kullanarak yaptığınız çekimlerde objelerin üstünde aşırı derecede parlamalar meydana geldiğini görmeye başladınız. Öncelikle üzülmeyin artık bu parlamaları görmeye ve yorumlamaya başladıysanız makro fotoğrafçılıkta ciddi bir yol katettiğiniz demektir. Makro fotoğrafçılığa yeni başlıyorsanız veya başlamayı düşünüyorsanız önceki yazılarımızı okuyarak işe koyulabilirsiniz.

  1. Makro Fotoğrafçılığa Giriş
  2. Focus Stacking Nedir?, Nasıl Yapılır? ve En İyi “Focus Stacking” Örnekleri
  3. Makro Çekim İçin Konu Tavsiyeleri
  4. Doğada Makro Çekmek İçin 10 İpucu

Cross-Polarization Flaş Tekniği Nedir, Ne İşe Yarar?

Flaşlı makro çekimlerinde, çektiğimiz objeler üzerinde istenmeyen yansımalar meydana gelmektedir. Bu yansımalar fotoğrafın detay ve kalite seviyesini düşürmektedir. Bu parlamaları bir miktar azaltmak flaş önüne çok iyi bir yumuşatıcı (Soft Box) koymaktan geçmektedir. Ancak genede parlamayı tamamen önlemek mümkün değildir. Parlamayı hemen hemen sıfıra getirmek  “Cross-Polarization” isimli teknik sayesinde olabilmektedir. Tekniğin genel amacı, flaşlı makro çekimlerde parlamaları önlemek ya da en aza indirmektir. Teknikte, objektif önüne polarize filtre, flaş kafalarına ise polarize film takılması ise parlama önlenmektedir. Teknik neredeyse çekimleri doğal gün ışığı ile yapılmış düzeye getirmektedir. Bu teknik için gerekli malzemeler bir adet polarize filtre ve flaş sayısına göre polarize filmdir.

İşte size Cross-Polarization etkisini gösteren birkaç kare:

Ayrıntılı bilgi için  www.naturescapes.net ziyaret edebilirsiniz.

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

Görüşler

2 comments on “Cross-Polarization Flaş Tekniği Nedir, Ne İşe Yarar?

  1. Çok guzel bir kaynak teşekkur ederim, polarize filtre circular mi olacak? Ayrica polarize filmi nerden bulabilirim?

  2. Avatar for Can Tuncer

    fotocanavarı

    fotografta canon makina var , düzeltme şansınız varsa güzel olur.

Cevap Yazın