Tokina Lenslerdeki Kısaltmalar

Tokina merkezi Japonya‘da olan lens üreticilerinden biridir. 1950‘li yıllarda Nikon‘dan ayrılan bir grup mühendis tarafından kurulmuştur. İlk zamanlar o zamanın kaliteli zoom lenslerini fason olarak geliştirmekte olan firma ardından 1970 yılında Tokina markasını kullanmaya başlamıştır. Tokina’nın cam tedarikçisi Japonya’nın ilk özel optik cam üretici ve dünyanın en büyük filtre üreticilerinden biri olan Hoya’dır.

 Tokina Lenslerdeki Kısaltmalar

Tokina lenslerde yer alan kısaltmalar “Tamron Lenslerdeki Kısaltmalar gibi uzun ve karışık olmadığı gibi daha “Sigma Lens Kısaltmaları ve ”Nikon Lens Kısaltmaları gibi kullanışlı ve anlaşılırdır. Tokina‘nın lenslerinde kullanmış olduğu kısaltmaları ve özelliklerini aşağıda açıklamaya çalıştık.

 


 Aspherical Optics: Tokina‘nın asferik (aspherical) lens elemanı kullanıldığını belirtir.  Bu teknoloji sayesinde lensin orta kismindan gelen ışık ile kenarlarından gelen ışık aynı yerde odaklanabilmektedir, böylece daha keskin bir odaklama elde edilmiş olur. Bu lenslerin diğer bir özelliği de yapısı itibariyle mercek içi oluşan yansımaları engeller. Böylece fotoğraflarda ışık dağılımları daha gerçekçi olur. Bu optiğin kullanıldığı lensler daha küçük ve hafif dizayn edilebilmektedir. Tokina, dünyanın en büyük optik cam  üreticisi olan Hoya Corporation ile yakın bir işbirliği içinde geliştirmelerini yapmaktadır.

 

F&R AsphericalBu lensler, Tokina‘nın yeni F&R asperikal kalıplanmış önde hiç alışılmadık şekilde 50mm, arkada ise 20mm çapındaki asferik kaplı cam elementini kapsar. 50mm ön elementi bu günün optik dizaynında çalıştırılan en büyük asferik elementlerinden biridir. Bu özellik en köşelerin bile aydınlatılması ve imaj çevresindeki küresel aberration (aberasyon) düzeltilmesinde üstün performans sağlar.

 

SD Super Low Dispersion: Tokina, renk sapmalarını ortadan kaldırmak için süper düşük dağılımlı (SD) özellikleri olan pahalı, özel cam elemanları kullanmaktadır.

 

 HLD: Tokina, yüksek kırınımlı ve düşük dağılımlı elemanlar kullandığı lenslerdir. Geniş açı ve standart zoom lenslerde lenslerde kullanılmıştır.

 

Multi-Coating: Tokina’nın  lenslerdeki parlamayı ortadan kaldırmak için kullanmış olduğu özel kaplama olduğunu gösterir.

 

  Floating Element SystemTokina lenslerde minimum odak mesafesi ile  sonsuza kadar optimum bir düzeltme sağlamak floating eleman sistemleri kullanılmaktadır.

 

Internal Focus SystemFokus yaparken dış boyutları değişmeyen objektiflerdir. Bu sayede daha hızlı odaklanma ve daha kompakt bir tasarım elde edilmiş olmaktadır. Tokina‘ın bu özelliği Nikon’un IF özelliğine karşılık gelir.

 

 IRF (Internal Rear Focus System)Lensin içindeki en arkadaki optik elemanların hareket ederek netlemenin gerçekleştirildiği lenslerdir.

 

Focus Clutch MechanismOtomatik ve manuel odaklama modları arasında geçiş yapmak için Tokina AT-X PRO serisi lenslerinde patentli “Focus Kavrama Mekanizması” özelliği kullanılmıştır.

 

One Touch Focus Clutch MechanismTek dokunuşla otomatik odaklama ve manuel odak modları arasında hızlı geçiş için odak kavrama mekanizması kullanılan lenslerdir.

 

 Water Proof: Ön elemanlarında özel suya dayanıklı malzeme kullanılmış lenslerdir.

Yukarıdaki kısaltma ve özelliklere ilave olarak Tokina lenslerin üzerinde aşağıdaki kısaltmalarda bulunmaktadır.

AT-X: Tokina üst kalite lenslerine bu kısaltmayı verir. Anlamı “Advanced Technology-Extra” demektir.

PRO: Professional, dayanıklılığı artırmak için alumite edilmiş objektiflerdir.

FX: Full frame veya FX gövdeler için üretilmiş objektiflerdir.

DX: APS-C veya DX gövdeler için üretilmiş objektiflerdir.

D: Dijital gövdeler için özel üretilmiş lenslerdir.

M: Makro lensleri ifade eder.

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

İlk görüş bildiren siz olun

Cevap Yazın