Nikon Kit Lensler ve Kit Lensin Önemi

Nikon dijital SLR fotoğraf makinesi olarak bir tercihte bulundunuz ve almış olduğunuz Nikon gövde ile beraber muhtemelen otomatik olarak bir kit lens edinmiş oldunuz. Nikon dslr gövdelere göre kit lensler değişkenlik gösterse bile ülkemizde genellikle Nikon gövdeler ile beraber satılan kit lensler Nikon 18-55mm VR ile Nikon 18-105mm VR satılmaktadır. Bunun dışında Nikon’un kit lensleri hakkında Türk Nikon sabit lens sayfalardaki Nikon Kit Lensler bölümüne bakabilirsiniz.

 

Kit Lensler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • Kit lensler, satın aldığınız Nikon dslr fotoğraf makinesini tanıyana kadar size eşlik ederler.
 • Kit lensler uygun fiyatlıdır. Nikon gövde ile birlikte geldiğinde fiyatları daha da ucuzlar.
 • Kit lensler özellikle fotoğraf çekmeye yeni başlayan Dslr kullanıcılarının kendi tarzlarını belirlemesi için zaman sağlar.
 • Kit lensler sizin kadrajınızın oturmasını, odak uzaklığınızı belirlemenizi ve alan derinliğini test etmenize olanak sağlar.
 • Kit lensler tak dolaş lensidir. Günlük kullanım için idealdir.
 • Kit lens ile portreden manzaraya her türlü fotoğraf çekimi yapabilirsiniz.
 • Kit lensler fotoğraf çekmek ile ilgili teknik detayları öğrenene kadar tüketebileceğiniz en iyi lenstir.
 • Kit lensler sizin nasıl bir fotoğrafçı olduğunuzu ortaya çıkaran ilk lenstir. (manzara, portre, makro, gece çekimi vs..)
 • Kit lense Macro Extension Tube (Makro uzatma tüpü) bağladığınızda makro canavarına döner
 • Kit lensler, lensi gövdeye takıp çıkarma çabukluğu ve kıvraklığını öğreten lenstir.
 • Kit lens en güzel deneme yanılma ve kendini test etme lensidir.
 • Kit lensinizin kıymetini genellikle satana kadar anlamazsınız.
 • Maalesef gün gelir kit lensler mutlaka satılır ve başka lensler alınır.

Kit Lensin Önemi

Kit lensler hakkında bilinmesi gerekenlerin dışında standart kit lensler ilk kullanım için ideal lensler olup, DSLR dünyasına giriş ve ilerleme konusunda yol gösterici objektiflerdir. Bu yüzden kit lensler özellikle almış olduğunuz dijital SLR fotoğraf makinesini tanımanıza yardımcı olan en önemli ekipmandır. Özetle bu lenslere fotoğrafçılığa başlangıç lensi diyebiliriz.

Nikon DSLR almadan önce herkesin aklına genelde gövdeden çok yanında verilen “kit lens ile iyi fotoğraflar çekebilir miyim?” diye soru işaretleri vardır. Yada “Nikon kit lensler ile çekilen fotoğraflar güzel midir?” diye soruyor olabilirsiniz. Bunun için kit lensler ile çekilmiş en iyi 10 fotoğraf yazılarımıza bakmanızı tavsiye ederiz.

Nikon 18-105mm VR ile Çekilmiş En İyi 10 Fotoğraf
Nikon 18-55mm VR ile Çekilmiş En İyi 10 Fotoğraf

Gayet keskin fotoğrafların elde edinildiği kit lensler, özellikle dslr fotoğraf makinesi kullanıcılarının lens tercihlerinin değiştiği zamana dek eşlik ederler. Kit lenslere ilişkin eklemek istedikleriniz varsa yorumlarınızda belirtebilirsiniz.

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

Görüşler

3 comments on “Nikon Kit Lensler ve Kit Lensin Önemi

 1. Kit lens denince akla Nikon 18-105mm VR gelir.

 2. D90’ı ikinci el almıştım. Yanında 28-70mm aldım. Oldukça güzel. ^^
  18-105mm VR çok uzun zaman giden güzel bir lens. ^^

Cevap Yazın